HOŞÇA KAL, SAVAŞÇI; ESKENDER NİMETULLA

Kırım Tatar Milli Meclisi’nden Taziye

 

HOŞÇA KAL, SAVAŞÇI;
ESKENDER NİMETULLA

 

Refat ÇUBAR

Eskender Nimetullayev, Doğu Ukrayna’da Ukrayna topraklarını işgal eden Rus barbarlarına karşı yürütülen savaşta 4 Şubat 2023 günü şehit oldu. Eskender Nimetullayev 2 Eylül 2002 tarihinde Herson bölgesi Geniçesk ilçesinin Novoaleksiyivka köyünde İsmail ve Hanife Nimetullayev’in çocukları olarak dünyaya geldi. Daha sonra kardeşleri Haydar (2004) ve Şevkiye (2010) doğdu.

Eskender, Herson Bölgesi Novoaleksiyava’daki 1 No’lu Ortaokulu’ndan 2019 yılında mezun olduktan sonra 2020 yılında başarıyla mezun olduğu Herson Devlet Denizcilik Akademisi Meslek Denizcilik Lisesi’nde okumaya başladı. Aralık 2020’de, Eskender Nimetullayev, Ukrayna Ulusal Muhafızlığına askerliğe çağrıldı. Eskender’in görev yaptığı birim Luhansk bölgesinde konuşlandırıldı. Eskender Nimetullayev her zaman yüksek bir sorumluluk duygusuna sahip olmuş, komutan ve hizmet yoldaşları tarafından da takdir ve saygı görmüştür. Eylül 2022’de İskender Nimetullayev sınavları geçerek Kiev Devlet Ticaret ve Ekonomi Üniversitesi İktisat Bölümüne girdi. Kusursuz hizmet ve profesyonellikten dolayı Eskender Nimetullayev, komutanlığınca defalarca takdir edilmiş ve Mayıs 2022’de Ukrayna Ulusal Muhafızları Komutanı’nın emriyle “Üstün Hizmet” madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Eskender Nimetullayev’in vefatı ile ilgili olarak Kırım Tatar Milli Meclisi ve şahsım adına, bizzat Kırım Tatar halkı adına, savaşçının babası İsmail bey, anası Hanife hanım, kardeşleri Haydan ve Şevkiye, akrabaları, arkadaşlarına ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Allah rahmet eylesin!

Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı,

Kyiv, 6 Şubat 2023.

TAVSİYELER

Kırım’da 18-24 Şubat Haftasında Neler Oldu