GENÇLERLE AİLE TARİHİ

GENÇLERLE AİLE TARİHİ

 

Emel Kırım Vakfı olarak, gençlerimizin Kırım’la bağlarını sıcak tutmalarına, kaybolmaya yüz tutan bazı gelenek ve göreneklerimizin kayıt altına alınmasına katkı sağlamaya yönelik bir “sözlü tarih çalışması” programı yürütüyoruz. Yönetim Kurulu üyemiz Dilek Karahan ve daha önce böyle bir çalışmayı kendi aile büyükleri ile yapan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Filiz Tutku Aydın tarafından organize edilen bir çevrimiçi seminer düzenledik. 19 Ocak 2022 Çarşamba akşamı Zoom üzerinden gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren etkinliğe pek çok genç arkadaşımız aileleri ile katıldılar.

F. Tutku Aydın katılımcılara çalışmanın amacını, yöntemini ve olası çıktılarını ayrıntıları ile anlattı. Bazı soru setleri ve örnek metinler paylaşıldı.

İlerleyen günlerde gençler aile büyükleri ile yaptıkları söyleşilerde ses, görüntü kaydı ve notlar aldılar. Fotoğraf albümlerini incelediler. Keyifli ve etkileşimli görüşmeler oldu. Aile bağları ve köklerin sağlamlaştırılması açısından verimli bir faaliyet gerçekleştirmiş olduk. Filiz Tutku Aydın ihtiyaç duyulduğunda görüşmeler boyunca ve eldeki bilgilerin yazıya aktarımı sürecinde katılımcılara yol göstererek yardımcı oldu.

Bu sayımızda projemizin ilk ürünü olarak üniversite öğrencisi Eda Baykara’nın dedesi Ertan Ertuna ile yaptığı söyleşiden kaleme aldıklarını okuyucularımıza sunuyoruz.

*

Aile büyükleri ile sözlü tarih çalışması yapmak isteyen gençlerimizi bu çalışmaya katılmaya davet ediyoruz.

Katılmak isteyenlerin kirim @ emelvakfi.org adresine e-posta göndermesini rica ederiz.

 

Emel Dergisi 280, Temmuz-Ağustos-Eylül 2022. Sayfa .

TAVSİYELER

Kırım’da 18-24 Şubat Haftasında Neler Oldu