BUGÜN TEMEL YAŞAM HAKKI VE ÖZGÜRLÜK İÇİN MÜCADELE ETMEK ZORUNDAYIZ

BUGÜN TEMEL YAŞAM HAKKI VE ÖZGÜRLÜK İÇİN MÜCADELE ETMEK ZORUNDAYIZ

Nariman CELAL*

Mevzuatın kademeli olarak iyileştirilmesine, devlet reformlarına, gazetecilerin profesyonel çalışmalarına, insan hakları örgütlerinin faaliyetlerine rağmen, insanların çoğu insan hakları ve kendi haklarının ihlalleriyle karşı karşıya kalıyor. Ancak Ukrayna’da çıkarlarını gerçekleştirme ve yasal haklarını koruma fırsatının olduğu gelişmiş bir yasal devlette yaşamak ve çalışmak isteyen kritik bir vatandaş kitlesi mevcut. Bu insanlar sadece istekli değil, aynı zamanda bu amaç için harekete geçmeye de hazırlar.

Özellikle bu nedenden ötürü Ukraynalılar Avrupa yanlısı bir seçim yaptı. Özellikle bu nedenden ötürü Kırım Tatarları, bağımsız, demokratik, Avrupa’nın bir parçası olan ​​bir Ukrayna’yı destekliyor. Bugün ise temel yaşam hakkı ve özgürlük için mücadele etmek zorundayız.

Saldırgan ve egemen Ukrayna ulusunu geleceğini özgürce seçme hakkından mahrum etmeye çalışıyor. Kremlin, uluslararası insan hakları sistemine açıkça karşı çıkarak vatandaşlara yönelik çok sayıda yasa dışı zulüm ve savaş suçuyla itibarını zedelediği kendi şüpheli değerlerini öne sürüyor.

Bu nedenle Ukrayna’nın görevi, sadece hayatta kalmak ve yenilenmek değil, aynı zamanda hedefine ulaşmak, kendi seçimini gerçekleştirmektir. Ve savaşta zafer kazanmak, bu yolun çok önemli bir parçası.

Bu zaferi pekiştirmek için Ukrayna’nın, Kırım Tatarları da dahil olmak üzere tüm vatandaşlarının korunacağı, Avrupa değerlerine sahip gerçek bir demokratik ülke haline gelmesi gerekecek. Bunun için çok fazla güce ihtiyacımız var. Ve bu güce sahibiz!

Geçen gün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy şunları söyledi: ‘Özgürlük için savaşıyoruz ve bu her zaman her türlü gücü artırıyor. Gerçeği savunuyoruz ve bu, tüm dünyayı Ukrayna etrafında birleştiriyor.’

Ukrayna tüm dünyaya insan hakları, özgürlük ve adaletin boş sözler olmadığını, bunların uğruna savaşmaya ve can vermeye değer gerçekler olduğunu hatırlatıyor.

Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun! Yaşasın Ukrayna!

Aralık 2022

* Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan yardımcısı, gazeteci, yazar. Kyiv’de uluslararası Kırım Platformuna katılıp Kırım’a döndükten sonra 4 Eylül 2021 günü evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Uydurma suçlamalarla, göstermelik illegal yargılama ile İşgalci Rusya’nın sözde mahkemesi tarafından 21 Eylül 2022 tarihinde 17 yıl hapis ve 700 bin ruble para cezası verildi. Nariman Celal ile birlikte Ahtemov kardeşlerden, Asan Ahtemov 15 yıl hapis cezası ile 500 bin ruble para cezasına, Aziz Ahtemov da 13 yıl hapis cezası ve 500 bin ruble para cezasına çarptırıldı. (EMEL)

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …