EMEL KIRIM VAKFI’NDAN

EMEL KIRIM VAKFI’NDAN

 

Hazırlayan: Nurten BAY

Emel Dergisi ve Emel Kırım Vakfı olarak 2022 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerden bazılarına özet olarak burada yer verdik.

Yaptığımız faaliyetlerin tamamına; geniş haber, fotoğraf ve videolara internet sitemizden ( www.emelvakfi.org) erişebilirsiniz.   

 

TARİH DERGİSİ’NİN 2022 İLK SAYISINDA KIRIM GÖZLEVE CAMİSİ

7 Ocak 2022 – Türk Dünyası Tarih Dergisinin 2022 yılının ilk sayısında Emel Kırım Vakfı Başkanımız Zafer Karatay’ın makalesi yer aldı. Karatay makalesinde, Mimar Sinan’ın Kırım’daki tek eseri Gözleve Han Camisi ve tarihini, Sovyetler döneminde Allahsızlık Müzesi yapıldığını, 1990 yılındaki bayramda Han Camisinde kıldıkları ilk namazı anlattı.

EMEL KIRIM VAKFI OLARAK KTMM BAŞKANI REFAT ÇUBAR BAŞKANLIĞINDAKİ TOPLANTIYA KATILDIK.

15 Ocak 2022 – Kırım Tatar Milli Meclisi başkanı Refat Çubar’ın başkanlığında gerçekleştirilen, Kırım Vakıf ve Dernekleri temsilcileri ile yapılan toplantıya katıldık.

EMEL KIRIM VAKFI TOPLANTISI

22 Ocak 2022 – Emel Kırım Vakfı olarak yaptığımız toplantı ile 2021 yılındaki faaliyetlerimizi değerlendirdik. 2022 yılının genel planlaması, hedefleri, teklifleri değerlendirdik.

EMEL FİKİR KÜLTÜR KONFERANSI- XXV: “UKRAYNA – KIRIM – RUSYA” – ALİ BİLGE CANKOREL

29 Ocak 2022 – Emel Kırım Vakfı tarafından düzenlenen Emel Fikir Kültür Konferanslarının 25.sine, Türkiye’nin Ukrayna (2001-2005) Büyükelçisi Ali Bilge Cankorel katıldı. Büyükelçi konferansta, Ukrayna’yı, Rusya’nın ne kadar emperyalist bir ülke olduğunu, Rusya’ya karşı Türkiye’nin nasıl bir politika izlediğini ve neler yapabileceğini, Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerinde kararlı olması gerektiği hususlarını anlattı.

 

EMEL KIRIM VAKFI BAŞKANI ZAFER KARATAY RADYO ESENLER’DE

9 Şubat 2022 – Vakıf Başkanımız Zafer Karatay, Radyo Esenler’de, Özcan Ünlü’nün sunduğu Vefa Durağı Programında, “Rusya’nın işgalindeki Kırım” konusunda konuştu.  Kırım’da son günlerde artarak devam eden insan hakları ihlalleri ve son durum hakkında konuştu.

 

EMEL KIRIM VAKFI BAŞKANI ZAFER KARATAY ATR TV’DE CANLI YAYINA KATILDI

10 Şubat 2022 – Vakıf Başkanımız Zafer Karatay, ATR TV’de Gülsüm Halilova’nın programına katılarak, Rusya’nın işgalindeki Kırım’da son günlerde artarak devam eden insan hakları ihlalleri ve son gelişmeler üzerine konuştu.

 

EMEL KIRIM VAKFI YÖNETİM KURULU ÜYESİ CEVDET TAHİROĞLU, TRT TÜRKÜ BALKANLAR PROGRAMINDA BULGARİSTAN’DAKİ TÜRKLERİ ANLATTI

13 Şubat 2022 – TRT TÜRKÜ radyo kanalının Balkanlar programında İclal Akkaplan’ın misafiri Emel Kırım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Cevdet Tahiroğlu, Bulgaristan’daki Türkler konusunda bilgi verdi.

 

EMEL FİKİR KÜLTÜR KONFERANSI – XXVI: “RUSYA TEHDİDİ KARŞISINDA UKRAYNA” – HRYHORİİ BOİKO

18 Şubat 2022 – Emel Fikir Kültür Konferanslarının 26. sında, 2010-2014 yılları arasında Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu olan sayın Hryhorii BOİKO, Rusya Tehdidi Karşısında Ukrayna’yı anlattı. Ukrayna’yı ne kadar tanıyoruz, Rusya tehdidi karşısında Ukrayna’da halk ne düşünüyor, nasıl hazırlanıyor, 2014 te Kırım’ın işgalinden bu yana değişen durum, Türkiye, Ukrayna ilişkileri hususlarında görüşlerini açıkladı.

 

KTMM TÜRKİYE TEMSİLCİSİ ZAFER KARATAY İYİ PARTİ GENEL BAŞKANINI MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

19 Şubat 2022 – KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e; Rusya işgalindeki Kırım’da Kırım Tatarlarının durumu, yapılan insan hakları ihlalleri, Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı yoğun askeri yığınak vs konularında bilgi ve görüşlerini aktardı.

 

EMEL KIRIM VAKFI OLARAK İSTANBUL’DA RUSYA’NIN UKRAYNA’YA AÇTIĞI SAVAŞI PROTESTOYA KATILDIK.

