TARİHÎ FOTOĞRAF SERGİSİ“YEŞİLKÖY’DE BİR EĞİTİM ÖNCÜSÜ: FEVZİ ALTUĞ”

“Yeşilköy’de Bir Eğitim Öncüsü: Kırımlı Fevzi Altuğ (1878-1934)” sergisi, Fevzi Bey’in Yeşilköy İlkokuluna 1915 yılında müdür olarak atanmasının ve ailesiyle bu köye taşınmasının 100. yıldönümünü kutlamak amacıyla düzenlendi. Emel Vakfı Başkanı Zafer Karatay’ın önerisiyle hazırlanan sergi, İnci Altuğ Bowman tarafından düzenlendi ve Bakırköy Sanatçılar Derneği (BASAD) binasında 10 Ekim 2015 günü büyük bir heyecanla açıldı. İnci Hanım dedesi Fevzi Altuğ hakkında bilgi verdi ve serginin hazırlanmasına destek verenlere teşekkür etti. Yine açılışta konuşan Zafer Karatay, serginin İstanbul eğitim tarihindeki önemimden ve kısaca Kırım’daki durumdan bahsetti.  Bakırköy Belediye Başkanı’nın gönderdiği çelenk ve dostlarından gelen çiçeklerle süslenen sergi salonunda bulunanlar arasında, Emel Vakfı yönetmen ve destekçileri, Bakırköy sanatçıları, Yeşilköy sakinleri, İnci Hanım’ın dost ve akrabaları vardı. Tesadüfen İstanbul’da olan Kırım lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da açılıştan iki saat önce sergiyi ziyaret etti.

Kırım doğumlu Fevzi Bey İstanbul’da Rüştiyeyi bitirdi. Emirgan, Yeşilköy ve Bakırköy okullarında müdürlük yaptıktan sonra, ailesiyle 1918 de Kırım’a gitti. Rus İç Savaşı’nın dehşetli günlerine ve 1921-1922 açlığının sefaletine şahit olan aile 1922 de geri döndü. İstanbul’un işgali sırasında kapalı kalan Yeşilköy Okulu, Cumhuriyet’in ilanından sonra törenle açıldı ve Fevzi Bey tekrar eski görevine atandı. Sergide yer alan fotoğraflar yirminci yüzyılın ilk yarısında çekilmiştir ve Fevzi Bey’in meslek hayatından safhaları, 90 yıl önceki Yeşilköy ve Bakırköy ilkokullarını, aile fertlerini ve Yeşilköy hatıralarını canlandırmaktadır.
“Yeşilköy’de Bir Eğitim Öncüsü” sergisi Bakırköy’de kapandıktan sonra, İrfan Ongar’ın aracılığyla Eskişehir’de gitti. İrfan Ongar, sergi ile ilgili yayınları (davetiye, afiş, broşür ve sergi kataloğu, vb.) hazırlamış,  tarihi fotoğrafların büyütülüp monte işlerini yaptırmış ve serginin başarıyla açılmasını sağlamıştı. Sergi, Odunpazarı Belediyesi Başkan Yardımcısının katılımiyle Yağcızade Konağı’nda merasimle 28 Ekim 2015 tarihinde açıldı ve bir hafta devam etti. “Yeşilköy’de Bir Eğitim Öncüsü” sergisi, özel kolleksiyonlarda veya kurumlarda bulunan eski fotoğrafların nasıl değerlendirilerek kamu eğitimine sunulacağını gösteren iyi bir örnektir. Gelecekte bu tip fotoğraf sergilerin gerçekleştirilmesini ve kültürel yaşamı zenginleştirmesini umarız.

Emel 250/253. Sayfa 155-156.

TAVSİYELER

İSLÂM TOHLU”NUN YL TEZİ:KIRIMLI SÛFÎLER: TARİH ve LİTERATÜR

Kırım Tatarı gencimiz İslâm Tohlu, Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temel Bilimler Ana Bilim Dalı …