EMEL KIRIM VAKFI OLARAK  “KIRIM TATAR AİLELERİ” KİTABININ TANITIM TOPLANTISINA  KATILDIK

İstanbul’da Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü dolayısıyla Bilim Beyoğlu Kültür Merkezi’nde 26 Şubat 2024 günü bir etkinlik düzenlendi.

Ukraynalı gazeteci Yevgeniya Genova’nın savaşı, zulmü, sürgünü ve açlığı yaşayan 14 Kırım Tatar ailenin hatırasını yazdığı kitabı  “Kırım Tatar Aileleri” isimli kitabı İstanbul’da tanıtıldı. Tanıtım Toplantısına, Emel Kırım Vakfı  olarak;  Başkan Yardımcısı Nurten Bay, Yönetim Kurulu Üyesi,  Emel Dergisi Editörü Bülent Tanatar, Genel Sekreter Melek Maksudoğlu, Emelci  Lilya Tanatar ile katıldık. Tanıtımın Daha sonra Kırım Tatar yönetmen Nariman Aliyev’in yönettiği ve başrolde Kırım Tatar  yönetmen ve oyuncu Ahtem Seyitablayev’in oynadığı “Eve” isimli film gösterimi yapıldı.

                                 

Toplantıya; Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi Safinar Cemileva, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy ve eşi Lyudmıla Nedilska, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Üyesi Gülnara Bekirova, Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi Başkanı Şebnem Sözen de katıldı.

 Ukrayna, Türkiye ve Kırım Tatar milli marşlarının okunmasının ardından konuşan Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy konuşmasında  “…Bugün burada bize ait Kırım’ın 10. yıldır Rus işgali altında olduğunu hatırlatmak için toplandık. Ama bunun kesinlikle geçici bir durum olduğunu biliyoruz. Çünkü ordumuz ve her birimiz Kırım’a geri dönebileceğimiz günü yaklaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Gazeteci- Kırım Aileleri kitabının yazarı  Yevgeniya Genova,  tarihsel hafızanın korunmasının önemine vurgu yaparak, “Şu an binlerce insan, Kırım Tatarları ve Ukrainler evlerini terk etmek zorunda kaldi ve hepimiz ortak acıları paylaşıyoruz. Bu kitapta 14 ailenin hikayesini anlattım. Ama daha çok yazılmamış hikaye var. Yazılmadılar çünkü bu hikayelerin kahramanları işgal altında yaşıyorlar ve hikayelerin yayımlanması onları tehlikeye atabilir.” ifadelerini kullandı.

                                                             

Başkonsolosluğa bu etkinliği düzenlediği için teşekkür eden KTMM üyesi ve kitap kahramanlardan biri olan Gülnara Bekirova, “Kitabı yazarken yüzyıllık tarihimizi hatırladık. Büyük babamı ve büyük annemin anlattıklarını; açlık, sürgün, vatana dönme çabaları, çocukken Kırım Tatarı olduğum için gördüğüm ayrımcılığı, aileme yapılan baskıları… Yüzyıllardır Rusya bizi yok etmeye çalışıyor. Bu yüzden Rusya’nın düşman olduğunu net olarak anlamalıyız. Rusya’nın daha önce yaptıklarını ve bugün yaptığını hiç bir zaman unutmayacağız.” dedi.

                        

Kitap tanıtımın ardından Safinar Cemileva, yazar Yevgeniya Genova’ya Kırım Tatarlarının hikayelerini dünyaya anlatmaya yardım ettiği için teşekkür ederek yazara Kırım Tatar fesini hediye etti. Ayrıca yazar isteyenlerin kitaplarını imzaladı.

Tanıtımın Daha sonra Kırım Tatar yönetmen Nariman Aliyev’in yönettiği ve başrolde Kırım Tatar  yönetmen ve oyuncu Ahtem Seyitablayev’in oynadığı “Eve” isimli film gösterimi yapıldı.

                                                 

 

 

 

TAVSİYELER

KONYA KIRIM DERNEĞİMİZDE İLYAS ER KIRIM’DAN KONYA’YA GÖÇ KİTABINI İMZALADI

GENÇ TARİHÇİ İLYAS ER KONYA’DAN KIRIM’A GÖÇ ESERİNİ ANLATI VE İMZALADI Kırım Türkleri Kültür ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir