Haberler

SOVYETLER BİRLİĞİNİ ÖĞRENME ENSTİTÜSÜ KAPATILIYOR VE BÜTÜN NEŞRİYATINI DURDURDU.
Münih (Orta Asya Basın Ajansı) : Merkezi Münih’te bulunan ve 1954 yılında Amerikanın desteği ile kurulan «SOVYETLER BİRLİĞİNİ ÖĞRENME ENSTİTÜSÜ» kapatılıyor. Aralık 1971 de bütün yayınlarını durdurmuştur. Haziran 1972 tarihine kadar da bütün teşkilatını tasfiye edecektir. İnanılır kaynaklardan alınan bilgiye göre, Enstitü mali sebebten kapatılıyorsa da, bu kapanışa Moskova’nın devamlı protestolarının sebeb olduğu söylenilmektedir.
 
Bilindiği gibi, «Sovyetler Birliğini Öğrenme Enstitüsü» Türkçe, Arabca, Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Rusça neşriyatta bulunmaktadır. Uzun senelerden beri anti – komünist dergi olarak Türkiye’de büyük ilgi gören «DERGİ» mecmuası bu Enstitünün yayınlarındandır. Şimdiye kadar bu Enstitü 7 dilde ayrı ayrı dergiler, bülten ve analiz neşretmiştir. Yayınları Güney Amerika, Afrika, Avrupa, Asya, Ortadoğu’da ve bilhassa komünist blokta büyük bir ilgi görmüştür. Tanınmış ilim adamlarının iştirakiyle komünist dünyasiyle ilgili birçok ilmi konferanslar ve seminerler düzenlemiştir. SSC Birliğine ait çok değerli «Kim Kimdir» isimli bir biyografiya katalogu yayınlamıştır. Ayrıca kitaplığı Avrupa’da ender bulunan kütüphanelerdendir. Lenin’in Çarlık devrinde yayınladığı «Pravda» gazetesinin bir koleksiyonu bu kitaplıkta bulunmaktadır.
 
Sovyetler Birliğini Öğrenme Enstitüsünün kapatılması anti komünist muhitte üzüntü yaratmıştır.
 
HÜR BERLİN RADYOSUNUN DA KAPATILMASI İSTENİYOR
Berlin (Orta Asya Basın Ajansı) : Hürriyet (Radio Liberty) ve Hür Avrupa (Radio Free Europe) radyolarından sonra «HÜR BERLİN) (RIAS) radyosunun da kapatılması isteniyor. Bilindiği gibi buradan yayın yapan HÜR BERLİN (RIAS) Radyosu Amerikanın mali yardımı ile neşriyat yapmaktadır. Berlin’den doğuya batı dünyasında olup bitenleri haberleyen bu radyo yayınları komünist blokta çok rahat dinlenilmekte ve büyük bir ilgi görmektedir.
 
Son günlerde Amerikalı parlamenterlerin anti – komünist faaliyetlere karşı tutumları Avrupa’da hayretle karşılanmakta ve nefret uyandırmaktadır. ABD Başkanı Nikson’nun Moskova gezisi arifesinde anti – komünist neşriyatlara karşı girişilen bu davranışlar çeşitli yorumlara yol açmaktadır. Bu konularda Amerika Senatosunun müsbet kararı beklenilmektedir.
 

Emel Dergisi sayı:69. Mart-Nisan 1972. Sf.48.

TAVSİYELER

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM ETKİNLİĞİ

İstanbul Medipol Üniversitesinde Sürgünün 80. Yılında Kırım Etkinliği İstanbul Medipol Üniversitesi Türk Kültür Birliği Topluluğu …