EMEL KIRIM VAKFI’NDAN

CENGİZ DAĞCI, SEBİLÜRREŞAD DERGİSİNDE ANILDI: “DAĞCI’YI HATIRLAMADAN BİRLİĞİ KONUŞAMAYIZ”

Ankara’daki Sebilürreşad Dergisi Genel Merkezi 5 Ekim 2019 tarihinde Cengiz Dağcı’yı anmak üzere önemli katılımcıların yer aldığı bir panel düzenledi.

Türk Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen etkinlikte önce Zafer Karatay’ın Cengiz Dağcı Belgeseli gösterildi. Belgeselin ardından Kırım Tatar Millî Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı, Zafer Karatay ile ressam-yazar aynı zamanda Sebilürreşad Yönetim Kurulu üyesi Recep Garip konuştu. Etkinliğe Kırım Derneği Başkanvekili ve DQTK (Dünya Kırım Tatar Kongresi) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Kırım Derneği eski Genel Başkanı Tuncer Kalkay ve Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Prof. Dr. Enver Aydoğan, katıldı.

Panelde Cengiz Dağcı’nın hayatı, fikirleri ve eserleri tüm yönleriyle ele alındı. Zafer Karatay ayrıca 90.yılını kutlamaya hazırlanan Emel Dergimizi tanıttı. (Geniş bilgi için https://emelvakfi.org/cengiz-dagci-sebilurresad-derneginde-anildi-dagciyi-hatirlamadan-birligi-konusamayiz-1904/ )

CENGİZ DAĞCI, İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTE-Sİ’NDE ANILDI

Cengiz Dağcı, doğumunun 100. yılı vesilesiyle İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen bir program ile anıldı.

TRT belgesel yapımcılarından Cengiz Dağcı belgeselinin de yapımcılığını üstlenmiş olan KTMM Türkiye temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Cengiz Dağcı’nın Londra’daki son zamanlarında yanında bulunan ve Kırım Türkleri hakkında pek çok çalışmaya sahip araştırmacı, Emel Kırım Vakfı Londra Temsilcisi Melek Maksudoğlu, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim elemanlarından Cengiz Dağcı çalışmaları ile bilinen İsa Kocakaplan 7 Ekim 2019’da gerçekleştirilen programa konuşmacı olarak katıldılar.

 Panele Türk Dili Edebiyatı bölümü öğrencilerinin yanında bölüm hocaları da büyük ilgi gösterdi. Katılımcılara anma etkinliğine ilişkin teşekkür plaketleri takdim edildi. ( Geniş bilgi için; https://emelvakfi.org/cengiz-dagci-istanbul-kultur-universitesinde-anildi-1906/ )

KIRIMOĞLU’NA SAYGI GECEMİZ

Üsküdar Belediye Başkanlığının desteğiyle Emel Kırım Vakfımız tarafından düzenlenen KIRIMOĞLU’na Saygı gecemiz muhteşem oldu.

Yolbaşçımız Kırımoğlu, eşi Safinar Hanım, KTMM Başkanımız Refat Çubarov ve beraberindekiler Kongre merkezi girişinde meşaleler ve bayraklarla karşılandı. “Kırımoğlu ve Kırım Türklerinin Mücadelesi” konulu fotoğraf sergisinin açılışı, Yolbaşçımız Kırımoğlu, KTMM Başkanımız Refat Çubarov, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sıbiha ve Emel Vakfı Başkanımız Zafer Karatay’ın kurdelayı birlikte kesmeleriyle açıldı. Zafer Karatay fotoğraflar hakkında bilgilendirme yaptı.

“İstiklal Marşımız” ve “And Etkenmen” Marşımızın okunmasının ardından “Kırımoğlu, Bir Halkın Mücadelesi” Belgeseli’nden, yönetmeni Neşe Sarısoy Karatay’ın bu gece için hazırladığı Kırımoğlu’nun hayatından kesitler sunan bölüm izlendi.

Sunuculuğunu, EMEL Dergimizin Yazıişleri Müdürü Özgür Karahan’ın yaptığı gecede, “Kırımoğlu ve Mücadelesi” konulu panelin ilk konuşmasını, gecenin de organizatörü Başkanımız Zafer Karatay yaptı. Daha Sonra KTMM Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Büyükelçisi Ardrii Sıbiha konuştu. Gecenin sürpriz konuşmacısı yolbaşçımız Kırımoğlu’nun eşi Safinar Kırımoğlu oldu.

Üsküdar Belediye Başkanı Kırımoğlu’nun gecenin hatırasına hediyesini takdim etmesinden sonra, Zafer Karatay’ın matbaadan o günü gelen KIRIMOĞLU; Bir Halkın Mücadelesi kitabının büyük boy renkli özel tek nüsha baskısını Kırımoğlu’na hediye etti. Ayrıca Neşe Sarısoy Karatay’da Kırımoğlu belgeselinin tam kopyasını sundu. Kırımoğlu da Emel Kırım Vakfı adına, Hilmi Türkmen’in Üsküdar‒Bahçesaray Kardeş şehir anlaşması esnasında Bahçesaray’da çekilmiş fotoğrafından hazırlanmış özel hediyeyi verdi. Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü de, Özlü soyadının Özi sözünden kaynaklandığını, atalarının Kırım’dan göç ettiğini, Düzce’de bir parka Kırımoğlu adını vermeyi ve parka bir Kırımoğlu büstü koymayı kararlaştırdıklarını ve en kısa zamanda bu parkın açılışı için Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu Düzce’de görmek istediklerini söyledi.

Yolbaşçımız Kırımoğlu’nun sıcak, samimi, esprilerle süslediği, ancak Kırım’ı işgal eden Rusya’ya sert mesajlar da gönderdiği muhteşem bir konuşma yaptı.

Elif Bağış’ın sunduğu konser programında, Metin Batur’un kemanıyla içimizi titreten performansından sonra, Kırım Gelişim Vakfı müzik ekibi ve Kırım Tatar Halk oyunları gösterisi, Dilaver Osman’ın konseri ile gece sona erdi.

Geceye gelenler fırsat buldukça Kırımoğlu’nun elini öpüp resim çektirdiler. Zafer Karatay’ın yazdığı “Kırımoğlu Bir Halkın Mücadelesi” kitabını imzalattılar.

ROMANYA KIRIM TATAR MİLLİ GÜNÜ VE MEHMET NİYAZİYİ ANMA ETKİNLİKLERİ

Romanya Parlamentosu kararıyla Romanya Kırım Tatar Millî Günü ilan edilen 13 Aralık’taki etkinliklere Mehmet Niyazi Kültür Derneği’nin davetiyle Bükreş’e gelen millî Yolbaşçımız Mustafa A. Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubar, Meclis Başkanı Danışmanı İsmet Yüksel, KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ve Neşe Sarısoy Karatay 12 Aralık’ta bir sıra ziyaret ve görüşmeler yaptılar. Kırımoğlu başkanlığındaki heyet Bükreş’te gazetecilerle bir araya geldi, daha sonra Türkiye Büyükelçiliği, Romanya Dışişleri Bakanlığı, Romanya Azınlıklar Komitesi ziyaret ve görüşmelerinden sonra, Bükreş’teki küçük Kırım, Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokratik Birliği Bükreş şubesinde Kırım Tatarlarıyla buluşuldu.

13 Aralık’taki Romanya Kırım Tatar Millî günü etkinlikleri, Emel Dergimizin isim babası Şair Mehmet Niyazi’nin Mecidiye şehrinde kabri başında anma ile başladı. Daha sonra şehir parkında Mehmet Niyazi ve Atatürk büstüne çelenkler konuldu. Vakfımız adına da Zafer Karatay, Nurten Bay çelenk koydu.

Geniş bilgi için:

https://qha.com.tr/haberler/romanya-da-tatar-milli-gunu-kaydediliyor/130533/

https://qha.com.tr/haberler/ktmm-heyeti-romanya-da-gazeteciler-ile-bir-araya-geldi/129827/ ,

https://qha.com.tr/haberler/ktmm-heyetinden-romanya-tatar-birligi-temsilcilerini-ziyaret/130604/ ,

https://qha.com.tr/haberler/kirimoglu-ve-cubarov-dan-romanya-daki-turkiye-buyukelciligine-ziyaret/130271/

KIRIMOĞLU’NA MEHMET NİYAZİ ÖDÜLÜ

Dobruca’da Kırım ruhunu canlandıran, Kırım Türklerinin sesi Emel Dergimizin isim babası Kırım Tatar şairi ve aydını Mehmet Niyazi adına verilen ödül bu yıl Kırım Türklerinin efsane lideri Mustafa A. Kırımoğlu’na verildi.

Mecidiye’de faaliyet yapan Mehmet Niyazi Kültür Derneği tarafından Vakfımızın desteğiyle düzenlenen “13 Aralık Romanya Kırım Tatar Millî Günü” etkinliğinde ödül, Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad tarafından yolbaşçımız Kırımoğlu’na takdim edildi.

Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad, Mehmet Niyazi’yi anma ve ödül törenlerini her sene ölüm yıl dönümü olan kasım ayında yaptıklarını, ancak bu seneye mahsus olmak üzere, Dünyadaki bütün Kırım Tatarlarının lideri Mustafa A. Kırımoğlu’nun programındaki yoğunluk, aynı zamanda 2010 yılında Romanya Parlamentosu’nda kabul edilen kararla resmi olarak her yıl 13 Aralık’ta kutlanan Kırım Tatar Millî günü etkinliklerine katılabilmesi ve Romanya’da problemler yaşayan Kırım Tatar toplumu liderleriyle görüşmeler yapabilmesi için ödül törenini 13 Aralık’ta yapmayı kararlaştırdıklarını ve davetlerini kırmayıp gelen Kırımoğlu’nu ve Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Refat Çubarov’la hem ödül töreninin hem de millî gün kutlamalarının ayrı bir anlam kazandığını belirtti.

Mecidiye Kültür Merkezindeki ödül töreni ve Kırım Tatar Millî günü kutlamasına, Türkiye Büyükelçisi Füsun Aramaz, elçilik müsteşarı Evren Gürel, Türkiye’den birçok Kırım Tatar sivil toplum örgütü başkan ve mensupları da katıldı.

Törende Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Emel Kırım Vakfı başkanı ve Kırım Tatar Millî Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Meclis Başkanımız Refat Çubar ve Türkiye Büyükelçisi Füsun Aramaz birer kutlama konuşması yaptılar. Kırımoğlu konuşması sonrasında daha önce üç yıl Köstence Başkonsolusu olarak da görev yapan Büyükelçi Füsun Aramaz’a Kırım Tatar fesi hediye etti.

Mustafa A. Kırımoğlu’nun Kırım ve Kırım Türklerinin mücadelesi, Kırım’da yapılan baskılar ile ilgili konuşmasından sonra, Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad ve Başkan yardımcısı Ekrem Gafar Kırım Tatar Şairi Mehmet Niyazi Ödülünü Kırımoğlu’na takdim ettiler. 

Yönetmen Neşe Sarısoy Karatay’ın Kırımoğlu Bir Halkının Mücadelesi belgeselinin gösteriminin de yapıldığı törende Emel Kırım Vakfı ve Emel Dergisini, başkanımız Zafer Karatay, başkan yardımcımız Nurten Bay, yönetim kurulu üyemiz Ertan Baştuhan, Londra temsilcimiz Melek Maksudoğlu ve Neşe Sarısoy Karatay temsil etti.

TURKSİD FAALİYETLERİNE BAŞLADI

Emel Kırım Vakfı yönetim kurulu üyemiz Ertan Baştuhan’ın teşebbüsleriyle, onun başkanlığında Türkiye, Ukrayna ve Romanya’da yaşayan Kırım Tatar iş adamları tarafından kurulan TURKSİD, açılışını İstanbul’da görkemli bir şekilde gerçekleştirdi.

Kırım Tatarlarının yaşadığı bölgelerde ekonomik işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla, İstanbul merkezli “Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği” (TURKSİD) açılış törenine Kırım Tatarlarının millî lideri Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile eşi Safinar Cemileva, Kırım Tatar Millî Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubar, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, İstanbul Vali Yardımcıları Ahmet Önal, Akgün Corav, Hasan Hüseyin Can, İçişleri. Mülkiye Başmüfettişi Ekrem Bay, Emel Kırım Vakfı başkanı Zafer Karatay, başkan yardımcısı Nurten Bay, yönetim kurulu üyesi Bülent Tanatar başta olmak üzere siyaset erbapları, iş adamları, STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

TURKSİD Romanya Temsilciliği de 14 Aralık 2019 günü Köstence’de yapılan merasimle faaliyete başladı.

Emel Kırım Vakfı olarak yönetim kurulu üyemiz Ertan Baştuhan başkanlığında kurulan ve faaliyete başlayan TURKSİD’e başarılar diliyoruz.

“KIRIMOĞLU, BİR HALKIN MÜCADELESİ” KİTABI YAYIMLANDI

Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı, yapımcı ve yönetmen Zafer Karatay’ın “Kırımoğlu, Bir Halkın Mücadelesi” kitabı okuyucuyla buluştu. Karatay kitabında Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun yaşam öyküsünü ve Kırım Tatarlarının milli mücadelesini anlatıyor.

Zafer Karatay, Kasım 2019’da İstanbul’da basımı tamamlanan 255 sayfalık kitabın gelirini, Emel Kırım Vakfı Kütüphane ve Arşiv Merkezinin satın alınması için Emel Kırım Vakfına bağışlayacak.

Nasıl Temin Edilebilir?

Kitabı almak isteyenlerin bedeli olan 40 TL’yi Emel Türk Kültürünü Araştırma ve Tanıtma Vakfının Vakıflar Bankasındaki;

TL Hesap IBAN : TR29 0001 5001 5800 7279 9977 33 nolu hesabına veya Özgür Karahan adına PTT nezdindeki 8728830 nolu Posta Çeki hesabına yatırmaları, sonrasında posta adreslerini kirim @emelvakfi.org bildirmeleri gerekiyor. Daha sonra kitap adreslerine kargo ile yollanıyor.

Ankara’daki okurlar kitabı Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinden; ayrıca Kocaeli’de Tataroğlu Hediyelik‘ten de temin edebilirler (Tel 0535 6889479 Feridun Akçora)

Yazardan imzalı temin etmek isteyenler için ise;

Zafer Karatay adına,

TR720001500158007301486533 Vakıfbank,

TR500006400000110010258120 İşbankası,

TR650001200976400001046791 Halkbank,

veya 17192938 no’lu Posta Çeki hesabından birine parayı yatırarak 
zaferkaratay @yahoo.com adresine veya WhatsApp’tan 05543172580 no’lu telefona adreslerini iletmeleri halinde kargoyla adreslerine yollanacaktır.

Emel Dergisi 269, Ekim-Kasım-Aralık 2019. Sayfa .

TAVSİYELER

Kırım’da 18-24 Şubat Haftasında Neler Oldu