Serdar Karatay

Serdar Karatay
8 Haziran 1956 yılında Ankara yakınlarında, Kırım’dan Dobruca’ya oradan Anadolu’ya göç etmek zorunda kalan Kırım Tatarların yaşadığı ve kuruluşuna dedesinin öncülük yaptığı Günalan (Holus) köyünde doğdu. İlk okulu köyünde tamamlayan Serdar Karatay, orta okulu ve Meslek lisesini Ankara’da okuduktan sonra genç yaşta iş hayatına atılmak zorunda kaldı Uzun yıllar bir özel sektör firmasında usta ve servis sorumlusu olarak çalıştıktan sonra emekli oldu.
Evli ve iki çocuk üç torun sahibi olan Serdar Karatay, 1975 yılında Ankara Kırım Derneğinde Halk oyunları çalışmalarına ve faaliyetlerine katılmaya başladı. Emel Dergisi’nde bayrak değişimi sonucunda Ankara’da gençler tarafından devralınan Emel bayrağında, Emel Dergisi sahipliği ve yazı işleri müdürlüğü görevini üstlendi. Kendisine verilen her türlü görevi ve sorumluluğu sessizce ve göze çarpmadan yürütmeye ve yerine getirmeye gayret etti.
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi’nde de Denetleme Kurulu üyeliği yaptı . Ankara’daki faaliyetlerin aktif destekçisi ve Kırım davasının görünmez kahramanlarından biri olarak hayatını sürdürüyor.

TAVSİYELER

İSLÂM TOHLU”NUN YL TEZİ:KIRIMLI SÛFÎLER: TARİH ve LİTERATÜR

Kırım Tatarı gencimiz İslâm Tohlu, Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temel Bilimler Ana Bilim Dalı …