BİRBİRİNE, Kırım’a ve vatana hasret kalanlar

Vakfımızın her hafta düzenlediği Emel Fikir Kültür Konferanslarının 25 Nisan Pazar günkü konuşmacısı yazar Dr. Serra Menekay’dı. 

Moderatörlüğünü Namık Kemal Bayar’ın yaptığı etkinlik KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay’ın konuşmasıyla başladı. Karatay konuşmasında Cuma günü kutlanan “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”na vurgu yaptıktan sonra Serra Menekay’a programa katılımı için teşekkür etti.

Namık Kemal Bayar’ın Serra Menekay’ı tanıtımından sonra sunum başladı.

Emel Kırım Vakfı facebook sayfasında eş zamanlı olarak canlı yayınlanan konferansta Menekay Kırım Tatarları’nın 1770’den başlayıp 20. yy’da da devam eden göçlerinin sebeplerini anlattı. Bu göçler esnasında halkın yaşadıkları hakkında bilgiler verirken kendisinin kaleme aldığı “Aluşta’dan Esen Yeller” isimli romanda da anlatmış olduğu gibi ailesinin yaşadıklarından örnekler verdi.

Serra Menekay slaytlar aracılığıyla yaptığı sunumda konuyu günümüze kadar getirdi. Ayrıca ailesinin Kırım’da, Almanya’da, sürgünlük döneminde Özbekistan’da, Türkiye’de ve aile 20 yıldan uzun bir zaman sonra Kırım’da bir araya geldiğinde çekilmiş olan fotoğrafları da paylaştı.

 

Menekay büyük ilgiyle izlenen program sonunda Kırım’da kalan, sürgünü yaşayan Fatma halasının sesinden 18 Mayıs 1944 gecesi yaşananları katılımcılara dinletti.

Yaklaşık 1.5 saat süren etkinlik Serra Menekay’ın katılımcıların sorularının cevaplandırmasıyla sona erdi.

TAVSİYELER

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM ETKİNLİĞİ

İstanbul Medipol Üniversitesinde Sürgünün 80. Yılında Kırım Etkinliği İstanbul Medipol Üniversitesi Türk Kültür Birliği Topluluğu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir