Haberler

 

UKRAYNA BAŞBAKAN YARDIMCISI SMOLİY KIRIM TATARLARININ YERLEŞMESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI


Ukrayna Başbakan Yardımcısı Valeriy Smoliy 1 Kasım 1997’de Kiev’de Kırım’ın sürgün edilen halklarıyla ilgili bir toplantıda yaptığı açıklamada, Kırım’a bugüne kadar 250.000 Kırım Tatarı ve 12.000 Bulgar, Ermeni, Rum ve Alman’ın döndüğünü söyledi. Smoliy, bu halkların yerleştirilmelerindeki zorlukları dile getirerek, bunların sadece % 52’sinin barınma probleminin çözüldüğünü ve % 23.1’inin iş sahibi olduğunu belirtti. Ukrayna Başbakan Yardımcısı, 1997’de sürgün edilen halklar için planlanan imar projelerinin % 95’inin ve sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının % 62’sinin karşılandığını söyledi. Ayrıca bu insanların yerleştirilmeleri için alternatif kaynaklar bulunması gerektiği vurgulanarak 1996-1997 yıllarında Milletlerarası Göç Teşkilatı’nın bütçesinin % 40’ını, Milletlerarası Yeniden Doğuş Teşkilatı’nın 500.000 doları ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin 1 milyon doları Ukrayna’daki sürgün edilmiş halklara ayırdığı, fakat bunun yeterli olmadığı bildirildi.

 

MUSTAFA KIRIMOĞLU VE NADİR BEKİR RUH’UN UKRAYNA PARLAMENTOSU ADAY LİSTESİNDE


Ukrayna Halk Hareketi (Ruh) Partisi’nin 1998’de yapılacak olan milletvekilliği aday listesinde Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Kırım Yüksek Sovyeti milletvekili Nadir Bekir de yer aldılar. Akmescit’de Rusça yayınlanan Krımskie İzvestiya gazetesinin 20 Kasım 1997 tarihli nüshasında yer alan haberde, Ruh’un Kırım teşkilat başkanı Leonid Pilunskiy’nin seçimlerle ilgili bir açıklama yaptığı bildiriliyor. Pilunskiy bu açıklamasında, partisinin kanun gereği toplanması gereken imzalara ait formları Kiev’den aldığını ve imza toplanması işlemine başlandığını belirtti. Ruh’un bütün Ukrayna çapındaki genel aday listesinde 9. sırada Mustafa Kırımoğlu ve 49. sırada da Nadir Bekir yer alıyor. Pilunskiy’nin kendisi ise 51. sırada bulunmaktadır. Pilunskiy, seçimler dolayısıyla Kırım Tatar Millî Meclisi’nin ve mahallî Ruh teşkilatının ortak faaliyet içinde bulunduğunu ve ortak bir seçim merkezi teşkil edildiğini açıkladı. Seçim merkezinin Ruh adına başkanlığı Leonid Pilunskiy, Kırım Tatarları adına başkanlığı da Kırım Yüksek Sovyeti milletvekili Cülvern Ablâmit tarafından yürütülmektedir. 

KIRIM’DA YENİ BİR CAMİ AÇILDI


Kırım’ın kuzeyindeki Akşeyh kasabasında bir cami inşa edilerek müminlerin hizmetine açıldı. Akmescit’de Rusça yayınlanan Krımskie İzvestiya gazetesinin 22 Kasım 1997 tarihli nüshasında bildirildiğine göre, bu cami Akşeyh rayonunda sürgünden sonra açılan ilk cami olma özelliğini taşıyor. Kasabada cami açılışı teşebbüslerine daha 1989 yılında girişilmiş ve mahallî Müslüman cemaati Musa Bilâl başkanlığında cami inşaatı için para toplamaya başlamıştı. 1994 yılında da binanın inşaatına fiilen başlanmış ve bölgedeki Kırım Tatarları inşaatta gönüllü olarak çalışmışlardı. Caminin açılışı münasebetiyle Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Yazarlar Birliği Başkanı Şakir Selim, Rayon İdaresi Başkan Yardımcısı Oleg Stepanov ve rayon Müslüman cemaati başkanı Musa Bilâl birer konuşma yaptılar.

 DR.AHMED İHSAN KIRIMLI’NIN ZİYARETLERİ


Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Dr. Ahmed İhsan Kırımlı, 23-24 Kasım 1997 tarihlerinde Millî Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay ve Kültür Bakanı İstemihan Talay ile birer görüşme yaptı.

 Dr. Ahmed İhsan Kırımlı, Millî Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay ile 23 Kasım 1997 tarihinde yapmış olduğu görüşmede Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi’nin Kırım’da gerçekleştirmiş olduğu eğitim hizmetlerinden söz ederek, derneğin planlamış olduğu çeşitli hizmetler için yardım sözü aldı. Bu çerçevede Millî Eğitim Bakanlığı Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi tarafından Kırım’da yaptırılan iki millî mektebin başta dil laboratuvarları olmak üzere çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak, tamir edilerek hizmete açılmak istenen bir okulun tamirine finansman sağlayacak, Kırım’da bir Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi açılması için yardımcı olacak ve Kırım’dan öğretmenlerin gelerek Türkiye’de çeşitli seminerlere katılmasını sağlayacaktır.

Dr. Kırımlı, Millî Eğitim Bakanı’nın ardından 24 Kasım 1997 tarihinde de Kültür Bakanı İstemihan Talay ile bir görüşme yaparak Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi’nin programına aldığı bazı kültürel faaliyetlere destek sözü aldı.

 

KARADENİZ FİLOSU KARARLARININ UKRAYNA ANAYASASINI İHLÂL ETTİĞİ AÇIKLANDI


Ukrayna Yüksek Sovyeti başkanı Oleksandr Moroz 1 Aralık 1997’de Rusya Federasyonu Başkanı Boris Yeltsin’e Karadeniz Filosunun paylaşılması anlaşmalarını imzalama yetkisi verilmesine ilişkin bir soruyu cevaplarken Karadeniz Filosu anlaşmasının Rusya ve Ukrayna yürütme kurumlarınca kabul edildiğini ve bundan sonra iki ülkenin daha üst bir yasama kurumunca da imzalanamayacağını söyledi. Karadeniz Filosu kararlarının Ukrayna Anayasası’na aykırı noktalar içerdiğini vurgulayan Moroz, konunun hâlâ resmen çözülmediğini söyledi. Bu kararları almakla sorumlu kişilerin Ukrayna Anayasası’nı dikkatle incelemelerini, Rus meslekdaşlarını bu konuda ikna etmelerini ve problemleri Ukrayna anayasasına uygun olarak çözmelerini istedi.

Moroz, Karadeniz Filosu’nun Rusya’da kalan kısmının statüsü ve paylaşılması meselesinin çözümünün Ukrayna ile Rusya arasındaki geniş çaplı antlaşmanın imzalanmasında etkili faktör olması gerektiğine inanmadığını söyledi ve şunları ekledi: “Ukrayna-Rusya dostluk, işbirliği ve ortaklık anlaşması Ukrayna ve Rusya arasındaki münasebetlerin bir stratejisidir. Geri kalan herşey ya sadece taktik karakterdedir, ya da yekdiğerimizin menfaatlerini göz önünde bulunarak çözebileceğimiz meselelerdir.”

 

 KOMÜNİSTLER UKRAYNA VE KIRIM SEÇİMLERİNİN AYNI ANDA YAPILMASINI İSTEDİLER


UNİAN haber ajansının 3 Aralık 1997’de bildirdiğine göre, Kırım Muhalif Halk Birliği, Sovyet Subaylar Birliği ve Ukrayna Komünist Partisi cumhuriyet komitesini temsilen 500 kişi Kırım Yüksek Sovyeti binasını ablukaya alarak Kırım seçimlerinin 29 Mart 1998’de Ukrayna seçimleriyle birlikte yapılmasını ve  Kırım seçim komisyonunun oluşturulmasını istediler.

 

KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ GENEL MERKEZİ’NİN YENİ YERİNİN AÇILIŞI YAPILDI


1955 yılında Ankara’da kurulan ve hâlen 14 şubesi ile Kırım Tatar millî davasına hizmet etmeye devam eden Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi’nin Meşrutiyet caddesi 20/14, Kızılay – Ankara adresinde bulunan yeni yeri 7 Aralık 1997 tarihinde düzenlenen bir kokteyl ile resmen açıldı.
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan vekili Cengiz Ocakçı, Büyük Birlik Partisi Adana milletvekili Prof. Dr. Orhan  Kavuncu, Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Oleksiy Şovkoplyas, eski milletvekillerinden Hüseyin Aksoy ve Nuri Üzel, Azerbaycan Kültür Derneği Genel Başkanı Cemil Ünal ile birlikte çeşitli derneklerden ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği şubelerinden gelen temsilcilerin katıldığı açılış kokteyli İstiklâl Marşı ve Kırım Tatar Millî Marşı “Ant Etkenmen”in hep birlikte söylenmesi ile başladı.

Dernek Genel Başkanı Dr. Ahmed İhsan Kırımlı yaptığı açılış konuşmasında, Kırım Türkleri Derneği’nin açılışından bu yana Kırım Tatar kültürü, folklörü ile örf ve âdetlerinin yaşatılmasına yapmış olduğu hizmetleri, sürgünden vatana dönen vatandaşlarımıza yapmış olduğu yardımları özetleyerek, derneğin yeni yeri ile birlikte bu hizmetlerini artan maddî ve manevî imkânlarını da kullanarak, daha çok geliştireceğini söyledi. Açılışta söz alan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da yeni yerin Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ne ve Kırım davasına hayırlı olmasını diledi. Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Şovkoplyas ise Ukrayna devletinin Kırım Tatarlarının vatanlarına dönüşünü daima desteklediğini ve desteklemeye devam edeceğini kaydederek, Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarlarının Türkiye ve Ukrayna arasındaki dostluğun gelişmesine büyük katkıda bulunacağına inandığını kaydetti. Şovkoplas ayrıca, dernek genel merkezinin bir odasının Türkiye-Ukrayna Dostluk Derneği’ne tahsis edilmiş olmasından büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Çok sayıda dernek üyesinin katıldığı açılış kokteyli Kırım halkoyunlarının hep birlikte oynanması ve Kırım Tatar yırlarının söylenmesi ile sona erdi.

 

KIRIM’DAKİ “NEP” BLOKU SEÇİMLER İÇİN 450.000 İMZA TOPLADI


Ukrayna Televizyonu’nun 9 Aralık 1997’de bildirdiğine göre Kırım’daki demokratik güçler ve partilerin oluşturduğu NEP bloku seçimlerde destek için 450.000 imza topladı. Haberde bu rakamın Kırım’da bugüne kadar görülmediği, 38.000 Kırım ve 10.000 Akyar sâkininin bloku desteklediği iddia edildi.
 

UKRAYNA YÜKSEK SOVYETİ KIRIM YÜKSEK SOVYETİ’NDEN ANAYASA TASLAĞINI HAZIRLAMASINI İSTEDİ


Ukrayna Yüksek Sovyeti 10 Aralık 1997’de bir toplantı düzenleyerek Kırım Muhtar Cumhuriyeti Anayasası’nın durumunu değerlendirdi ve Kırım Yüksek Sovyeti’nden Ukrayna Anayasası’na uygun bir anayasa taslağı hazırlayıp Aralık sonuna kadar Ukrayna Yüksek Sovyeti’ne sunmasını istedi.

Kırım Yüksek Sovyeti başkanı Anatoliy Gritsenko da Ukrayna Yüksek Sovyeti’ne yaptığı açıklamada anayasa taslağının 22 maddesi üzerinde değişiklik yapıldığını ve şu anda Ukrayna anayasasına uygun hale geldiğini bildirdi. Fakat Ukrayna Yüksek Sovyeti Hukukî Politika ve Muhakeme ve Hukuk Reformu Komisyonu Başkanı Volodimir Stretoviç taslağın hâlâ Ukrayna anayasasıyla çelişen noktalar taşıdığını söyledi. Stretoviç bu noktaların özellikle Kırım hukuk sisteminin tanımlanması, Kırım’daki resmî dillerin konumu, Kırım vatandaşlığı, Kırım bütçesi ve merkezî bütçe arasındaki ilişkiler ve Kırım Yüksek Sovyeti’nin Ukrayna Yüksek Sovyeti tarafından alınan kararları Kırım sınırları dahilinde askıya alma hakkı etrafında yoğunlaştığını bildirdi.

 

UKRAYNA YÜKSEK SOVYETİ KIRIM’DAKİ SEÇİM SİSTEMİ HAKKINDAKİ BİR KANUNU KABUL ETTİ


UNIAN haber ajansının 10 Aralık 1997’de bildirdiğine göre Ukrayna Yüksek Radası (Parlamentosu) Kırım Muhtar Cumhuriyeti’ndeki milletvekili seçimlerine dair bir kanunu kabul etti.

Kabul edilen kanuna göre Kırım’da seçimler çoğunluk/orantı sistemine göre yapılacak. Seçilecek toplam 100 milletvekilinin 50’si tek milletvekilinin seçileceği seçim bölgelerinden bağımsız olarak, diğer 50’si de bölgesel organizasyonların göstereceği parti adayları arasından Kırım milletvekili olarak seçilecekler. Kırım Merkezî Seçim Komisyonu, Kırım Yüksek Sovyeti’nin bildireceği tarihe kadar seçim kampanyasının başlangıcını ilân edecek. Taslağa göre seçimler Yüksek Sovyet’in seçiminden sonraki dördüncü yılda Mart ayının son Pazar günü yapılacak. Ukrayna Yüksek Radası Hukukî Politika ve Muhakeme ve Hukuk Reformu Komisyonu Başkanı Oleksandr Lavrinoviç bu taslağın Ukrayna seçim sisteminin bir benzeri olduğunu açıkladı.

 

III. KIRIM TATAR MİLLÎ KURULTAYI OLAĞANÜSTÜ OTURUMU TOPLANDI


III. Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın olağanüstü oturumu 19 Aralık 1997 tarihinde Akmescit’de toplandı. Bu olağanüstü oturum, son aylarda Kırım Tatar Millî Meclisi içinde ortaya çıkan ve Meclis’in faaliyetlerinin bir ölçüde kilitlenmesine yol açan fikir ayrılığını Kırım Tatarlarının en yüksek millî organında çözmek maksadıyla bizzat Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun talebiyle çağırılmıştı. III. Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın olağanüstü oturumuna toplam 167 delegeden 144’ü iştirak etti. Millî Kurultay geleneklerimize uygun olarak, Kırım Tatar millî marşı “Ant Etkenmen”in toplu olarak söylenmesi ve Kırım Müftüsü Hacı Nuri Efendi’nin Kur’an-ı Kerîm tilâveti ve duası ile açıldı. Oturumun ilk konuşması Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu tarafından yapıldı. Kırımoğlu konuşmasında, Millî Meclis’in son Kurultay oturumundan bu yana faaliyetleri ve olağanüstü oturuma yol açan sebepler hakkında bilgi verdi (Kırımoğlu’nun bu konuşmasının tam metni dergimiz sayfalarında yer almaktadır). Kırımoğlu’nu müteakip, Kırım Yüksek Sovyeti’ndeki Kırım Tatar Millî Kurultayı Grubu’nun başkanı Nadir Bekir delegeleri Grup faaliyetleri hakkında aydınlattı. Kırımoğlu ve Bekir’in konuşmalarını takiben Akmescit’de bulunan Ukrayna Halk Hareketi (Ruh) Partisi Genel Başkanı Vyaçeslav Çornovil de Kurultay delegelerine hitap etti. Çornovil, Kırım Tatarları gibi ağır şartlar altında bulunan bir halkın birliğini kaybetmesinin o halk için büyük bir facia olacağını vurguladı. Daha sonra, Kırım Tatar Millî Kurultayı Denetleme Komisyonu üyesi Ayder Mustafa komisyon ile ilgili bilgi verdi.

Millî Kurultay oturumunun en elektrikli anları ise, Millî Meclis içinde Kırımoğlu’na karşı sert bir muhalefet hareketi başlatan ve bu doğrultuda Kırımoğlu aleyhinde toplu bir bildiri yayınlayan 16 Meclis üyesinin lideri konumundaki Lenur Arifov’un konuşması ile başladı. Arifov’un Rusça yaptığı konuşmasında Kırımoğlu hakkında kullandığı uslûp ve ithamları Kurultay delegelerinde çok büyük bir tepki doğurdu ve infial içindeki delegeler ezici çoğunlukla bu ibareleri iftira olarak nitelendirerek Arifov’un konuşmasını dinlemeyi reddettiler.

Muhalif grup tarafından yapılan ithamlara cevap vermek üzere Kırım Muhtar cumhuriyeti Başsavcılığı yetkililerinden İbrahim Çitak ve Kırım Yurt Bankası (eski İmdatbank) Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Galagan kürsüye geldiler. Bu konuşmalarda, yapılan ithamların asılsızlığı ve söz konusu hususların her zaman için incelemeye açık olduğu ifade edildi. Daha sonra kürsüye gelen Millî Meclis üyeleri ve Kurultay delegeleri lehte ve aleyhte fikirlerini serd ettiler. Şiddetli tartışmaların yaşandığı oturumda Rusça konuşan muhalif grup mensupları delegelerin sert protestolarıyla karşılaştılar.

Millî Kurultay’daki şiddetli tartışmalar oturumun ikinci gününde de devam etti. Özellikle 16 Meclis üyesinin Kırımoğlu aleyhinde iftiralarla dolu olarak kabul edilen bildirilerini okuma teklifleri delegelerin büyük çoğunluğunu galeyana getirdi ve teklif reddedildi. Muhalif grubun buna rağmen bildiriyi okuma teşebbüsleri büyük tepki doğurdu. Nihayet adı geçen 16 Millî Meclis üyesi ve onları destekleyen 8 delege salonu terkettiler.

Muhalif grubun bu tavrı üzerine geri kalan ve ezici çoğunluğu teşkil eden delegeler “16’lar” hakkında sert tedbirler alınmasını öngören bir karar teklifi sundular. Oylamaya katılan 118 delegeden 98’inin oyu ile kabul edilen bu karara göre, Millî Meclis Başkanı Kırımoğlu’na olan itimat teyit edildikten başka, söz konusu 16 Millî Meclis üyesinin üyeliklerine son verildi. Böylece, Lenur Arifov, Reşat Ablayev, Enver Ametov, Lilya Bucurova, Rüstem Karaşayev, Server Kerimov, Hubedin Kurtbedinov, Bekir Kurtosmanov, Ruslan Kurtseyitov, Server Tairov, İzzet Hayırov, Ziya Halikov, Emir Mecitov, Seythalil Caksim, Sadık Berberov ve Niyazi Selimov’un Millî Meclis üyelikleri düşürülmüş oldu. Boşalan bu üyelikler için araseçim yapılmasının öngörüldüğü kararda ayrıca IV. Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın toplanmasına kadar Millî Meclis Başkanı’na olağanüstü bazı geçici yetkiler tanındı. Buna göre, Meclis Başkanı’na, Millî Meclis üyelerinin seçiminde adayların toplam üçte biri sayısı kadarını müzakeresiz ve seçimsiz olarak üyeliğe alma, Millî Meclis kararlarını veto (Başkan’ın vetosu ancak üçte iki çoğunluğuyla geçersiz kalabilecek), Millî Meclis bünyesinde icra ve danışma organları ihdası ve gerekli gördüğü hallerde Millî Meclis üyelerinin de en az üçte birinin desteği ile Millî Kurultay’ı olağanüstü oturuma çağırma yetkileri verildi.

