2014 FAALİYETLERİ - EMEL KIRIM VAKFI

 
2014 yılı Kırım’ın yeniden Rus işgaline uğraması nedeniyle yoğun ve hareketli geçti. Bu sebeple bazı önemli yıldönümleri hararetli işgal gündeminin gölgesinde kalsa da ihmal edilmedi. 2014 senesi 1944 Sürgünün 70. yıldönümüydü. Aynı zamanda büyük fikir adamı İsmail Bey Gaspıralı’nın vefatının 100. sene-i devriyesi idi. 2014 yılı UNESCO tarafından İsmail Gaspıralı yılı olarak ilan edildi.
Emel Kırım Vakfı’nın düzenlediği, katıldığı veya desteklediği faaliyetlerin ve Kırım Tatar Millî Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay’ın katıldığı konferanslar, TV programlar vb. kronolojik listesi şöyledir:
Ankara’da Belgesel Gecesi
14 Şubat’ta Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi tarafından düzenlenen Hamamönü Kabakçı Konağı’nda Müzik ve Edebiyat Akşamları’nın konuğu Neşe Sarısoy Karatay ve Zafer Karatay idi. Karataylar, yapmış oldukları belgesellerin, özellikle de son belgeselleri Kırımoğlu, Bir Halkın Mücadelesi belgeselinin kamera arkası anılarını anlattılar. Sohbet sonrası Neşe Sarısoy Karatay Gamalı Haç ile Kızıl Yıldız Arasında Türkler kitabını imzaladı.
Kırım Derneği İstanbul Şubesi’nde kriz masası kuruldu
26 Şubat’ta Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından Kırım’da yaşanan olayları değerlendirmek üzere yapılan olağanüstü toplantıya dernek başkanı Celal İçten, Kırım Tatar Millî Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Hryhoril Boiko, Ruslan Deremedved’in ve İstanbul ve Marmara Bölgesi’nde bulunan Kırım derneklerinin başkan ve temsilcileri katıldı.
Habertürk TV ana haber bülteni
28 Şubat’ta Habertürk TV Kanalındaki 18:00 Anahaber bültenine Zafer Karatay konuk olarak katıldı ve Kırım’daki gelişmeleri değerlendirdi.
2 Mart’ta Ankara’da Türkiye Kırım’a Ses Ver Mitingi
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi tarafından Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesini protesto için düzenlenen, Kırım Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay, KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten ve Ukrayna Büyükelçilik Müsteşarı Vasil Bodnar’ın konuşmacı olduğu Türkiye Kırım’a Ses Ver Mitingi’ne Kırım Tatar Sivil Toplum Teşkilatları Platformuna üye kuruluşların başkan ve mensupları, çeşitli sivil toplum örgütlerinin üyeleri katıldı. Miting Kızılay meydanında oldu.
TV5’te Kırım
4 Mart’ta TV5 Kanalında Mustafa Kaya’nın sunduğu Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Temel Serüveni konulu Sınır Ötesi Adlı Program’a Zafer Karatay konuşmacı olarak katıldı ve Kırım işgalini değerlendirdi.
8 Mart’ta İstanbul’da Türkiye Kırım’a Ses Ver Mitingi
Kırım Tatarları 8 Mart’ta Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto gösterisi yaptı. Türkiye'de yaşayan Kırım Tatarları, Rusya'nın Özerk Kırım Cumhuriyeti'ne müdahalesini protesto etti. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi öncülüğünde bir araya gelen Kırımlılar, Beyoğlu'ndaki Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto gösterisinde bulundu.
Kırım şehitleri için saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı ve Kırım Milli Marşı'nı okundu. Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, burada yaptığı konuşmada, “Kırım Tatarları olarak, Kırım'daki kardeşlerimiz için buradayız. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü sonuna kadar savunacağız.” ifadesini kullandı. “Kırım, Türk'tür, Türk kalacak”, “Millet, vatan, Kırım”, “Rusya, şaşırma, sabrımızı taşırma", “Kırım'da ezanlar susmayacak" sloganları sık sık atıldı
Dünyadaki tüm Kırım Tatar Teşkilatları, İslam Dünyası, Türk Dünyası ile İnsan hakları savunucuları teşkilatlarına hitaben okunan basın bildirisinde de, Rusya’nın Kırım’a müdahalesi karşısında sessiz kalınmaması istendi. Açıklamada, “Kırım Türkleri, bütün mücadelelerini teröre, şiddete başvurmadan demokratik ve evrensel hukuk kriterlerine göre yürütmektedirler. Gelişen olaylardan yeni bir 18 Mayıs 1944 faciası yaşamak istememektedirler" ifadelerine yer verildi.
Türkiye ve Dünyada diğer “Kırım’a ses ver mitingleri”
İstanbul ve Ankara’daki kalabalık mitinglerden başka Türkiye’nin pek çok şehrinde ve dünyanın muhtelif başkentlerinde öncülüğünü Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarının yaptığı protesto mitingleri gerçekleştirildi:
1 Mart – Eskişehir; 4 Mart – Sofya; 5 Mart – Köstence; 6 Mart - Lahey; 7 Mart – Kocaeli; 8 Mart – Adana, Antalya, Ordu, Berlin; 14 Mart – Kayseri, Bükreş; 17 Mart – Çanakkale;
Eskişehir’de Kırımoğlu fotoğraf sergisi
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği ile Eskişehir Kırım Derneği Kırım Tatar Türklerinin Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun fotoğraflarından oluşan bir sergi açtı.
