LETONYA PARLAMENTOSU SAEİMA, KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜ SOYKIRIM OLARAK TANIDI

Letonya Parlamentosu Saeima, 9 Mayıs 2019 tarihinde Kırım Tatar Sürgününün 75. yıl dönümü vesilesiyle kabul edilen kararda, bir dizi tarihi kaynakta Sovyet yönetiminin kasıtlı olarak Sovyetler Birliği ve işgal ettiği topraklarda yaşayan halkı ve etnik grupları kovuşturduğu, onlara soykırım yaptığını ve bu halkların arasında Kırım Tatar halkının da yer aldığı kaydedilirken, “Kırım Tatarlarını vatanlarının dışına itmek, Kırım Tatarlarını etnik bir grup olarak yok etmek ve onlara ait tarihi, kültürel ve sosyal miraslarını Kırım yarımadasında yok etmek için.” denildi.

“Tarihin tekrarlanabileceği konusunda endişeler duyuyoruz”

Ayrıca adı geçen kararda, Kırım’ın Rusya tarafından işgali ve işgal edilen yarımadada Kırım Tatarlarına yönelik uygulanan baskılar kınandı. Letonya Parlamentosu Dışişleri Komitesi Rihards Kols kararla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Rus vatandaşlığını almayı ve Kırım’ın Rus işgalinin kabulünü reddeden Kırım Tatarları ayrımcılığa uğruyor. Eğitim ve tıbbi hizmetleri alma hakları ihlal ediliyor. Ana dillerini, kültür ve adetlerini yaşatmaları engelleniyor. Kırım Tatarlarının 75. yıl içinde ikinci kez kovuşturulduğu ve baskılara uğradığı kabul edilemez. Tarihin tekrarlanabileceği konusunda endişeler duyuyoruz.”

TAVSİYELER

KIRIM VAKFI’NDA KIRIMOĞLU BİR HALKIN MÜCADELESİ KONFERANSI

Kırım Vakfı’nın “Tarih ve Kültür Konferansları” çerçevesinde Zafer Karatay ile düzenlediği “KIRIMOĞLU – Bir Halkın …