2007 FAALİYET RAPORU

Uzun zamandır neşredemediğimiz Emel Dergimizi 2008 yılı içerisinde yeniden neşretmeye karar verdik. Yönetim Kurulumuz, Emel Dergisinin yayınına ara vermemizden bugüne geçen süre içerisindeki gelişmeleri, internet yayınlarını, Kırım Derneklerinin dergilerini dikkate alarak çizgisi, amacı değişmeyen ama içeriğinde ve periyodunda bazı değişiklikler yaparak EMEL Dergisini yeniden yayınlayacaktır. Bununla ilgili karar  yönetim kurulumuzca 2008 yılının ilk aylarında alınacaktır.

Vakıf üyemiz Nail Aytar, Ankara Temsilcimiz Tuncer Kalkay, Ertuğrul Karaş ile Namık Kemal Bayar, Serkan Sava ve Özgür Karahan Vakfımız adına internette aylık olarak Fikirde Birlik Dergisi’ni neşretmeyi sürdürdüler. www.fikirdebirlik.com adresinde Her ay düzenli olarak çıkan dergimizdeki yazılar önemli bir boşluğu doldurmaktadır. İnternet isim hakkı ve yer bedellerini de şahsi olarak karşılayan arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılı hizmetlerinin devamını diliyoruz.

Doç.Dr. Hakan Kırımlı, Doç.Dr. Zuhal Yüksel, Tuncer Kalkay ve Nail Aytar tarafından Vakfımızın Ankara’daki yerinde yıl içerisinde Kırım’dan üniversite eğitimi için gelen öğrenciler ile Ankara’da eğitimlerini sürdüren öğrencilere, Kırım Tarihi kültürü edebiyatı ve siyasi meseleler konularındaki seminer ve eğitimler sürdürülmüştür. Ayrıca TİKA tarafından 5.yaz dönemi Türkoloji stajı için 2 haftalığına Ankara’ya gelen 8 Kırım Tatar öğretmene de özel seminerler verilmiştir.

İstanbul Kırım Derneğimiz tarafından neşredilen ve 10 000 nüsha basılarak yurt içinde ve yurt dışında birçok kütüphane, araştırmacı ve ilgili kişilere ücretsiz gönderilen BAHÇESARAY Dergisinin 2007 yılındaki bir sayısı ile 2008 yılının ilk iki sayısı için Vakfımızın stoklarında bulunan kâğıtlardan verilmiştir. Vakfımızla aynı amaçlara hizmet eden BAHÇESARAY Dergisi Kırım Türklerinin sesini duyurmada çok başarılı olmaktadır. Emeği geçenleri kutluyor, yayın hayatının sürmesini diliyoruz.

18 Mayıs 1944 sürgün faciasını anma etkinlikleri yapılmış, bu meyanda Doç. Dr. Hakan Kırımlı Bursa Kırım Derneğinin organize ettiği konferansta Kırım Türklerinin sürgünü ve vatan Kırım’a dönme mücadelelerini anlatmıştır.

27 Ocak tarihinde İstanbul’da Türk Gençlik Vakfında Yönetim Kurulu Başkanımızca Gamalı Haç ile Kızılyıldız Arasında Türkler konulu konferans verilmiştir.

14 Nisan günü Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezinde Kırım Derneğimizle birlikte İstanbul’un yaşamında Kırımlılar konulu geniş katılımlı bir konferans ve gösteri yapılmıştır.

Vakfımızın kütüphane ve arşivinin Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi anabilim dalı hocaları ile işbirliği yapılarak uluslar arası standartlarda tasniflerinin yapılması, arşivimize yeni belge, kitap ve diğer malzemelerin temini için kararlar alınmış bunun için 2008 yılı büyük atılım yılı olarak değerlendirilmesi hedefi koyulmuştur.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de Ramazan ayında Üsküdar Belediyesi’nin Kırım’da ramazan etkinlikleri düzenlenmesine katkıda bulunulmuş ve rehberlik edilmiştir. Bu seneki etkinlikler daha geniş olmuştur.

2007 yılında Haluk ve Özgür Karahan’ın büyük emekleriyle internet üzerinden yayınlarda büyük gelişme kaydedildi. Bu sitelerimiz bir çok  habere, başka internet sitelerine, yazı, haber ve makalelere kaynaklık etmektedir.

Emel Kırım Vakfı tarafından sponsorluk yapılan  mevcut ve projelendirmeleri süren

siteler ve içerikleri şöyledir.

 

www.fikirdebirlik.com

İlk Kırım Tatar internet dergisi olup, aylık ve düzenli olarak Vakfımız tarafından yayınlanmaktadır.

 

www.vatankirim.net

Kırım hakkında hazırlanan ilk Türkçe internet sitesi. 2007’de 845.000 kişi tarafından ziyaret edildi.

egitim.vatankirim.net

Kırım’da Eğitim meselesi üzerine internet sitesi. Kırım’da Bir Çocuk Okut Kampanyası, Milli Mektepler ve Kırım’da Üniversite Eğitimi bölümlerinden oluşuyor.

www.emelvakfi.org 

Emel Vakfı’nın resmi internet sitesi. Emel Dergisi’nin arşivini de barındırıyor.

www.surgun.org

18 Mayıs 1944 Sürgün ve Soykırımı hakkında hazırlanmış internet sitesi. Sürgünü yaşayanların hatıraları ve resmi belgeler yayınlanıyor.

www.ozu-turk.com

Özü Türk Belgeseli’nin internet sitesi

www.ismailgaspirali.org

İsmail Bey gaspıralı’yı tüm yönleriyle anlatan internet sitesi. Hayatı, Fikirleri, eserleri, hakkında yazılanlar, fotoğraf arşivi…

www.gamalihac-kizilyildiz.com

Gamalı Haç ile Kızılyıldız Arasında Belgeseli’nin internet sitesi

 

Hazırlanan Siteler

www.kirimhaber.com (Hazırlanıyor)

Kırım ile ilgili haberler. Ağ içindeki Kırımtatar sitelerine açık haber servisi yapacak.

www.kirimhaber.com/haber geçici adresinden görülebilir.

 

www.kirim.net (Hazırlanıyor)

İnternette Kırım ile ilgili siteler hakkında sınıflandırılmış malumat vermeyi amaçlıyor.

www.vatankirim.net/kn geçici adresinden görülebilir.

www.asabay.org (Projelendiriliyor)

Soyağacı veritabanı, aile tarihi hakkında bilgiler ve örneklerden oluşacak bir internet sitesi.

www.vatankirim.net/asabay geçici adresinden taslak görülebilir.

 

kaynakca.vatankirim.net (Projelendiriliyor)

Kırım ile ilgili bibliyografya veritabanı. Kırım ve diasporada çıkan kitaplar, süreli yayınlar, tez ve makalelerin listesi.

 

saglik.vatankirim.net (Projelendiriliyor)

Kırım’da Sağlık sorunları; çocuk sağlığı hakkında internet sitesi

 

hukuk.vatankirim.net (Projelendiriliyor) Kırım’daki insan hakları meselesi üzerine internet sitesi.

 

İçerik desteği ve teknik destek:

 www.bahcesaray.org

Bahçesaray Dergisi’nin internet sitesi. 

www.kirimdernegi.org

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve şubelerinin resmi internet sitesi 

Vakfımızın mali bilançosu elinizdedir. Vakfın muhasebe ve resmi işlemlerini düzenli olarak sabırla yerine getiren Savaş Göynüllü ve ona destek olan Aysel Yılmaz’a teşekkür ederiz.