Aynı gün boşalan Millî Meclis üyelikleri için araseçimler yapıldı. Böylece, yeni Millî Meclis üyeleri olarak Arsen Alçikov, Refat Kencali, Ali Hamzin, Cülvern Ablâmitov, Refaüt Adilseyit, Ebazer Seytvaapov, Meryem Özenbaşlı, Server İzidin, Kurtseyit Abdulla, Emirasan Karayev, Nadir Fazıl, Enver Alibey, Rıza Şevkiyev, Beyye İlyasova, Dilâver Mambetov ve Halil Mustafa seçildiler. Memet Kaşka ise Denetleme Komisyonu’na seçildi.

Millî Kurultay oturumunun üçüncü ve son gününde ise Kırım’da özelleştirme ve Kırım Tatarlarının buna katılmasına ilişkin meseleler ile Kırım Tatarlarının Kırım ve Ukrayna seçimlerine iştiraki hususları müzakere edildi. Oturumda bu ve diğer konulara ilişkin bir sıra kararlar kabul edildi.

III. KIRIM TATAR MİLLÎ KURULTAYI KIRIMOĞLU VE BEKİR’İN UKRAYNA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİNDE ADAY OLMALARINI KABUL ETTİ


III. Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın olağanüstü oturumunda 21 Aralık 1997 tarihinde kabul edilen bir kararla 29 Mart 1998’de yapılacak olan Ukrayna Yüksek Radası (Parlamentosu) seçimlerinde Kırım Tatarlarının tavrı ve adaylarına ilişkin hususlar belirlendi. Buna göre, Kırım Tatar Millî Meclisi tarafından bu konuda evvelce alınmış olan Yüksek Rada seçimlerinde Ukrayna Halk Hareketi (Ruh) Partisi ile ittifak içinde girilmesi tasdik edildi. Aynı şekilde, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Nadir Bekir’in adı geçen parti listesinden aday gösterilmeleri de kabul edildi. Bu ve diğer seviyelerdeki diğer seçimlere ilişkin hususlardaki karar yetkisi ise Kırım Tatar Millî Meclisi’ne bırakıldı.

 

III. KIRIM TATAR MİLLÎ KURULTAYI “MİLLETİN ADI” MESELESİNİN İNCELENMESİ İÇİN KOMİSYON KURULMASINI KABUL ETTİ


III. Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın olağanüstü oturumunda 21 Aralık 1997 tarihinde, “milletin adı” meselesinin incelenmesi için bir komisyon kurulması kararı kabul edildi. Kurultay’da bu konu, son yıllarda özellikle Kırım Tatar basınında milletinin adının “Kırım Tatarları” (yahut “Kırımtatarlar”) şeklinde muhafazasının mı, yoksa “Kırımlar” veya başka bir isim mi olmasının doğru olacağı yönünde süregelen tartışmalara açıklık kavuşturmak amacıyla gündeme geldi. Millî Kurultay’ın kararına göre “milletin adı” meselesini incelemekle görevli komisyon Kırım Tatar Millî Meclisi tarafından seçilerek tayin edilecek ve bu komisyonun tavsiyeleri Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın müteakip oturumunda ele alınacak.
 

KIRIM TATAR MİLLÎ MECLİSİ’NİN YENİ TERKİBİ İLK TOPLANTISINI YAPTI


Kırım Tatar Millî Meclisi III. Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın olağanüstü oturumunda belirlenen yeni terkibiyle ilk toplantısını 23 Aralık 1997’de yaptı. Toplantıda yeni görev dağılımı gerçekleştirildi. Buna göre, Kırım Tatar Millî Meclisi Başkan Birinci Yardımcısı olarak Refat Çubar, Başkan Yardımcısı olarak da Remzi Ablay seçildi. Millî Meclis’i Orta Asya’da temsil vazifesine Ali Hamzin ve Ukrayna’nın güney vilâyetlerinde yaşayan Kırım Tatarlarının dönüşüne yardım komitesi başkanlığına da Enver Alibey tayin edildi. Kırım Tatarlarının Vatan’a dönüş ve iskânlarına tahsis edilen fonları teftişle görevli Denetleme Komisyonu’nun başkanlığını yürütmekte olan Remzi Ablay’ın bu görevi tekrar tasdik edildi. Ayrıca Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) projesine ilişkin mevcut iki komisyonun kadroları da tesbit edildi. Toplantıda ayrıca, Kırım Tatar Millî Meclisi’nin resmî idaresinin Akmescit’de Schmidt Sokağı, no.: 2’deki yeni Millî Meclis binasına taşınması kabul edildi.

 

AKMESCİT’DE YENİ BİR CAMİ AÇILDI


27 Aralık 1997’de Kırım’ın başşehri Akmescit’de Vatan’a dönen Kırım Tatarları tarafından kurulan ve şehirle aynı adı taşıyan “Akmescit” mahallesinde yeni bir cami açıldı. “Şaban Camii” adını taşıyan ibadethane, mahallî Kırım Tatar meclisi ve “Rahmet” Müslüman din cemiyetinin önayak olmasıyla cemaatin gayretleriyle inşa edildi. Şaban Camii’nin açılışı münasebetiyle düzenlenen törende Kırım Müslümanları Müftüsü Hacı Nuri Efendi bir konuşma yaparak, Kırım Tatarlarının içinde bulunduğu bu güç dönemde ana dilimizin, dinimizin ve geleneklerimizin halkımızı birleştirici rolüne dikkat çekerek cemaati dine daha çok sarılmaya davet etti. Hacı Nuri Efendi ayrıca camiye bir Kur’an-ı Kerîm ile iki halı bağışladı. Törende yapılan diğer konuşmalarda yaklaşan Ramazan ayının önemi müminlere anlatıldı ve “Rahmet” cemiyetinin faaliyetleri hakkında bilgi verildikten sonra, toplu olarak öğle namazı kılındı.

 

KIRIM TATAR MİLLÎ MECLİSİ’NİN YENİ ÇALIŞMA GRUPLARI BELİRLENDİ


Kırım Tatar Millî Meclisi’nin 28 Aralık 1997 tarihli oturumunda yeni çalışma grupları belirlenerek, bir sıra kararlar alındı. Buna göre, Kırım Tatarlarının Kırım’a dönüşlerine ve iskânlarına tahsis edilen fona nezaret eden Denetleme Komisyonu’nun yeni dönem başkanlığına Remzi Ablay ve üyeliklere de Meclis üyeleri Cülvern Ablâmit, Şevket Asan, Server İzidin, Şevket Kaybulla, Refat Kencali ve Halil Mustafa seçildiler. Kırım Tatar Millî Meclisi ve Kırım Müslümanları Müftülüğü arasındaki münasebetlerde Meclis temsilcisi olarak Arsen Alçikov seçildi. Oturumda ayrıca Kırım Tatar Millî Meclisi’nin mahallerdeki faaliyetleri ve kitle iletişim vasıtaları ile ilgili yeni çalışma grupları da belirlendikten başka, seçimlere iştirak meseleleri de müzakere edildi.


Emel Dergisi , Sayı:223 Kasım – Aralık 1997 – Sf.39

TAVSİYELER

Kırım’da 18-24 Şubat Haftasında Neler Oldu