BM GENEL KURULU: “İŞGALCİ DEVLET RUSYA DERHAL KIRIM’DAN ASKERÎ GÜCÜNÜ GERİ ÇEKMELİ”

New York (QHA) 18 Aralık 2018

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda 18 Aralık 2018 tarihinde, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri (Ukrayna), Karadeniz ve Azak Denizi bölgelerinin askerileştirilmesi sorunu” başlıklı karar tasarısını (A/RES/73/194) onaylandı.

Onaylanan kararı; 66 ülke desteklerken, 19 ülke karşı çıktı, 72 ülke ise çekimser oy kullandı.

Kabul edilen kararda Rusya’nın, Kırım’a özellikle nükleer yük taşıma kapasitesine sahip uçak ve füze sistemleri gibi askeri teçhizat ve askerleri transfer ederek Ukrayna, Karadeniz bölgesi ve tüm Avrupa’nın güvenliği için tehlike oluşturduğu vurgulanıyor.

BM’DEN RUSYA’YA: KIRIM’IN İŞGALİNE SON VERİN!

Belgede, “BM Genel Kurulu, işgalci devlet Rusya’yı Kırım’dan askeri güçleri geri çekmeye ve Ukrayna topraklarının geçici askeri işgalini derhal sona erdirmeye çağırıyor.” denildi.

BM Kararında ilk kez Rusya’nın 1994 yılında imzalanan Budapeşte Memorandumu ihlal ettiğini belirtiliyor.

Ukrayna egemenliği ve toprak bütünlüğüne destek verilen kararda kurumun Kırım’ın yasa dışı işgalini tanımadığı, ayrıca yarımadanın ve etrafındaki bölgelerinin ilerleyen askerleşmesinden endişe duyduğunu ifade edildi.

BM Genel Kurulu ayrıca, Rusya’yı Karadeniz’de kasım ayında Ukrayna askeri gemilerine düzenlenen silahlı saldırı sonucunda alıkonulan gemi ve askerlerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Rusya’yı Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki seyir serbestisini ihlal etmekten kaçınmaya çağıran kararda, ayrıca Kerç Boğazında yasa dışı yapılan Kerç köprüsünün inşaatı kınandı.

Emel sayı 264/265, sayfa: 

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …