Zafer Karatay Denizli’de Rusya İşgalindeki Kırım’ı Anlattı

 YENİ UFUK DERGİSİ’NİN DENİZLİ’DE DÜZENLEDİĞİ TÜRK DÜNYASI PANEL’İNDE ZAFER KARATAY KIRIM’I ANLATTI.

 Yeni Ufuk Dergisi’nin, kuruluşlarının 10. Yılında Denizli’de Pamukkale üniversitesi kongre merkezinde 24-25 Şubat 2024 günlerinde  düzenlediği Türk Dünyası Panelinin başkanlığını Türk Dünyasının hakiki bilgesi Aksakalı Prof Dr Ahmet Bican Ercilasun’un yaptığı ilk oturumunda Emel Kırım Vakfı başkanı Zafer Karatay Rusya işgali altındaki Kırım’ı anlattı. Konuşmasına, 23 Şubatın Bolşevik Rusların Numan Çelebi Cihan’ı şehit ettikleri gün olduğunu, Rusya’nın Kırım’ı işgalinin 10. yılı, Urayna’nın tamamını işgal için saldırı başlatmasının 2. yılı olduğunuhatrlatarak başlayan Zafer Karatay,*Ben size Kırım’ın coğrafyasını, tarihini anlatmayacağım. tarihte olanlar oldu, artık o tarih yazıldı ve yazılıyor, Kırım’da Türk tarihinin bir anlamı olması için, Kırım’da Türklerin bir geleceğinin olması, geleceğimizi kurtarmış olmamız gerekirdiye söze başlayarak, Rusyanın Kırım’ı işgalini, Rusya propagandası ve yalanlarını örneklerle anlattı.  Kırım Türklerinin ve Türk Dünyasının yaşayan efsanesi Mustafa A Kırımoğlu’nun da dahil olmak üzre bir çok Kırım Tatarının sürgün olduunu, Vatanlarına gidemediğini anlatan Karatay, Emel Kırım vakfı ve Emel Dergisi olarak başlatılan siyasi tutuklulara mektup kampanyasından bahsetti ve salondakileri onlara mektup yazmaya davet etti.
Karatay:Savaşı Ukrayna kazanacak biz kazanacağız Türk Dünyası Kazanacak
Konuşmasını son bölümünü Ukrayna’da süre giden savaştan bahseden  ve Kırım’ı işgal ettikten sonra Karadenizin efendisi Türklerdi artık biziz diyen Rusya genel kurmay başkanı Gerasimovun sözlerini hatırlatan Zafer Karatay, asırlardır Türk topraklarını işgal eden Rusya’dan, Türk Dünyası üzerinde süren Rusya tahakkümünden Ukrayna savaşı kazandığı taktirde kurutulanacağını belirti ve SSCB dağıldıktan sonra bağımsızlığını kazanan Türk Cumhuriyetlerinin tam bağımsız olduklarını en önemligöstergesinin, Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetinin bağımsızlığını tanaları, Rusya ve Çin Zulmü altındaki kardeşlerine sahip çıktmaları olduğunu söyledi.
Aynı oturumda, Işık Sadık Ahmet Batı Trakya Türklüğünü, Ahmet Zeki Bulunç Kıbrıs Türklüğünü, Hamit Göktürk Doğu Türkistan Türklerini ve Çin zulümünü anlattı
 
 
Konuşmaların ardından YENİ UFUK Derginin 10. Kuruluş yılı ve Türk Dünyası Paneli anısını hazırlanan özel plaketi Zafer karatay’a Prof Dr İsmail Yakut takdim etti.
 
Fotoğraflar için Emrah Varol’a teşekkür ederiz

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …

2 comments

  1. Zafer Karatay Bey Pamukkale Üniversitesinde toplanan Türk Dünyası Panelinde Kırım sorunlarını ve çileli halkımız, Kırım Tatarlarının halen karşılaştıkları ekonomik ve siyasi güçlükleri anlattı. 2024 yılı Kırım Sürgününün 80. yıldönümünü oluyor. Rus işgali altında, halkımız halen sürülüyor, insan hakları ihlal ediliyor. Zafer Bey’e uzun yıllar Kırım uğruna gösterdiği gayretler için teşekkür etmek borcumuzdur.

    • İyi günler İnci Hanım. Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 10. yılında Kırım’da insanlarımıza yapılan baskılar, ev baskınları, göz altına alma , tutuklama ,… her türlü insan hakları ihlalleri devam ediyor. Zor şartlardaki Kırım Tatar Türk’ kardeşlerimizin sesini duyuran, destek olan herkesten Allah razı olsun. Gerçekten ben de rahmetli Cengiz Dağcı’nın bahsi her geçtiğinde sağlığında Cengiz Dağcı Belgeselini yaptıkları için yaptıkları için Neşe Sarısoy Karatay ve Zafer Karatay beye bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Sağolsunlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir