Rusya’nın Geleceği Üzerinde Geçmişinin Gölgesi Var

Bu bildiri, eski SSC döneminin çok önemli aydınlarının 19 Mayıs 2012 günü Kırım’ın Akmescit şehrinde Kırım Tatar Millî Meclisi’nin ev sahipliğinde yaptıkları toplantıda kararlaştırılmıştır.
19 Mayıs 2012, Akmescit, Kırım.
Biz SSCB ve Polonya’da demokratik hareket iştirakçileri ve eski siyasi mahkûmlar olarak, Rusya’nın bugünkü durumunu tahlil ettiğimizde kamuoyunun dikkatini, aşağıdaki konulara çekmenin zaruretine inanıyoruz; Rusya’da Sovyetler Birliği döneminde hüküm süren devlet idaresinin otoriter yöntemleri hızla geri gelmekte. 1993 yılında Anayasa ile kurulan veya ilan edilen demokratik enstitülerin mahiyeti ayaklar altına alınıp, sonuçta demokrasi değil, Sovyetler Birliği dönemindeki “sosyalist demokrasi”nin taklidi galip geldi.
Basın özgürlüğü açık veya gizli sansür tarafından kısıtlanmakta, gösteri özgürlüğü polislerin zorbalığı ile karşı karşıya kalmakta, Siyasi rekabet ağır baskı altına alınmakta, mahkemeler hükümete bağımlı hale gelmekte, parlamento ve başkanlık seçimlerindeki gözlenen sahtekârlık neredeyse Sovyet devrine ulaşmıştır.
Vicdan mahkûmlarının görülmeye başlanması ise Rusya’da siyasi vaziyetin kötüleştiğini gösteren bir diğer, belki de en tehlikeli belgedir. İnsan haklarının sürekli baskı altında tutulması, totaliter bir devletin meydana getirildiğini göstermektedir. Biz iyi biliyoruz ki bunun devamında kitlesel siyasi baskılar gelecektir.
Biz Rusya kamuoyunu böyle bir siyasi senaryodan korumak isterdik. Totalitarizme geri dönmek asla iyi bir şey değil ki, bu durum 21.asırda nasıl iyi bir durum olarak görünebilir. Özgürlüğü daima korumak, onu, şahsi çıkarlar ve hükmetme hastalığına uğramış siyasetçilerin saldırısından korumak zorunluluktur.
Bu münasebetle biz Rusya demokratik muhalefetini karşı durma bayrağı altında, Sovyet ve şovenist güçlerin yeniden doğması tehlikesi karşısında çok dikkatli olmaya çağırıyoruz. Özgürlüğü esas edinmiş devlet ve hakların eşitliğine esaslanmış demokrasinin bu hareketlerin idealleriyle iç bir alakası olmaz. Onlarla birlikte olmak, yakın zamanda ağır bir geleceği gösterir.
Biz Rusya’da sivil toplum örgütlerinin ülkeyi demokratik ilerleme yoluna döndürme uğrundaki faaliyetlerini desteklediğimizi ilan ediyoruz. Her birimiz imkânlarımız ölçüsünde bu hareketleri elimizdeki vasıtalarla desteklemek niyetindeyiz.
Rusiyeniñ Kelecegine Onıñ Keçmişi Keder Ete
 
19 Mayıs 2012, Aqmescit ş. Qırım.
Biz, sabıq siyasiy mahbüsler ve SSSR em de Poloniyada demokratik areketniñ iştirakçileri, Rusiyedeki bugünki vaziyetni talil eterkenmiz, cemaatçılıqnıñ diqqatını aşağıdakilerge celp etmekni zarur, dep sayamız. Rusiyede vızlı sürette ta Sovetler Birliginde üküm sürgen avtoritar devlet idaresiniñ usulları qayta doğmaqta. 1993 senesi Anayasada tesis etilgen ve qurulğan demokratik institutlarnıñ maiyeti ayaq astı etilip, aqibette demokratiya degil de SSSR devrindeki “sotsialist demokratiyası”na has taqlid yeñip çıqtı.
Matbuat serbestligi ise açıq ve ya da gizli tsenzura tarafından sıñırlana, miting keçirüv istegi ise polislerniñ zorbalığına oğray, siyasiy reqabetlik küç işletilip basıla, mahkemeler icra akimiyetniñ qolu astında, parlament ve prezident saylavlarında közetilgen sahtekârlıq ise sovet seviyesine yaqınlaşmaqta.
Vicdan mahbüsleriniñ peyda oluvı ise daa bir ve belki de Rusiyede siyasiy vaziyetniñ fenalaşqanını köstergen eñ telükeli belgidir. İnsan aqlarınıñ devamlı şekilde bastırılması totalitar devletniñ meydanğa ketirileyatqanını köstere. Biz yahşı bilemiz ki, bu, kütleviy siyasiy basqılarğa alıp kelir.
Biz Rusiye cemaatçılığını böyle siyasiy stsenariyden qorçalamaq isterdik. Totalitarizmge qaytmaq iç bir şey degil ki, bu iş XXI. asırda nasıl vahşiy bir iş olıp körünmesin. Serbestlikni daima qorçalamaq, şahsiy menfaatlar ve ükümranlıq hastalığına oğrağan siyasetçilerniñ toqunmasından imaye etmek zarur.
Bu munasebetnen biz Rusiye demokratik muhalifetni narazılıq bayraqları altında sovet ve şovinistik küçlerniñ ğayrıdan doğuv telükesine pek diqqatlı olmağa çağıramız. Serbestlikke esaslanğan devlet ve aqlarnıñ musaviyligine esaslanğan demokratiyanıñ bu areketler mevkuresinden iç alâqası olmaz. Olarnen işbirlikte bulunmaq yaqın vaqıtta ağır aqibetlerini kösterir.
Biz Rusiyede grajdan cemiyetiniñ memleketni demokratik inkişaf yoluna qaytaruv oğrundaki areketlerine qoltutqanımız aqqında ilân etemiz. Er birimiz imkânlarımız olğanı qadar bu areketlerge elimizdeki vastalarnen qoltutmaq niyetindemiz.
 
Lyudmila ALEKSEYEVA
Vladimir BUKOVSKİY 
Natalya GORBANEVSKAYA
Andrey GRİGORENKO
Mustafa CEMİLEV(Kırımoğlu)
İosif ZİSELS
Valeriy KALABUGİN
Sergey KOVALYOV
Aleksandr LAVUT
Miroslav MARİNOVİÇ
Vasiliy OVSİYENKO
Aleksandr PODRABİNEK
Peter REDDAWAY
Yevgen SVERSTYUK
Ayşe SEYTMURATOVA
Aleksey SMİRNOV
İzet HAYİROV
Petr HLEBOVİÇ
Oles ŞEVÇENKO
Tatyana YANKELEVİÇ
Vardan ARUTYUNYAN

TAVSİYELER

SAMSUN’DA SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM KONFERANSI

Samsun Türk Ocağı “Sürgünün 80 Yılında Kırım” Konferansı düzenliyor Samsun Türk Ocağı’nın Kırım Türklerinin vatanlarından …