Emel Dergisi Arşivi


Internet sitemizdeki arşive aktarılmış makale sayısı : 490


“89 yıllık Emel arşivini dijitalleştirip sitemize aktarma çalışmalarımız devam etmektedir.
Araştırmalarınız için özellikle erişmek istediğiniz ama henüz aktarımı yapılmayan makaleler için
kirim @ emelvakfi.org
adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz”


254

Ocak-Aralık / Sayı : 254 , Yıl : 2016.


İçindekiler

İŞGALİN ÜÇÜNCÜ YILDÖNÜMÜ DÖNEMECİNDE KIRIM’DA MANZARA-İ UMUMİYE VE BİZİ BEKLEYEN GÖREVLER

Kırım Türklerini ayakta tutan, yaşadıkları facialara, dehşetli baskı ve zulümlere rağmen mücadele gücü veren, sahip oldukları müthiş millî ruhtur. Bu millî ruh, Rusya işgali karşısında bir kez daha kendini gösterdi. Putin Rusyası, işgal ettiği Kırım’da, mirasını sürdürdüğü Çarlık Rusyası ve totaliter Sovyet rejiminin siyasetini aynen sürdürüyor.

Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve Kırım Türklerinin millî yolbaşçısı, Mustafa A. Kırımoğlu ile yapılan bu röportaj İngilizce olarak yayınlanan UA: Ukraine Analytica dergisinden tercüme edilmiştir.

Gayriresmî Türk Heyeti, 27 Şubat 2014 tarihinde Kırım’ın işgali, 16 Mart 2014 tarihinde yapılan referandum ve 18 Mart 2014 tarihinde Rusya Federasyonu tarafından ilhakı sonrasında gündeme gelen Kırım Tatarlarına yönelik insan hakları ihlalleri iddiaları hakkında bilgi edinmek üzere 26-30 Nisan 2015 tarihleri arasında Kiev ve Kırım’da bir alan çalışması yürütmüştür. Heyet, 26 Nisan 2015 tarihinde Kiev’de Kırım Tatar Millî Meclisi’nin (KTMM) önde gelenleri ile görüşmeler yapmış, ardından da Kırım’a giderek de facto Kırım yönetimi yetkilileri, de facto Ombudsman, KTMM yetkilileri, Kırım Müftülüğü, medya kurumları ve mensupları, eğitim kurumları ve Kırım Tatar halkı ile birçok görüşme yapmış, farklı toplumsal katmanların görüşlerini almıştır.

Türkiye, Kırım Tatarlarının haklı mücadelelerini ve Kırım Tatarlarına yönelik bu tür baskılara son verilmesi çabalarını kararlılıkla desteklemeyi sürdürecektir.

... İlhaktan bu yana, Kırım’da insan hakları durumunun ciddi şekilde kötüye gittiğinden kuşku yok. Rusya, yasalarını ve adalet sistemini kontrol ettiği alana dayatırken, sivil topluma ve farkedilen siyasi muhaliflere ciddi bir darbe indiren yeni otoriteleleri de Kırım’a atadı. Birçoğu, Kırım’da faaliyet gösteren, kendi güvenlikleri için isimlerini vermeyeceğimiz, insan hakları savunucularının ve avukatlarının bulgularına dayanılarak Birleşmiş Milletler tarafından rapor edildi.

The Ukrainian Week, Kırım’ın ne anlama geldiğini ve Ukrayna için ne ifade ettiğini anlamaya çalışmak, yarımadanın ve Kırım Tatarlarının tarihindeki önemli anlara bakmak, Kırım Tatar kimliğinin temelini tanımlamak ve Kırım’ın hem Ukrayna’ya geri dönme umutlarını hem de döndükten sonraki konumunu analiz etmek için tarihçi ve siyaset bilimci Gulnara Bekirova ile konuştu.

Ölümünden birkaç ay önce Ankara’da tedavi gördüğü hastanede ziyaret ettiğimizde bile çalışmasını sürdürüyordu. O haliyle bile yaşadığı andan zevk almasını biliyordu. “Resim çekinelim mi hocam?” diye izin isteyince, ilk tanıştığımız 1993 yılından beri birçok belgeselde çalıştığımız günler saatler boyu zaman geçirdiğimiz Halil İnalcık, Zafer Karatay’ı yanına çağırdı “Gel hemşeri olarak ikimizi Neşe çeksin, görenler Japon derler.” dedi ve kahkahayı bastı

Dünyaca ünlü Türk tarihçi Halil İnalcık, Kırım’ın Rusya için Anadolu’yu, Boğazları, İstanbul’u tehdit etme noktasında bir atlama eşiği olduğunu belirterek, “Kırım, Türkiye’yi tehdit etmek için bir merkezdir. Bugün Sivastopol’da, Ukrayna’ya bağlı olmasına rağmen Rus hakimiyeti vardır. Bu neye yöneliktir? Türkiye’ye, Boğazlara ve İstanbul’a yönelik bir tehdittir” dedi.

