EMEL TÜRK KÜLTÜRÜNÜ ARAŞTIRMA VE TANITMA VAKFI 2015 YILI FAALİYET RAPORU

10 Ocak 1996 tarihinde Hakk’ın rahmetine kavuşan, Vakfımız kurucusu Müstecib Ülküsal’ın vefatının 19. yılı nedeniyle, Vakfımız üyelerinden Celal İçten, Cevdet Tahiroğlu ve Vakıf Başkanımız Zafer Karatay olmak üzere Vakıf üyelerimizin bir kısmının katılımı ile Çengelköy’deki mezarı başında anılmıştır.
17 Şubat tarihinde Yalova Çiftlikköy’de, Çiftlikköy Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Çiftlikköy Kafkas Kültür Derneğince ortaklaşa düzenlenen panele, (Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun katılımıyla) Vakıf Başkanımız Zafer Karatay katılarak 1944 yılında o dönemki adı ile Sovyetler Birliği, bu günkü adıyla Rusya Federasyonu’nun Karadeniz’e kıyısı bulunan Kırım, Karaçay, Balkar, İnguşlar, Ahıskalılar’ın da sürgün edilişi ile ilgili bilgi vermiştir.
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gebze Şubesi’nce 27 Şubat 2015 Cuma akşamı düzenlenen  “Rusya’nın Kırım’ı tekrar işgal etmesinin 1. Yıl dönümü” konferansına Vakfımızı temsilen Vakıf Başkanımız Zafer Karatay katılmıştır.
Kırım, Litvanya, Polonya, Belarus Müftüsü, 1917 de kurulan ve 1918 de Bolşevikler tarafından düşürülen Kırım Demokratik Cumhuriyetinin ilk başkanı Noman Çelebi Cihan’ın Bolşevikler tarafından şehit edilişinin 97. Yıl dönümü nedeniyle, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi’nce 22 Şubat 2015 Pazar günü düzenlenen anma ve dua merasimine Vakıf üyelerimizin bir kısmı da katılmıştır.
Vakfımıza ait İstanbul Şehremini’nde bulunan dairelerden birisinin kiracılarının taşınmazı boşaltması nedeni ile daire badana, boya yaptırılarak bedeli ödenmiştir.
Yine Vakfımıza ait olan İstanbul Şehremini’nde aynı binada bulunan 2 adet dairenin bulunduğu binaya apartman sakinlerince alınan karar uyarınca mantolama yaptırılmıştır.  Mantolama bedellerinin Vakfımız payına isabet eden kısmı ödenmiştir.
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Türk Tarih Kulübünce 16 Nisan 2015 Perşembe günü düzenlenen  “Dünden Bugüne Kırım Türkleri ve Belgesel Gösterimi” adlı konferansa Vakıf Başkanımız Zafer Karatay’ın katılarak Rusya’nın Kırım işgali, sonrasında yaşananlar hakkında bilgi verilmiştir.
22 Nisan 2015 Çarşamba günü Türk Ocakları İstanbul Şubesi Gençlik kolları tarafından düzenlenen “Hatırlı Hatıralar” adlı söyleşiye Vakıf Başkanımız Zafer Karatay katılmış ve Kırım’ın Rusya tarafından tekrar işgal edilmesi, sonrasında yaşananlar ve Kırım’daki son durum hakkında bilgi verilmiştir.
27 Nisan 2015 Pazartesi günü Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Topluluğu tarafından düzenlenen  “Osmanlı’nın Emaneti: Öksüz Kırım” konferansına Vakıf Başkanımız Zafer Karatay katılarak Kırım’ın işgali ve Kırım’daki son gelişmeler hakkında bilgi vermiştir.
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi’nce 1 Mayıs 2015 Cuma günü akşamı, kendisi de bir Kırım Tatar Türkü olan ve dedesinin ve akrabalarının hayatlarını çok güzel ve akıcı bir dille “Aluşta’dan Esen Yeller” adlı kitabında anlatan Serra Menakay Öncel’in katıldığı söyleşiye Vakıf yönetim kurulumuzun pek çok üyesi katılmıştır.
Kocaeli Üniversitesi Türk Dünyası Kulübü tarafından 8 Mayıs 2015 Cuma günü düzenlenen “Türk Dünyası Meseleleri” adlı konferansa Vakıf Başkanımız Zafer Karatay katılarak, Vatan Kırım’ın Rusya Federasyonu tarafından tekrar işgali, işgalin bütün uluslararası kurallar yok sayılarak yapıldığı ve sonrasında yaşananlar hakkında bilgi verilmiştir.
1944 Kırım Tatar Sürgünü’nün 71. Yılı nedeniyle 17 Mayıs 2015 Pazar günü Ankara Tandoğan’da düzenlenen  “Kırım’a Umut Ol” mitingine Vakıf üyelerimizden 15-20 kişilik bir grup araç kiralayarak Ankara’ya giderek mitinge katılmıştır. Vakıf Başkanımız Zafer Karatay mitingte Kırım’ın işgali ve son durumla ilgili konuşmasında diyasporadaki Kırım’a desteğin azlığından bahsetmiştir.
Mayıs ayı içerisinde UTESAV-ULUSLARARASI Teknolojik Ekonomik Ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından MÜSİAD Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen “Bir Halkın Mücadelesi: Kırım ve Kırım Türkleri” adlı konferansa Vakıf başkanımız Zafer Karatay katılmıştır.
31 Mayıs 2015 Pazar günü Çatalca Bahşayiş Köyü’nde Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi’nce düzenlenen Tepreç’e Vakıf üyelerimizin pek çoğu katılmıştır.
Vakıf Başkanımız Zafer Karatay ve eşi Neşe Karatay tarafından TRT için Hazırlanan ve efsanevi liderimiz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun hayatını ve mücadelesini anlatan “KIRIMOĞLU- Bir Halkın Mücadelesi” adlı belgeselin tanıtımı ve gösteriminde sunum yapmak üzere, Romanya’nın Mecidiye Şehrinde 13 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılan gösterim ve sunuma Vakfımız adına Vakıf Başkanımız Zafer Karatay ve eşi Neşe Karatay katılmışlardır.
Kırım’da iftar yemeği vermek için Kırım Türkleri Gebze Şubesi’nce düzenlenen “Kırım’da lokmamı Paylaşıyorum.” Adlı iftar kampanyasına katılım konusunda Vakıf üyelerimize yapılan duyuru sonrasında Zafer Karatay, Neşe Karatay, Dilek Karahan, Özgür Karahan, Aysel Yılmaz, Ertuğrul Karaş, Yekta Önder, Kenan Korkmaz, Aymin Yılmaz, Taner Selimoğlu, katılımıyla 2.515 TL gibi bir katkıda bulunulmuştur.
31 Temmuz -2 Ağustos 2015 tarihleri arasında Ankara’da yapılan 2. Bütün Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne Vakfımız adına Zafer Karatay, Niyazi Elitok ve Dilek Karahan katılmıştır.
Geçirdiği rahatsızlık nedeni ile annesi ile birlikte tedavi olmak üzere Türkiye’ye gelmek zorunda Kalan ve kemoterapi tedavisi gören Geray yavrumuzun tedavisine maddi destek vermek için Vakıf üyelerimize duyuru yapılmış ve üyelerimizden 1000 TL civarında Vakıf üyelerimizden yardım toplanmıştır.
Vatanlarını korumak için savaşmak zorunda olan ancak bu konuda gerek maddi gerekse manevi yardım almak konusunda çok zorluk çeken Suriye’deki Türklere yardım etmek isteyen Vakıf üyelerimize duyuru yapılmış ve bunun sonucunda bazı Vakıf üyelerimizce Suriye Türkmenlerine yardım yapılmıştır.
Eylül ayı içerisinde, Sovyetler Birliği zamanında gizli şekilde daktilo ile yazılıp gönüllüler tarafından çoğaltılarak gizlice dağıtılan tarihi “Chronicle of Current of Events” Dergisi’nin web sitesinin açılışı için düzenlenen panele Vakfımız adına, Londra temsilcimiz Melek Maksudoğlu katılmıştır.
10-23 Ekim 2015 tarihleri arasında İstanbul Yeşilköy’de “Yeşilköy’de bir eğitim Öncüsü: KIRIMLI FEVZİ ALTUĞ (1878-1934) adlı fotoğraf sergisini, Fevzi Altuğ’un torunu İnci Altuğ Bowman ile işbirliği içerisinde İnci Bowman desteklenerek düzenlenmiştir. Sergi için yer kirası, fotoğraf broşür baskı tanıtım gibi masraflar yapılmıştır.
12 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde düzenlenen “İsmail Gaspralı” adlı söyleşiye Vakfımız adına bu konuda belgesel hazırlayan Vakıf Başkanımız Zafer Karatay’ın katılmıştır.
6-9 Kasım tarihleri arasında Londra’da düzenlenen Open Eurasia And Central Asia Book Form and Literature Festivaline, Vakfımız adına Londra temsilcimiz Melek Maksudoğlu katılmıştır.
Aralık ayı içerisinde, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gebze Şubesi’nce Gebze’de düzenlenen geliri Kırım Ablukasına aktarılan kermese Vakıf Başkanımız Zafer Karatay katılmıştır.
Kültür Ocağı Vakfı Erol Güngör Kültür Merkezi’nde 15-17 Aralık 2015 tarihleri arasında düzenlenen olan Türk Dünyası İşbirliği Konseyi İkinci Çalıştayı’na Vakfımız adına Vakıf Başkanımız Zafer Karatay katılmıştır.
 
*
Emel Dergimizin basılı yayın faaliyetinin yanısıra elektronik arşiv çalışmalarımız da devam etmektedir. Bu kapsamda 85 yıllık Emel birikimi internet sitemize aktarılmakta ve abonelerimizin istifadesine sunulmaktadır.
Çok sayıda akademisyen, öğrenci ve araştırmacı gerek vakfımızın kütüphanesinden gerekse internet sitelerimizden faydalanmış; kitap, doktora, yüksek lisans tezi çalışmalarına kütüphane ve arşivimizden kaynak temin etmek suretiyle destek verilmiştir.
 
Emel Dergisi arşivinin de bulunduğu resmî sitemiz emelvakfi.org’un yanısıra Türkiye’deki ilk Kırım Tatar internet sitesi olan vatankirim.net ile ismailgaspirali.orgsurgun.orgkirimhaber.comkirim.net sitelerinin yayınına devam edilmiştir. Aynı şekilde ozu-turk.com ve gamalihac-kizilyildiz.com sitelerine sponsorluğumuzu sürdürdük.
*

 
Emel 250/253. Sayfa 157-160.

TAVSİYELER

KONYA KIRIM DERNEĞİMİZDE İLYAS ER KIRIM’DAN KONYA’YA GÖÇ KİTABINI İMZALADI

GENÇ TARİHÇİ İLYAS ER KONYA’DAN KIRIM’A GÖÇ ESERİNİ ANLATI VE İMZALADI Kırım Türkleri Kültür ve …