Emel

Temmuz-Aralık / Sayı : 264 , Yıl : 2018.

İçindekiler

Vatan Kırım’ı işgal eden Putin Rusya’sı, işgal sonrası başlayan ABD ve AB ülkelerinin yaptırımlarını kaldırtmak ve zorbalığa dayanan saldırgan genişlemeci siyasetini dünya kamuoyuna unutturarak, Kırım işgali sonrası karşısında oluşan cepheyi bozmak için her türlü yolu kullanmayı, her fırsatı değerlendirmeyi sürdürüyor. Bunlardan biri de yüz milyonlarca insanın severek takip ettiği, milyonlarca insanın ülkesinin millî çıkarlarından ve problemlerinden bile öncelik verdiği, tutkuyla bağlandığı futbol, bir başka deyişle bu yaz Rusya’da düzenlenen “kanlı” Dünya kupası.

Söyleşi: Kırım Türklerinin Millî Lideri, Ukrayna siyasetinin önde gelen şahsiyetlerinden biri olan Mustafa A.Kırımoğlu 18 Eylül 2018 akşamı Ukrayna’nın etkili TV kanallarından biri olan Pryamıy kanalına konuk oldu. Seyircilerin de katıldığı 1 saatlik stüdyo programında Yuliya Litvinenko’nun sorularını cevaplandırdı. Burada yayınladığımız metin, QHA ekibi tarafından tercüme edilmiştir.

Bu çalışmada Kırım Tatar Millî Meclisi başta olmak üzere KırımSOS, Kırım Tatar Kaynak Merkezi, Amnesty International ve UNESCO’nun yayınlamış olduğu Kırım’da insan hakları ihlallerine dair raporlar kaynak olarak alınarak derlenmiş ve özetlenmiştir. Söz konusu Raporların tamamına ilgili kuruluşların internet sitelerinden erişim mümkün olup, okuyucu kolaylığı ve erişilebilirlik açısından bu özet raporun hazırlanmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda 18 Aralık 2018 tarihinde, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri (Ukrayna), Karadeniz ve Azak Denizi bölgelerinin askerileştirilmesi sorunu” başlıklı karar tasarısını (A/RES/73/194) onaylandı.

Aşağıda imzaları olan, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan, Çin, Uygur Özerk Bölgesi, Orta Asya ve dünyanın diğer ilgili bölgeleri üzerinde bilimsel çalışmalar yapan ve inceleyen akademisyenler olarak, bölge ile ilgili kaygılarımızı vurgulamak ve uluslararası toplumu Uygur bölgesinde uygulanan kitlesel insan hakları ihlalleri ile ilgili olarak ortak fikir ve eyleme çağırmak için bu açık mektubu yayınlıyoruz.

1987 senesi Moskvada halqımız tarafından yapılğan narazılıq areketlerinden soñ, SSCB ükümeti milletimizniñ öz maqsadına irişmek içün çeşit türlü uquqiy areketlerge azır olğanını körip, bizni toqtatıp olamaycağını añlağan edi. Akimiyet, halqımıznı ğurbetlikte cezalap, onı anda tutıp olamaycağını da bildi.

İnsanlar simofor ve vagon işaretlerini bilmiy ediler. Oñlara bu şeylerni hiçbir kimse añlatmadı. Onun içün tren ketmege azırlağanda ve kettigi zaman pek çoq qart, bala-çağa tren stansiyalarda qaldılar. Bu insanlarnıñ trenin artından çapqanı alâ köz ögüme kele. Bu ğarip insanlara ne olğanın tek Alla biledir.

TORBALI – ERTUĞRUL (TATAR) MAHALLESİ R.1321 (M.1905) YILI NÜFUS DEFTERİNDEKİ KIRIM TATARLARININ KAYITLARI ÜZERİNE İNCELEME

Kosova’nın ünlü şair, araştırmacı yazar ve yayıncısı, Balkanların Türkçe sesi Osman Baymak, Kosova’nın Prizren şehrinde hayatını kaybetti.

1991 senesi Azerbaycan devleti qırımtatar halqına qol tutmaq maqsadınen sürgün yerlerinden Vatanlarına qaytqan qırımtatar yaşlarını öz aliy oquv yurtlarında oqumağa davet etken edi. Cedvelde uquq, şarqşınaslıq, tarih, halqaraarası jurnalistika, halqaraarası munasebetler kibi fakultetler de bar edı.

Faysal Okan Atasoy, Kırım Yurtına ve ol Taraflarga Dair Bolgan Yarlıglar ve Hatlar (1520-1742 Kırım Tatarcasıyla Yarlıklar ve Mek-tuplar) 1. Cilt Metin, 2. Cilt Dizin, Türk Dil Kurumu Yayınları, Ankara, 2017. 1. cilt 815 sayfa; 2. cilt, 1191 sayfa.

- Osmanlı Bürokrasisinde Görev Almış Kırım Kökenli Devlet Adamları
- Güzellik Alemi
- Cengiz Dağcı
- İsmail Gaspıralı ve Kırım Türklerinde Millî Uyanış
- Kırım Kırım Kırılan Kırım
- Yeni Kafkasya
- Crimea in War and Transformation

Bilgiler Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi adresindeki Ulusal Tez Merkezi veritabanından sorgulanarak elde edilmiştir. Yazarlarının yayımına izin verdiği tezlerin PDF dosyaları erişime açık olup bu adresten indirilip okunabil-mektedir.


@facebook  @twitter  @youtube  @instagram 


: İçerik sitemize yüklendi.
: İçerik sitemize yüklenmedi.
: Açık erişim.