ASAN AHTEM

ASAN AHTEM

3 Eylül 2021 günü Kırım’da işgalci Rusya’nın “Gestapo” gücü FSB tarafından kaçırılıp gözaltına alınan Asan Ahtem, 5 Aralık 1989’da Akmescit bölgesinde, Livadki köyünde doğdu. Annesi Zarema ve babası İslam Ahtem tarafından kardeşi Arsen ile birlikte terbiyeli, saygılı ve vatansever olarak yetiştirildi. Temel eğitimlerini Akmescit’te aldıktan sonra, Ukrayna Basın Akademisi Kırım Bilgi ve Basım Teknolojileri Enstitüsü’ne girdi.

2015 yılından itibaren genel yayın yönetmenliğini Kırım Tatar Millî Meclisi Üyesi Şevket Kaybullah’ın yaptığı Kırım Tatar gazetesi Avdet’te çalışmaya başladı. Gazeteye haberler, yazılar yazdı, fotoğraflar çekti. Nariman Celal ile birlikte çeşitli etkinliklere katıldı, bunları haberleştirdi.

Asan, 10 Haziran 2013 tarihinde, 6 Aralık 1992 doğumlu Repika Rüstemkızı ile evlendi. İşgalci Rusya büyük acı ve dayanılmaz ayrılık verene kadar çok mutlu oldukları bu evliliklerinden 03.12.2014 tarihinde oğulları Refat ve 28.08.2018 tarihinde kızları Safiye dünyaya geldi.

Kırım’daki işgalci Rus organları, Kırım Tatar Millî Meclisi Başkan yardımcısı Nariman Celal’i siyasî gerekçelerle tutuklamanın zor olduğunu bildiklerinden önce onun yaşadığı yere yakın bir bölgede bir doğalgaz boru hattına hiçbir etkisi olmayan bir sabotaj yapıp bunu kontrollerindeki medya ile haberleştirdiler. Bir süre sonra da Asan Ahtem’i 3 Eylül 2021 günü kaçırıp psikolojik işkenceye tabi tutarak, eşi ve çocuklarıyla korkutmaya çalışarak bu sabotaj eylemini üstlenmesi ve bunun için Nariman Celal’den emir aldığını söylemesini istediler. O bütün bu baskılara direndi. 4 Eylül 2021 tarihinde Akmescit’teki FSB binasına onu aramak için gelen ailesi ve yakınları da tehdit edildi, kardeşi Arsen Ahtem’e 10 gün hapis cezası, anası Zarema hanıma 10.000 ruble para cezası verildi.

Uzun süren göstermelik yargılamayla illegal mahkeme 21 Eylül 2022 tarihinde Asan Ahtem’e 15 yıl hapis ve 500 bin ruble ceza verdi.

TAVSİYELER

KONYA KIRIM DERNEĞİMİZDE İLYAS ER KIRIM’DAN KONYA’YA GÖÇ KİTABINI İMZALADI

GENÇ TARİHÇİ İLYAS ER KONYA’DAN KIRIM’A GÖÇ ESERİNİ ANLATI VE İMZALADI Kırım Türkleri Kültür ve …