RUSYA ESİRİ AZİZ AHTEM’DEN KIRIM TATARLARINA

RUSYA ESİRİ AZİZ AHTEM’DEN KIRIM TATARLARINA*

 

Aziz AHTEM

 

Sevgili halkım, sevdiklerim ve ailem!

21.09.2022’de cezalar açıklandı. Beklendiği gibi iddianamedeki istekler oldu. Tabiî ki başka türlü olmasını zaten beklemiyorduk ve hakimlerde bir damla bile vicdanının uyanmasını ummamıştık.

Her şey yüce Allah’ın elinde ve umut sadece ondadır. Allah’ın her planında hayır vardır.

Bu cezayı kesinlikle kabul etmiyoruz. Adalet, özgürlüğümüz ve onurumuz için mücadeleye devam edeceğiz.

Cezanın açıklanmasının 2-3 saat kadar süreceğini düşünmüştüm. Ama gerçekte çok daha hızlı oldu ve karar 20-30 dakika içinde okunuverdi. Hakimler duruşma boyunca asla bize doğru bakmadılar. Gözümüze bakmaktan hep kaçındılar.

Salonda sevdiklerimi, akrabalarımı görmeyi bekliyordum. Çünkü bir daha ne zaman göreceğimi bilmiyordum. Ama salon FSB görevlilerince işgal edilmişti. Elbette onlar bilerek bizim insanlarımızı içeri almamak için kendi adamlarıyla mahkeme salonunu doldurmuşlardı.

Hepsi de haksız olmak üzere Nariman Celal’e 17 yıl hapis, 700 bin ruble, Asan Ahtem’e 15 yıl hapis, 500 bin ruble ve Aziz Ahtem’e 13 yıl hapis ve 500 bin ruble para cezası verildi.

Hepimiz masumuz ve bunu kanıtlayacağız!

Bizi desteklemeye gelen herkese teşekkür ediyorum. Biliyorum, dışarıda çok fazla insan vardı. Bizlere inandığınızı fark etmekten mutluluk duyuyoruz.

Hepinizi kucaklıyorum.

Saygılar,

Aziz Ahtem,

21 Eylül 2022.

* Kırım Tatar Millî Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’e İşgalci Rusya’nın sözde mahkemesi tarafından 21 Eylül 2022 tarihinde 17 yıl hapis ve 700 bin ruble para cezası verildi. Nariman Celal ile birlikte Ahtem kardeşlerden, Asan Ahtem 15 yıl hapis cezası ile 500 bin ruble para cezasına, Aziz Ahtem de 13 yıl hapis cezası ve 500 bin ruble para cezasına çarptırıldı. Bu mektubu Aziz Ahtem kararın açıklandığı duruşma sonrası halkına hitaben yazdı (EMEL)

 

Emel Dergisi 280, Temmuz-Ağustos-Eylül 2022. Sayfa 10.

TAVSİYELER

SAMSUN’DA SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM KONFERANSI

Samsun Türk Ocağı “Sürgünün 80 Yılında Kırım” Konferansı düzenliyor Samsun Türk Ocağı’nın Kırım Türklerinin vatanlarından …