26-27 Şubat 2022 – Emel Kırım Vakfı olarak 26 Şubat’ta Ukrayna Derneği tarafından düzenlenen Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşı protesto ve 27 Şubat’ta Kırım Derneği İstanbul Şubesince düzenlenen Kırım’ın 2014’de Rusya Tarafından İşgali ve Ukrayna’ya Başlattığı Savaşı Protesto Mitinglerine Emel Kırım Vakfı olarak katıldık.

 

KTMM TÜRKİYE TEMSİLCİSİ ZAFER KARATAY TVNET TV’ DE

1 Mart 2022 – Zafer Karatay, 1 Mart günü saat 16:15’de TVNET TV’ye bağlanarak Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşta son durumu değerlendirdi ve soruları cevaplandırdı. 

 

KTMM TÜRKİYE TEMSİLCİSİ ZAFER KARATAY TGRT HABER’ DE

2 Mart 2022 – Zafer Karatay, 2 Mart günü saat 8:15’de TGRT HABER’e bağlanarak Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşta son durumu değerlendirdi ve Cem Küçük’ün sorularını cevaplandırdı. 

KTMM TÜRKİYE TEMSİLCİSİ ZAFER KARATAY, A HABER TV’ DE

KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, 2 Mart Günü A Haber TV’de, Memleket Meselesi programına katılarak canlı yayında Gökhan Kurt’un sorularını cevaplandırdı. 

 

KTMM TÜRKİYE TEMSİLCİSİ ZAFER KARATAY TVNET TV’ DE

4 Mart 2022 – Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, 4 Mart Günü, TV NET TV’ye katıldı. Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın konuşulduğu programa katılan Karatay,  “…2014’de Kırım işgal edildiğinde Dünya bu işgale karşı çıksa idi bugün Rusya Ukrayna’da olmazdı…” diyerek Kırım’ın Rusya tarafından işgalini anlattı.

 

KTMM TÜRKİYE TEMSİLCİSİ ZAFER KARATAY EN POLİTİK TV’ DE

6 Mart 2022 – KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay EN Politik TV’de 21:30’da canlı yayına bağlandı. Levent Karadeniz ile Metropol Postası programında Rusya’nın 2014’de Kırım’ı işgali ve 2022’de Ukrayna’yı işgali, Ukrayna’ya karşı açtığı savaş ve Kırım Tatarlarının sorunlarını anlattı.

 

ZAFER KARATAY REHBER TV’ DE

7 Mart 2022 – KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, 7 Mart 2002 günü Rehber TV’ye bağlandı. Karatay, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın 12. gününde son durumu değerlendirdi.

 

“1944-2022. YİNE RUSYA YİNE SÜRGÜN TRENLERİ” –  KTMM TÜRKİYE TEMSİLCİSİ ZAFER KARATAY EK TV’ DE ANLATTI

9 Mart 2022 – Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve sonrasında 2 milyona yakın sivil vatandaşın ülkeyi terk etmesi, yani evinden, yurdundan sürülmesi ve başta Kırım Tatarları olmak üzere 1944 yılında sürgüne uğrayan tüm Türk halklarının o acı hatıralarını depreştirdi. Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşı, Kırım Tatarlarının, Kırım’ın geleceğini KTMM Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay EK TV’de anlattı.

 

 

 

KTMM TÜRKİYE TEMSİLCİSİ ZAFER KARATAY TURAN KONFERANSINA KATILDI

12 Mart 2022 – KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Sayın Zafer Karatay, 12 Mart’ ta saat 21:00 ‘de, Avrupa Ülkücüleri İstişare Heyetinin düzenlediği Turan Konferansının konuğu oldu. Karatay, Kırım’ın 2014’de Rusya tarafından işgali ile 24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşı ve son durumu anlattı.

 

KTMM TÜRKİYE TEMSİLCİSİ ZAFER KARATAY QHA’NA AÇIKLAMA YAPTI

18 Mart 2022 – KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana sivil çocuk demeden Ukrayna’ya yönelik kesintisiz devam eden faşist saldırılarını ve gelinen sürece dair QHA’ya açıklamalarda bulundu. Yaşanan süreçte Rusya’nın işgalci girişimlerine teslim olmayan Ukrayna halkının, ordusunun ve hükumetinin direnişinin tüm dünyada büyük bir hayranlık uyandırdığını belirten Karatay, Rusya ve Ukrayna’nın arasındaki farkın da insanlar tarafından artık anlaşıldığını ifade etti.

Karatay, Türkiye’nin ve Türk halkının bu durum karşısındaki tutumuna ve desteğine dikkat çekti.

 

KTMM TÜRKİYE TEMSİLCİSİ ZAFER KARATAY SAMSUN’DA YOLBAŞÇIMIZ MUSTAFA A. KIRIMOĞLU’NU ANLATTI.

19 Mart 2022 – Samsun’da, 19 Mart Cumartesi günü Toy Dergisi tarafından düzenlenen  “Türklere Daha Özgür Bir Dünya için” Konferansında,  Elçibey-Denktaş -Kırımoğlu anlatıldı.

 “Türklere Daha Özgür Bir Dünya İçin -DENKTAŞ-ELÇİBEY-KIRIMOĞLU” Konferansı’nda, KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Yolbaşçımız Mustafa A. KIRIMOĞLU’nu anlattı.

TAVSİYELER

SAMSUN’DA SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM KONFERANSI

Samsun Türk Ocağı “Sürgünün 80 Yılında Kırım” Konferansı düzenliyor Samsun Türk Ocağı’nın Kırım Türklerinin vatanlarından …