“Türk Dünyası Nevruz’da el ele Eskişehir’de” organizasyonu kapsamında 2021 Mart 2014 tarihlerinde yapılacak olan konser ve eğlence amaçlı hiçbir etkinliğe katılmama kararı alan Eskişehir Kırım Derneği, organizasyon kapsamında Eskişehir Vilayet Meydanı’na kurulan stant alanına bir bilgilendirme standı açtı. Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan tarafından destek verilen çalışma ile Kırım Tatar Türklerinin Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun fotoğraflarından oluşan bir sergi açtı. Fotoğraflar Eskişehir Kırım Derneği çadırının içinde sergilendi.
TRT yönetmen ve yapımcıları Neşe Sarısoy Karatay ve Zafer Karatay’ın “Kırım Tatar Türklerinde Kayıp Zamanlar” sergisi arşivinden alınan fotoğraflar etkinlikler süresince halktan büyük ilgi gördü. Eskişehir Kırım Derneği tarafından açılan çadırda Kırım için imza kampanyasının yanı sıra Kırım Tatar Türklerinin kültürü ve yayınları da sergilendi.
Kırım’da Son Durum ve Kırım Tatarlarının Geleceği konulu toplantı
4 Nisan’da Ankara’da TOBB üniversitesi bünyesindeki TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) tarafından düzenlenen Kırım’da Son Durum ve Kırım Tatarlarının Geleceği konulu toplantının konuşmacısı KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay idi.
Toplantıya, Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, eski Devlet Bakanı Reşat Doğru, Dışişleri Bakanlığı Doğu Avrupa Dairesi Başkanı, Başbakanlık ve çeşitli kuruluşların temsilcileri, aralarında Rusya, Macaristan, Almanya, Polonya, Yunanistan, Irak’ın da bulunduğu 15’den fazla elçiliğin temsilcisi, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay ve gazetecilerin de bulunduğu seçkin bir katılımcı yer aldı.
Uluslararası toplumun Rusya’ya karşı yeterli tepkiyi göstermediğine işaret eden Karatay, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sadece Kırım’la yetinmeyeceğine ve yeni hamleler yapacağını söyledi.
“Eğer bu fiili durum devam ederse 21. yüzyılda demokrasi, insan hakları, evrensel hukuk, Birleşmiş Milletler gibi övündüğümüz bütün gelişmiş ülkelerin, diğer ülkelere empoze etmeye çalıştığı, pek çok uluslararası müzakerede olmazsa olmaz diye ön şart olarak koyduğu birçok evrensel hukuk kriteri, Putin’in bu politikasıyla bir anda çöpe atılacak. Artık uluslararası hukuk siyasetinde gençlere yeni bir hukuk öğretilmesi gerekecek.
Güçlünün ve zorbanın fiili hukuku devam ederse biz herhalde Kırım Tatarları olarak bu ezilmişliği, bu yıpranmışlığı devam ettireceğiz” diyen Karatay, şöyle devam etti:
“Kırım Tatar halkı, SSCB döneminde bütün dünyanın çekindiği Sovyetler Birliği’ne karşı mücadelesini sürdürdü. Bundan sonra da sürdürecektir. Yine silahla, topla, tankla değil, terörle değil ama tamamen ellerinden gelen bütün imkânları kullanarak. Bu toprakların kendi toprakları olduğunu, haklarının gasbedildiğini ve bu hakları, merhameti, sağduyusu, adaleti olan, evrensel hukuk kriterlerine inanan devletlerin, güçlerin sahip çıkarak desteklemesiyle geri kazanacağımıza inanıyoruz. Bu konuda da herkesten destek bekliyoruz. Unutulması ki Kırım, Kırım Tatarlarının vatanıdır.”
Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasıyla ilgili referandumun silahların gölgesinde yapıldığını belirten Karatay, “Referandum sandıkları evlere götürülerek, bazı yerlerde listeden pasaport numaralarıyla onlar adına oylar verilerek yüzde 98 oyla Rusya’ya bağlanmaya evet çıktığı ilan edildi” diye konuştu.
Kırım’da yaşayan Tatarların, nüfusun yüzde 14’ünü oluşturduğunu dile getiren Karatay, Kırım halkının yüzde 98’i Rusya’ya katılmak istiyor şeklindeki bir algının yanlış olduğuna işaret etti.
Referanduma katılım oranın yüzde 35 olduğuna dikkati çeken Karatay, “Batı’nın da bu konularda ne kadar hızlı tepki verdiğini bilen Putin çok hızlı adımlarla, iyi planlanmış bir planı adım adım gerçekleştirerek de Kırım’ı Kırım’ın içinde kendisine zaten 1990’dan beri bağlamak için faaliyet gösteren unsurları da kullanarak Kırım’ı fiili olarak işgal etti ve kendisine bağladı” dedi.
“1783 yılından sonra Kırım’a yerleştirilen Ruslar da dâhil olmak üzere Sovyet döneminde 2013 yılına kadar Kırım’a gelip ikamet eden Rusların Kırım’da ortalama yaşama yılları 40 yıl” diyen Karatay, şunları söyledi:
“Yani bu topraklar üzerinde 40 yıldır göçmen olarak yaşayan insanlar, kendi istekleri, kendi arzuları dışında tamamen bir insanlık suçuna maruz kalarak bu topraklarda azınlık durumuna düşmüş insanların haklarını yok sayarak, o toprakların geleceğine karar verdiler. Eğer böyle bir orman kanunu uluslararası hukukun bir parçası olacaksa o zaman dünyada birçok ülke bundan sonra sınır değiştirmeye, topraklarında yeni ülkelerde, başka ülkelerin pasaportu altına yaşamaya hazır olsunlar.”
Rusya’nın Güney Osetya’yı işgali sırasında meydana gelen olayların benzerinin Kırım’da yaşanabileceği yönünde büyük endişe duyduklarını dile getiren Karatay, Rusya ve Batı arasında 1994’te Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün tanınması yönünde imzalanan anlaşmayı hatırlattı. Karatay, “Çok değil 20 yıl bile geçmeden bir anlaşmayı unutarak yeni bir hukuk yaratıyorsa bunun sonuçlarının gelecekte nasıl olacağını, nerelere kadar gidebileceğini tahmin etmek zor değil” diye konuştu.
Kırım Tatarlarının tankların, silahların ve çatışmaların ortasında kaldığını ifade eden Karatay, Tatar toplumunun Kırım’daki Rus milliyetçilerinin, aşırıların ve Batı karşıtlarının hedefi haline geldiğini vurguladı ve
“Olayların ilk günlerinde bizim yüzlerce insanımız eşyalarını evlerinde topladılar, hazırlıklarını yaptılar, her an sürgün edileceğiz, 18 Mayıs 1944’teki faciaları yaşayacağız korkusunu yaşadılar. Günlerce aileler evlerde sırayla nöbet tuttular. ‘Aman bu sefer hazırlıksız yakalanmayalım, hiç olmazsa yanımızda yiyeceğimiz, içeceğimiz, birkaç gün de olsa bizi hayatta tutacak bir şeyler olsun’ diye hazırlık yaptılar. Hala Kırım Tatarları kendi mahallelerinde bu nöbetlerini tutuyorlar ama bizim elimizde silah yok, tank yok, tüfek yok, bizim sadece ve sadece haklı olduğumuz, bu toprakların gerçek sahibi olduğumuz gerçeği var ve buna olan çok kuvvetli inancımız var.” Diyerek sözlerini tamamladı
Zafer Karatay’ın konuşmasından sonra Rusya, Polonya, Yunanistan Macaristan elçilik temsilcileri, Reşat Doğru ve Yaşar Yakış değerlendirme yaparak sorular sordu.
Kırım’ın Bugünü ve Yarını Konferansı  
5 Nisan’da Avrasya Bir Vakfı tarafından İstanbul’daki merkezinde düzenlenen Kırım’ın Bugünü ve Yarını Konulu Konferans’a KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay konuşmacı olarak katıldı ve Kırım’ın Rusya tarafından işgalin tarihi sürecini anlattı.
İstanbul Platformu’nda Kırım konulu toplantı.
8 Nisan 2014 Salı akşamı İstanbul Çengelköy’de yapılan toplantıya Kırım Tatar Millî Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay konuşmacı olarak katıldı. Eski İstanbul milletvekilleri Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş, Bozkurt Yaşar Öztürk, Türk Ocağı İstanbul Şubesi Başkanı Cezmi Bayram ile üniversite öğretim üyeleri, yazarlar, uzmanlar siyasetçiler ve aydınlardan oluşan seçkin bir davetli topluluğunun katıldığı toplantıda konuşan Kırım Tatar Millî Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Kırım’ın ve Kırım Türklerinin tarihi süreçte Rusya tarafından işgal edilip mağdur edilmelerini ve bugün de yeniden nasıl işgal edilerek Rusya’ya bağlandığını anlattı.
Karatay, “18 Mayıs 1944’de Kırım Türkleri sürgün edilirken dünya duymamıştı. Bugün ise Rusya’nın işgali dünya televizyonlarından saniye saniye canlı yayınlandı. Bu sefer Kırım Türklerinin mağdur edilmesine dünya seyirci kalmamalı, insanlık seyirci kalmamalı” dedi. Referandumda %97 oranında evet çıktığını dünyaya inandıran Rusya’nın, gerçekte %32,4 olan katılma oranını gizlediğini belirten Karatay, Kırım Türkleri çok zor durumdalar, ateş hattının tam ortasındalar, Rus tanklarının tam önündeler, namlunun ucundalar en ufak bir kıvılcımda yeniden modern bir soykırıma uğratılma korkusu içindeler. Ama her şeye rağmen inançlarını, vatan sevgilerini kaybetmiyorlar, mücadelelerini sürdürüyorlar, sürdüreceklerdir.” dedi. Rusya’nın Kırım’ı işgaline Türkiye’nin Avrupa ve Amerika’nın tepkisini değerlendiren Karatay, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki oylamada 32 İslam ülkesinin çekimser kalmasının Kırım Türkleri üzerinde yarattığı hayal kırıklığını dile getirdi ve Türkiye’deki ve Dünyadaki Sivil toplum örgütlerini, karar almada ve harekete geçmede yavaş kalan devlet yönetimlerinden daha hızlı harekete geçerek Kırım Türklerini korumak ve desteklemek için yardıma çağırdı.
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde düzenlenen “Son Dönemde Kırım ve Geleceği” konulu panel
İstanbul Ticaret Üniversitesi Komşu ve Çevre Ülkeler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin 9 Nisan 2014, Çarşamba günü saat 14:00’te Sütlüce yerleşkesinde düzenlediği “Son Dönemde Kırım ve Geleceği” konulu panelde Kırım’daki durum ve Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Rusya’nın saldırgan dış politikası tartışıldı
Kırım Tatar Millî Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadir Devlet ve İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vugar İmanbeyli’nin konuşmacı olarak katıldığı panelde, son dönemde Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan Kırım meselesi tüm detaylarıyla ele alındı.
Prof.Dr. Nadir Devlet tarihi perspektif içerisinde Rusya ve Kırım, Kırım Tatarlarının münasebetleri ve tarihi süreci değerlendirdi. KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay da yaşanan durumu ve gelişmeleri Kırım Türklerinin açısından anlattı ve Kırım Tatarlarının inançlarını ve ümitlerini kaybetmeden mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi. Şehir Üniversitesi Öğretim üyesi Doç.Dr. Vugar İmanbeyli de Ukrayna ve Rusya arasındaki gelişmeleri, siyasi ve ekonomik açıdan değerlendirdi ve Rusya’nın sanıldığı kadar ekonomik gücü olmadığını ve ciddi yaptırımlara uzun süre dayanamayacağını vurguladı.
Paneli TRT AVAZ kanalında yayınlanan Kültür Harmanı programı da takip etti ve panelistlerle konu hakkında röportajlar yaptı.
KOCAV’da Kırım paneli
12 Nisan’da İstanbul’da Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV)’nda düzenlenen ‘Son Gelişmeler Işığında Kırım’ konulu panele İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muzaffer Ürekli, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Yeşilot ve Kırım Tatar Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay konuşmacı olarak katıldılar.
Maltepe Türk Ocağı Gençlik Kolları Üniversiteler Masası “Üniversiteliler Kırım’ı Görüşüyor” konferanslar dizisi düzenledi.
Maltepe Türk Ocağı Gençlik kolları 2 günde 5 Üniversitede Kırım konferansı düzenleyerek, Kırım işgaline karşı büyük destek verdi.
24 Nisan’da İstanbul Aydın Üniversitesi’nde büyük ilgi gören konferansta Prof. Dr. Şuayip Karakaş Kırım’ın tarihi ve edebi değerine değinerek, her şeyden önce orada İsmail Gaspıralı, Cengiz Dağcı gibi büyük değerlerin yetişmiş olduğuna ve tarihi yaşantıların Vatan-Kırım olgusunu yarattığını anlattı. KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay Kırım’ın tarihsel sürecine değinerek, güncelin değerlendirilmesinin de ancak bu tarihsel akış içinde kazanılan perspektifle yapılabileceğini vurguladı. Program sonunda Tarih ve Medeniyet Kulübü Başkanı Fatih Karadavut konuşmacılara teşekkür plaketi sundu.
Yine 24 Nisan günü öğleden sonra İstanbul Üniversitesi’ndeki programda KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay oturumu yönetirken, Doç. Dr. Hamdi Topal Kırım’ın önce işgal ve işgal şartlarındaki referandumla ilhak edildiğini, bu durumun uluslararası hukuk içerisinde bir dayanağı olmadığı gibi meşruiyetinin de bulunmadığını anlattı. Araştırmacı Aydın Çetiner ise, askeri ve stratejik hamleler çerçevesinde mevcut durumu değerlendirirken bu hamleler karşısında Kırım Türklerinin kaldığı zor durumdan bahsetti. Daha sonra söz alan Kırım Tatar ve Türk Filoloji Fakültesi Dekanı Ranetta Gafarova, Kırım’da ki mevcut durumu yaşanılmış ve yaşanılan gerçeklerle aktardı. İstanbul Üniversitesi Milli Fikir Topluluğu Başkanı Önder Baran Tunç konuşmacılara teşekkür plaketi sundu.
 “Üniversiteliler Kırım’ı Görüşüyor” konferanslar dizisi30 Nisan 2014 Çarşamba, saat: 12.00 Maltepe Üniversitesi Avrasya Kulübü’nde Zafer Karatay ve Doç.Dr. Okan Yeşilot (Marmara Üniversitesi) ile devam etti. Aynı gün saat: 14.15 Gebze Yük. Tek. Ens. Uluslararası İlişkiler ve Strateji Kulübü’nde Zafer Karatay’ın katılımı ile konferans dizisi tamamlandı.
“Değişen Dünya Dengeleri ve Türkiye’nin Dış Politikası” panelinde Kırım da ele alındı.
Dünya Basın Mensupları Derneği (DBMD) ile Bilgi Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BESAM) tarafından 9 Mayıs Cuma günü düzenlenen panel Bahçelievler Belediyesi, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde saat 19.00’da başladı.
Panelde Kırım Tatar Millî Meclisi Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, bu çerçevede Kırım ve Kırım Türkleri açısından Türkiye’nin politikasını ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.
Araştırmacı yazar Bilgin Akbal’ın oturum başkanlığını yaptığı panelde 21-22. dönem İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, İstanbul Aydın Üniversitesi Orta Doğu ve Kafkasya Uygulama ve Araştırma Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. K. Veli Nerimanoğlu, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi Başkanı Ercüment Kılıç konuşma yaptılar.
70. Yılında Kırım Sürgünü Resim Sergisi
Kırım Sürgününün 70. yılında Emel Kırım Vakfı ve Zafer Karatay’ın desteğiyle İstanbul Türk Ocağı Gençlik Kollarının İstanbul’da düzenledikleri fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü. İstanbul’un turizm merkezi Sultanahmet’e çok yakın bulunan Türk Ocakları İstanbul Şubesi’nin tarihi II. Mahmut Türbesi bahçesinde gerçekleştirilen ve sürgün haftasında açık kalan sergiyi bir çok yerli ve yabancı ziyaret etti.
Kırım’da günümüzde yaşanan olaylara duyarlılık gösteren İstanbul Türk Ocağı Gençlik Kolları 70. yılında Kırım sürgününü unutmadı. İstanbul Türk Ocağı Gençlik Kolları tarafından Doç.Dr. Bekir Günay ve Araştırmacı Kemal Gurulkan’ın katılımıyla “Sürgünün 70. Yılında Kırım” Paneli ve Emel Kırım Vakfının destekleri ile fotoğraf sergisi düzenlendi. İstanbul Türk Ocağının merkezi olan Çemberlitaş’taki sergi 15 Mayıs Tarihinde başladı ve 3 gün boyunca devam etti. Resim sergisi yerli yabancı pek çok kişi tarafından incelendi. Serginin son günü olan 17 Mayıs Cumartesi Günü “70. Yılında Kırım” Paneli İstanbul Türk Ocağı Konferans Salonunda gerçekleşti. Genç katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği Panelde Doç. Dr. Bekir Günay ve Araştırmacı Kemal Gurulkan’ın sunumlarının ardından katılımcıların sorularını cevapladı.
Türk Ocakları İstanbul Şubesi Gençlik Kolları başkanı Barış Onur Sargın, Kırım Haber Ajansı’na, Kırım Sürgününün 70. yılı ve İsmail Gaspıralı’nın vefatının 100. yılı dolayısıyla 2014 yılında çeşitli faaliyetler yapmayı planladıklarını, Kırım’ın Rusya tarafından işgali dolayısıyla bu faaliyetlerinin daha önemli hale geldiğini belirterek, Emel Kırım Vakfı’nın desteğiyle sağlanan fotoğrafları sergilediklerini, gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere Kırım’ın durumu hakkında bilgiler verdiklerini söyledi.
Marmara Üniversitesi’nde Sürgünün 70. Yılında Kırım Konulu Konferans
Marmara Üniversitesi – Tarih Araştırmaları Kulübü tarafından 20 Mayıs’ta düzenlenen Sürgünün 70.Yılında Kırım konulu Konferans’a Prof. Dr. Okan Yeşilot ile KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay konuşmacı olarak katıldılar.
İstanbul Üniversitesi 70. yılında Kırım Tatar Sürgününü andı
İstanbul Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ile Avrasya Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen program, 20 Mayıs 2014 tarihinde İ.Ü. Güzel Sanatlar Bölümü Kuyucu Murat Paşa Medresesi’nde gerçekleştirildi. Program, sürgün sırasında ve sürgün sonrasında açlık ve hastalıklar sebebiyle hayatlarını yitirmiş Kırım Tatarlarıyla birlikte 13 Mayıs’ta Soma’da meydana gelen maden faciasında yaşamını yitiren maden işçileri için bir dakikalık saygı duruşu sonrası İstiklal Marşı ve Kırım Tatar Millî Marşı okunmasıyla başladı Yapımcılığını ve metin yazarlığını Zafer Karatay’ın yaptığı, yönetmenliğini ise Neşe Sarısoy Karatay’ın üstlendiği “Kırımoğlu-Bir Halkın Mücadelesi” belgeselinin sürgün bölümü gösterildi. Avrasya Kulübü Başkanı Vahide Fidan Doğan Cengiz Dağcı’yı ve Zafer Karatay’ın sürgünü yaşayanları anlattı.
İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Kırım ve Ukrayna Krizi paneli
İŞÜ Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü son dönemde küresel siyaseti etkileyen önemli krizlerden biri olan Kırım ve Ukrayna krizini alanın önemli uzmanları ile Türkiye’yi etkileri bağlamında tartışmaya açtı.
Ukrayna Krizinin küresel siyasette oluşturduğu etkileri ve söz konusu etkilerin Türkiye’ye yansımalarının ele alındığı Panel 20 Mayıs 2014 Salı günü saat: 16.30’da Altunizade Güney Kampüs Oditoryumunda gerçekleştirildi.
Panelde Galatasaray Üniversitesi U. İ. Bölümünden Erhan Büyükakıncı Ukrayna’nın dünya siyasetindeki yeri ve büyük güçlerin Ukrayna siyasetlerine değinirken, Kırım Tatar Millî Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay Rusya’nın Kırım’ı ilhakı ve Ukrayna krizine Kırım Tatarlarının bakışını değerlendirdi. İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve U. İ. Bölümünden Vügar İmanbeyli, Ukrayna iç siyasal gelişmelerini ve Rusya’nın Ukrayna siyaseti örneğinden yakın çevresine yönelik politikalarını ele alırken Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve U.İ. bölümünden Emre Erşen Türkiye’nin Kırım ve Ukrayna krizlerine yönelik politikasına dair yorumlarını ve görüşlerini paylaştı.
Bir Vatan Toprağı “Kırım” Konferansı
İlim Kültür ve Eğitim Vakfı, “İKEV Konferansları” serisinin üçüncüsünü Kırım konusunda yaptı. Bir Vatan Toprağı “Kırım” adlı konferansa konuşmacı olarak; Zafer Karatay ve Kemal Özcan katıldılar.
24 Mayıs 2014 günü İKEV Genel Merkezi’ndeki konferansı yöneten İKEV Akademik Çalışmalar Müdürü Yrd.Doç.Dr. Abdullah Demir şu ifadelerle konferansın önemini izah etti ve konuşmacılara söz verdi: “Bu gün itibari ile Kırım ne yazık ki Rusya tarafından ilhak edilmiştir. Bu ilhak tek taraflı olup hiç bir hukuki temeli yoktur. Biz Kırım toprağına bir Osmanlı toprağı olarak görüyoruz. Bu bilinçle Kırım meselesini yeniden değerlendirmek ve yeniden gündeme getirmek konusunda kararlıyız. Yıllarca İslam toprağı olmuş Kırım'ın yeniden ihyası için üzerimize düşen görevlerden kaçmak bir yana daha fazla göreve talip olmamız gerekmektedir. Rusya yeniden imparatorluk hayali kurmaktadır. Bu hayalin kurulduğu topraklarda ki halkların şimdiden mücadele planlarını yapmaları gerekmektedir. Bu bağlamda değerli katılımcılara teşekkür ediyor ve konferansımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”
“Batı ve Doğu Arasında Kırım Mücadelesi ve Türkiye”, konulu konuşmayı, Kırım Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay;
“Kırım Dramı” konulu konuşmayı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Özcan yaptı.
Zafer Karatay yaptığı konuşmada özetle şu bilgileri verdi: “Öncelikli olarak şunu ifade etmemiz gerekmektedir ki Kırım da yapılan oylamanın hiç bir meşruiyeti yoktur. Elde ettiğimiz istihbarat raporları doğrultusunda referanduma katılımın yüzde 34,4 olduğunu kesin olarak biliyoruz. Tarihi bilincimiz bizlere Rusya'nın hiç bir şekilde güvenilir bir ülke olmadığını söylüyor. Bu bilinçle bizler bütün engellemelere rağmen Rusya'nın bu haksız tutumuna karşı olanca gücümüzle mücadele edeceğiz. Oy kullananların Kırım da bulunduğu süre ortalaması 50 yılı geçmiyor. Nasıl olurda bir ülkenin kaderine o ülkeye yerleşen göçmenler karar verir? Ayrıca şunu ifade etmek gerekir ki Türk kamuoyu Kırım meselesi ile gerektiği gibi ilgilenmemiştir. Kırım hakkında halk gösterilerinin olmaması bizler için acı bir tablodur. Son olarak şunu ifade etmek isterim ki Türk bürokrasisi ne yazık ki hantal davranarak Kırım davasına zarar vermektedir."
Doç. Dr. Kemal Özcan ise yaptığı konuşmada özetle şu bilgileri verdi: “Kırım tarihi aslında yabancı bir ülkenin değil bizlerin tarihidir. Osmanlı protokolünde Kırım hanlığı ikinci sırada yer alır. Osmanlı Kırım hanlığını ilhak etmemiş aksine koruma altına almıştır. Bunun birinci nedeni kut anlayışı ve han ailesinin Kırımda hâkim olmasıdır. İkincisi ise Osmanlı handanında olası bir erkek evlat sıkıntısında han soyunun tahta geçmesinin hesaplanmasıdır. Kırım da Müslümanlar tarih boyunca Rusya tarafından zulme uğramış ve aşağılanmıştır. Ruslar yüz binlerce Müslüman Kırımlıyı hunharca katletmiştir. Bunun için Kırım da olanlar için kullanılabilecek en hafif ifade soykırımdır. Bu güne gelene kadar Kırım tarihi onlarca insanın gözyaşları ile yoğrulmuş acılara tanıklık etmiştir. Kırım halkı diğer milletlerin aksine mücadelesini başarı ile örgütlemiş ve teröre bulaşmadan davasını savunmuştur. Tarih başta Kırımoğlu'nun mücadelesi olmak üzere Kırım halkının mücadelesini asla unutmayacaktır.”
Ahmet Yesevi Vakfı’nda “Türk Dünyasını Aydınlatan Meşale İsmail Gaspıralı” konulu sohbet
21 Eylül’de Hoca Ahmet Yesevi Vakfı tarafından Sultanahmet’teki vakıf merkezinde düzenlenen “Türk Dünyasını Aydınlatan Meşale İsmail Gaspıralı” konulu sohbete Zafer Karatay konuşmacı olarak katıldı.
KTMM’ye baskınları protesto
Kırım Tatar halkının en yüksek icra organı olan ve üyeleri demokratik seçimlerle göreve gelmiş olan Kırım Tatar Millî Meclisi’nin (KTMM) binasına 15 Eylül Pazartesi gecesi yapılan silahlı saldırı, 16 Eylül Salı günü Rusya Federal Güvenlik Servisi ve Kırım’da kurulu kukla idarenin polisleri tarafından düzenlenen silahlı baskın ile sürdürülmüş, 17 Eylül 2014 tarihi itibarı ile de KTMM binası Rus idaresine bağlı silahlı güçlerce basılarak mühürlenmiş ve Meclis binasında bulunan belgelere ve bilgisayarlara el konulmuştu.
Bu baskı ve baskılar 18 Eylül’de Ankara’da, 22 Eylül’de Antalya’da ve 28 Eylül’de İstanbul’daki gösterilerle protesto edildi.
İsmail Bey Gaspıralı Kyiv’de konferansla anıldı
12 Kasım’da Taras Şevçenko Kyiv Milli Üniversitesinde “İsmail Gaspıralı-Kırım Tatar Halkının Büyük Evladı” konulu konferans düzenlendi.
İsmail Bey Gaspıralı’nın vefatının 100. yıl dönümü dolayısıyla yapılan uluslararası konferans, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kyiv Kırım Tatar Derneği ve Ukrayna Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü tarafından organize edildi.
Konferans sırasında Gaspıralı hakkında konuşmalar yapıldı.
Etkinliğe birçok Kırım Tatarlarının yanı sıra üniversite öğretim görevlileri ve öğrencileri de katıldı. Konferansta, Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Refat Çubar, Taras Şevçenko Kyiv Milli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Petro Beh, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Türkiye’nin Kyiv Büyükelçisi Can Yönet Tezel ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Kırımlı konuşmacı olarak yer aldı.
Konferans konuşmacıları, İsmail Gaspıralı’nın hayatı ve faaliyeti ile onun Kırım Tatar halkı tarihindeki önemini vurguladı. Konferans sırasında, TRT tarafından hazırlanan, yönetmenliğini Zafer Karatay’ın yaptığı İsmail Bey Gaspıralı belgeselinin bazı bölümleri Ukraince altyazılı gösterildi.
Konferans sırasında ayrıca Türkiye’nin Kyiv Büyükelçisi Yönet Can Tezel ve Azerbaycan’ın Kyiv Büyükelçisi Eynullah Medetli konuştular.
Refat Çubarov, İsmail Bey Gaspıralı’nın, hem Kırım’ın köklü halkının kültürüne katkı sağladığını hem de Kırım Tatar siyasi hareketinin temelini attığını belirtti.
Kırım Tatarlarının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, konferansa katılamadı, fakat yazılı mesaj gönderdi. Gaspıralı’nın yaşadığı şartları ile Kırım Tatarlarının şimdiki şartlarını kıyaslayan Kırımoğlu, 19. asırda Rusya İmparatorluğu’nun baskısı altında bulunan Kırım Tatarlarının din ve kültürünün canlandırılmasında Gaspıralı’nın büyük rol oynadığını kaydetti.
Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hakan Kırımlı, yaptığı konuşma sırasında Gaspıralı’nın şiddete başvurmamayı tercih ettiğini ve günümüzde Kırım Tatarlarının buna uyduğunu söyledi. Son iki asırda Kırım Tatarlarının birkaç defa yok edilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirten Hakan Kırımlı, Rusya’nın, çarlığın halefi olmasından dolayı Kırım Tatarlarının yine zor zamanlar geçireceğini ifade etti.
Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde “Yok Edilmek İstenen Bir Halk: Kırım Tatarları” konulu bir konferans
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tarih Kulübü, 28 Kasım 2014 Cuma günü “Yok Edilmek İstenen Bir Halk: Kırım Tatarları” konulu bir konferans düzenledi.
Konferansı Kırım Tatar Millî Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay verdi. Sunuculuğunu Tarih Bölümü öğrencilerden Aslıhan Köse’nin yaptığı konferans, Yalova Kırım Türkleri Derneği Akademik İşler Sorumlusu, Fikirde Birlik Dergisi yazarı ve Tarih Kulübü Başkan Yardımcısı Cihan Yalvar, Tarih Kulübü Başkanı Mehmet Sevinç tarafından düzenlendi.
Zafer Karatay, Kırım konusu, gerçekten çok aktüel bir konu. Ama günümüz dünyasında, hızlı dünya gündemi içerisinde maalesef, Türkiye’nin etrafında gelişen pek çok olay sebebiyle gerektiği kadar gündemimizde yer almayan, çok önemli bir konu olduğunu vurguladı,
Karatay, Kırım Türklerinin yaşadığı sıkıntılardan da bahsettiği konuşmasına şöyle devam etti: “Günümüzde özellikle Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra, dünyada özelikle Amerika’da, batıda yeni bir düşman yaratılmaya başlandı. Bu yeni düşman, çok net bir şekilde belli oldu ki Müslüman Dünyası, İslam Dünyası. Çünkü İslam dünyasının yaşadığı coğrafyalar çok önemli enerji kaynaklarına sahip. Buraların kullanılması lazım. Buralardan yararlanılması lazım. Ama, topluma da belli operasyonlar yapılırken düşman algısı yaratılması lazım ki, bu düşman algısı üzerinden yapılan operasyonlarda kamuoyunun tepkisi olmasın. İşte biz buna karşılık, Sovyetler Birliği döneminde Kırım Türklerinin sürgünden dönüş mücadelelerine, Sovyetler Birliği içerisinde Yahudisi, Ermenisi, Ukraynalısı, Rusu başka milletlerden pek çok insan hakları savunucusu destek vermişti. Ama, soğuk savaş bitip de saflar yeniden düzenlendiğinde, eski destekler maalesef aynı şekilde sürmedi. Pek çok kişi tarafından sürdürülmedi. Biz de göstermek istedik ki bir Müslüman toplumu, bir Türk toplumu uğradığı büyük haksızlıklara rağmen tarih boyunca süregiden soykırım çabalarına rağmen asla teröre, şiddete başvurmadan bu mücadeleyi yürüttü. ”
Putin’in Türkiye Ziyareti
Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’yi ziyareti sebebiyle 1 Aralık’ta İstanbul ve Ankara’da Kırım Dernekleri tarafından protesto yürüyüşleri gerçekleştirildi.
10 Aralık İnsan Hakları Günü
Kırım Derneklerimiz tarafından Ankara’da Rusya Federasyonu büyükelçiliği ve İstanbul’da da başkonsolosluk önünde 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla protestolar düzenlendi. Rusya’nın Kırım’ı terketmesi talep edildi
Uşak’ta “İsmail Gaspıralı ve Bugünkü Kırım” konferansı
Türk Ocakları Uşak Şubesi tarafından düzenlenen “İsmail Bey Gaspıralı ve Bugünkü Kırım” konulu konferans 16 Aralık 2014 akşamı Uşak Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. Konferansa KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay konuşmacı oldu. Karatay’ın konuşmasından önce, yapımcılığını Neşe Sarısoy Karatay ve yönetmenliğini Zafer Karatay’ın yaptığı 4 bölümlük İsmail Bey Gaspıralı belgeselinin 38 dakikalık kısa özet bölümü gösterildi.
Belgeselin ardından Zafer Karatay, İsmail Bey Gaspıralı’nın Kırım ve Türk Dünyasındaki önemini anlattı. Karatay “Türk Dünyasına İsmail Bey Gaspıralı’yı hediye eden Kırım Türkleri, Dilde İşte Birlik şiarının neredeyse her Türk Dünyası toplantısı ve etkinliğinde kullanıldığı Gaspıralı’nın torunları bugün çok zor durumdalar. Gaspıralı’nın vatanı Kırım işgal altında. Gün Kırım Türklerine yardım etme günüdür. Gün güçlü ve paralı Rusya lobisine, propagandasına karşı mücadele etme günüdür. Bugün Kırım Türklerine yardım edilmeyecekse destek verilmeyecekse ne zaman verilecektir” de. Kırım’da gelişen olayları ve Rusya’nın yalan propagandalarını örneklerle anlatan Zafer Karatay, bu süreçte Kırım Derneklerinden başka Kırım Türklerine en aktif desteği veren Türk Ocaklarına ve üniversite gençlerine teşekkür etti.
Uşak Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyelerinin ve Uşak’taki çeşitli toplum örgütlerinin temsilcilerinin de dinleyici olarak katıldığı konferans sonunda Türk Ocakları Uşak Şubesi Başkanı Kemal Tunç Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay’a bir teşekkür plaketi verdi ve Kırım’ın daima yanındayız, dedi.
İsmail Bey Gaspıralı Gebze’de anıldı
İsmail Bey Gaspıralı Gebze Belediyesi, Gebze Kent Konseyi, Kırım Derneği Gebze Şubesi ve Balkan Türkleri Derneği’nin katkıları ile Gebze’de anıldı.
Türk dünyasının aydınlanma hareketinin büyük lideri İsmail Bey Gaspıralı’yı anma etkinliği kapsamında gerçekleştirilen “Dilde, Fikirde, İşde Birlik Konferansı” 20 Aralık 2014 tarihinde Gebze Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Konferansa ilgi büyüktü. Konferansa konuşmacı olarak Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, gazeteci-yazar Mehmet Kamil Berse, Doç.Dr. Ranetta Gafarova, gazeteci Zera Bekirova, Doç.Dr. Kutluk Kağan Sümer ve Doç.Dr. Nesrin Kıratlı katıldı.
Çok yoğun katılımın olduğu konferansın katılımcıları arasında Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze Kent Konseyi Başkanı Gültekin Şenel, Gebze Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, Gebze Kent Konseyi Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Komisyonu üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri, Kırım Gelişim Vakfı, Sakarya Kırım Türkleri Derneği, Kırım Derneği Kocaeli Şubesi, Kırım Derneği Subaşı Şubesi, Çiftlikköy Kırım Türkleri, Kırşehirliler Derneği, Gebze Dernekler Federasyonu, Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı, Tatar Camii Derneği de vardı.

Konferans bitiminde konuşmacılar Gebze Kent Konseyi Başkanı Gültekin Şenel ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Kırım Derneği Gebze Şubesi’ne geçerek Şube Başkanı Şerife Orak ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Kırım’da yaşanan son gelişmeler hakkında görüş alış verişinde bulundular.


Sayı : 246 | Ocak-Aralık (2014)
03.02.2017 03:57:01 - 537

Özet

2014 yılı Kırım’ın yeniden Rus işgaline uğraması nedeniyle yoğun ve hareketli geçti. Bu sebeple bazı önemli yıldönümleri hararetli işgal gündeminin gölgesinde kalsa da ihmal edilmedi. 2014 senesi 1944 Sürgünün 70. yıldönümüydü. Aynı zamanda büyük fikir adamı İsmail Bey Gaspıralı’nın vefatının 100. sene-i devriyesi idi. 2014 yılı UNESCO tarafından İsmail Gaspıralı yılı olarak ilan edildi. Emel Kırım Vakfı’nın düzenlediği, katıldığı veya desteklediği faaliyetlerin ve Kırım Tatar Millî Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay’ın katıldığı konferanslar, TV programlar vb. kronolojik listesi şöyledir:

Anahtar Kelimeler

İlgili Bölümler

Yazar hakkında