2016’da İsveç’in başkenti Stockholm’de 61’incisi düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nı, “1944” adlı şarkısıyla Ukrayna’yı temsil eden Kırımlı Camala kazandı.

Kırım Tatar halkına karşı Rusya rejimleri tarafından işlenen insanlık suçları denildiğinde akla ilk olarak gayet de haklı bir şekilde 18 Mayıs 1944 Büyük Sürgünü ve sonrasında işlenen suçlar gelmektedir. Büyük Sürgün, Kırım Tatar halkının topyekûn olarak vatanından kopartıldığı ve nüfusunun neredeyse yarısına yakınını kaybettiği, insanlık tarihinin en dramatik ve trajik olaylarından biri olarak tarihçiler ve sosyologlar tarafından pek çok değerlendirme ve incelemeye tabi tutulmuştur.

Proje Yöneticileri: Hakan Kırımlı & Nicole Kançal-Ferrari Yazarlar: Hakan Kırımlı, Nicole Kançal-Ferrari, Gökçe Günel, İbraim Abdulla, Nariman Abdülvaap, Safiye Eminova, Gülşen Dişli Fotoğraflar: Osman Oktar, Gökçe Günel, Nicole Kançal-Ferrari, Hakan Kırımlı, Enver Halilov, Seytyahya Kazakov, Hakan Kırımlı (Şahsî arşiv), Nizami İbraimov (Şahsî arşiv), Bahçesaray Tarih ve Kültür Parkı Arşivi T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Yayınları, 2016

Kırım Hikâyeleri-1 / Kırım’daki Kırım Tatar (Türk-İslâm) Mimarî Yadigârları / Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı / Çañ Qaqmaq / Tevarih-i Deşt-i Kıpçak / İkinci Dünya Savaşı ve Türk Dünyası / Kuzeydeki Yavru Vatan Kırım / Kırım Tatar Masalları / ...

Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarları Metin Batur ve Mamed Cafar(ov) tarafından 2 yıl süren bir çalışma sonrasında hazırlanan ‘Kırım Şarkıları – Crimean Songs’ adlı albüm çıktı.

Merhum Şakir Selim’in ardından 2008 yılından bu yana Kırım Tatar Yazarlar Birliği’nin başkanlığını yapan hayattaki en kıdemli Kırım Tatar edebiyatı otoritesi Riza Fazıl geçtiğimiz Kasım ayının sonlarında Akmescit’te beyin kanaması sonucu vefat ederek Hakka yürüdü.

DİL – KÜLTÜR – TOPLUM İLİŞKİSİNİN ÖNEMİNİ ANLATAN MANİLER

-Müstecib Ülküsal vefatının 20. yılında kabri başında anıldı. -Kırım Tatarlarının son halk kedaylarından Nafe Yahyayev, 11 Ocak’ta vefat etti. -Zakir Kurtnezir vefat etti. -Prof. Dr. Enver Mahmut toprağa verildi. -Karatay: “Edward Allworth’ü unutmayacağız” -Kırım Tatar millî davasının büyük savunucularından Ahmet Demir Yüce vefat etti. -Nevzat Yalçıntaş vefat etti -Prof. Dr. Kemal Karpat Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görüldü. -Uluslararası Türk Akademisi, Prof. Dr. Aziz Sancar ve Prof. Dr. Kemal Karpat’a bilime yaptıkları katkı dolayısıyla ödül verdi. -Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi kuruldu. -Şahin’in çalışması “Yılın Tezi Ödülü”ne layık görüldü

Niyar Qurtbilal, “Güneydoğu Kırım’ın mikrotoponimisi”, Doktora tezi; Danışman Prof. Henryk Jankowski; Poznan Adam Mickiewicz Üniversitesi, Türkoloji Bölümü (Polonya), 2002. Doktora tezi olarak kaleme alınan bu eserde, Kırım’da II. Dünya Savaşı döneminden önce geçen ve ‘etnik temizleme’ politıkası sonucunda 18 Mayıs 1944 Sürgününden sonra değiştirilen eski yer adlarına önem verilmiştir.

...

267 (2019)

...

266 (2019)

...

264/265 (2018)


...

262/263 (2018)

...

258/261 (2017)

...

254/257 (2016)

...

250/253 (2015)

...

246/249 (2014)

...

242/245 (2013)


@facebook  @twitter  @youtube  @instagram 

Emel Dergisi Arşivi

Sayılar (1960-2018)

Sayılar (1930-1941)

Yazarlar

Bölümler

Emel arşivini tasnif etme çalışmamız sürmektedir.