YOLBAŞÇIMIZ KIRIMOĞLU’NUN KATILIMIYLA MÜSTECİB ÜLKÜSAL’I ANDIK

Emel Dergimizin kurucusu, başyazarı, ömrünü Kırım ve Türklük davasına adamış Emelci büyüğümüz Müstecib Ülküsal’ı 27. vefat yılında yolbaşçımız Mustafa A Kırımoğlu’nun katılımıyla, Çengelköy’deki kabri başında andık, dua ettik.
Değerli dostumuz İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi Ekrem Bay’ın Kuran’ı Kerim’den okuduğu ayet ve duayla başlayan anmamızda Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay ve Yolbaşçımız Mustafa A. Kırımoğlu birer konuşma yaptı.
Zafer Karatay Müstecib Ülküsal’ın Kırım İstiklal Davasındaki yeri ve önemini, onun fedakarlığını ve insani yönünü anlatan kısa konuşmasında yolbaşçımız Mustafa A. Kırımoğlu’nun 1992 yılı şubat ayında Türkiye’ye ilk geldiği zamanda Müstecib Ülküsal’ı evinde ziyaret anılarını anlattı ve Kırımoğlu’nun, ona Kırım’da Kırım Tatarlarının kurdukları yerleşim yerlerinden birinde bir sokağa Müstecib Ülküsal adını vereceklerini söylediği zaman, onun çok mutlu olduğunu ve *hayatımı verdiğim bir davada halkımın beni böyle bir onurla takdir etmesi bana ödüllerin en büyüğüdür, Allah bana bugünleri gösterdi şükürler olsun” dediğini anlattı. Zafer Karatay, eşi Emine Ülküsal’ın Kırım’da Totayköy mektebinde okuduğu, Kırım’ın yeminli kızlarından olduğunu ve Kırım davasına eşinin yanında her zaman yer alarak destek verdiğini anlattı ve bu insanların mücadelelerinin, fedakarlıklarının ilham verici olduğunu ve milletine hizmet edenleri unutmayacaklarını söyledi.
Yolbaşçımız Kırımoğlu da Müstecib Ülküsal’ın Kırım Milli Hareketinde çok önemli bir isim olduğunu, Sovyetler zamanında onun ismini, Emel dergisini duyduğunu ve onu Sovyetlerin kötülediğini okuduğunda, “tamam bu adam yahşı bir adam Milletimize hizmet eden adam demiştim. Gerçekten de öyleymiş. Biz ona söylediğimiz gibi bir sokağa Müstecib Ülküsal adını verdik. İşgalciler değiştirmediyse hala vardır. Değiştirdilerse de önemi yok işgalden sonra tekrar adını yerine koyacağız” dedi.
Kabri başındaki anmaya Emel Kırım Vakfı Başkan yardımcısı Nurten Bay, Vakıf Genel sekreteri Melek Maksudoğlu, yönetim kurulu üyesi ve Emel Dergisi editörü Bülent Tanatar, Emel Kırım Vakfı mensupları Aytül Bağış, Lebib Bağış, Dilek Karahan ve Lilya Tanatar, Ekrem Bay katıldı.
Emel Kırım Vakfı 10 ocak salı akşamı zoom ve facebook üzerinden Prof Dr Zuhal Yüksel ve Zafer Karatay’ın vereceği bir konferansta Müstecib Ülküsal anlatılacak.
 

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir