Haberler

ANKARA KIRIM TÜRK KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE FOLKLOR DERNEĞİ’NİN «ÇİBÖREK GECESİ»

Ankara Kırım Türk Kültür, Yardımlaşma ve Folklor Derneği Bahçelievler’deki Akalın düğün salonunda 20 Nisan 1985 Cumartesi akşamı bir «Çibörek Gecesi» düzenledi.

Çok büyük ilgi gören gece, demek başkanı Tengiz Gence’nin yaptığı açış konuşmasıyla başladı ve bunu müteakip Emel Dergisi adına Avukat Ünsal Aktaş da bir konuşma yaptı.

Ankara Kırım Derneği Kırım halk oyunları ekibinin gösterileri ve Kırım halk müziği sanatçısı Müjgan Akcollu’nun söylediği birbirinden güzel Kırım yırları geceye katılanların büyük takdirini kazandı. Bu arada misafir sanatçı Türkistanlı Muhammed Sabir’in söylediği Türkistan şarkıları geceye ayrı bir renk kattı.

Geceye katılan Kırımlı hemşehrimiz Devlet Bakanı Cemal Büyükbaş yaptığı konuşmada, böyle bir geceye katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

«Çibörek Gecesi» eski Turizm ve Tanıtma bakanlarından hemşehrimiz Dr. Ahmed İhsan Kırımlı’nın bir konuşması ve kendisinin yazdığı iki şiiri okumasıyla sona erdi.

NEW YORK’DA «23 NİSAN TÜRK YÜRÜYÜŞÜ» VE KIRIM TÜRKLERİ

A.BD ’nde yaşayan Türklerin düzenlediği «Türk Günü» yürüyüşü 21 Nisan 1985 günü New York’da yapıldı. Onbinlerce Türk’ün katıldığı ve A.B.D’nde yaşayan Türklerin danışmasının ve birliğinin en güzel biçimde ortaya konulduğu yürüyüşe New York’daki Türk toplumunun çoğunluğunu oluşturan Kırım Türkleri de kalabalık bir grup halinde katıldı. Türkiye, Kuzey Kıbrıs, Türkistan, Azerbaycan Türklerinin millî kıyafet ve bayrakları ile hazır bulundukları bu büyük yürüyüşte Kırım Türkleri de Kırım millî bayrağı olan Gökbayrak’la hazır bulundular. Kınm Türk çocuklarının New York’daki okulu olan Gaspıralı İsmail İlkokulu Öğrencileri de ayrı bir grup halinde yürüyüşe renk kattılar.

SERVER TRUPÇU VEFAT ETTİ

(10 Kasım 1914 – 3 Nisan 1985)

3 Nisan 1985 Çarşamba günü değerli büyüklerimizden SERVER TRUPÇU’yu kaybettik.

SERVER TRUPÇU 1914 yılının 10 Kasım günü KIRIM’ın Akmescit şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası S. B. Ali Bey ve Annesi Pakize Hanım daha önce vefat etmişlerdir. Server TRUPÇU ilk ve orta öğrenimini Kırım’da tamamlamıştır. 1934 yılında ailece Kırım’dan İstanbul’a göç etmişlerdir. 1937 yılında tahsil yapmak üzere Polonya’ya gitmiş ve Vilno Üniversitesi Siyasal Bilgiler fakültesinde öğrenim görmüştür. 1939 yılında 2. Cihan harbinin başlamasıyla tekrar İstanbul’a dönmüştür. 1940 yılında Muhaddes hanımla evlenmiş ve bu evliliğinden üç çocuğu dünyaya gelmiştir;

Server TRUPÇU bütün hayatını Kırım’ın Rus boyunduruğundan kurtularak yeniden istiklâline kavuşması için adamış, bunu kendine Emel edinmiş ve bu yolda çaba harcamıştır. Bu yolda duygularını, acılarını, üzüntülerini mısralarında dile getirmeye çalışmıştır. Kırım Türkleri lehçesi ile EMEL dergisinde yayınlanan şiirlerinde, vatana duyduğu özlemi lirik ve pastoral bir üslupla dile getirmiştir.

Kırım’ın bu duygulu vatan evlâdının vefatı, çevresinde büyük üzüntü yaratmıştır.

EMEL Dergisi kederli ailesinin üzüntülerini paylaşır ve kendisine Tanrı’dan rahmetler diler.

MÜBERRA KIZAVUL VEFAT ETTİ

Kırımlı hemşehrilerimizden Sayın Münir KIZAVUL’un fedakâr ve değerli eşi Müberra KIZAVUL 19-3-1985 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. Aziz naaşı 20-3-1985 tarihinde Teşvikiye Camiinde kılınan ikindi namazım müteakip Feriköy mezarlığında defn edilmiştir.

Merhuma Tanrı’dan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz.

TAVSİYELER

SAMSUN’DA SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM KONFERANSI

Samsun Türk Ocağı “Sürgünün 80 Yılında Kırım” Konferansı düzenliyor Samsun Türk Ocağı’nın Kırım Türklerinin vatanlarından …