Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde geleneksel Kırım Tatar evleri hakkında sunum yapıldı

2019 Yılı 18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü Etkinlikleri: “Kırsal Peyzaj Alanları” kapsamında 26-27 Nisan 2019 tarihleri arasında ICOMOS Türkiye, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve T.C. Eskişehir Valiliği işbirliği ile düzenlenmiş sempozyumda Yıldız Teknik Üniversitesi, Restorasyon Ana Bilim Dalı yüksek lisans öğrencisi olan Tuğçe Vatansever, tez danışmanı Doç. Dr. Aynur Çiftçi ile birlikte ‘‘Eskişehir’in Mahmudiye İlçesi’ne Bağlı Mesudiye Köyü’ndeki Geleneksel Yapıların Mimari Özellikleri ve Yapım Teknikleri’’ başlıklı sunumunu gerçekleştirmiştir. 
Konuşmacıların arasında ICOMOS Türkiye’nin ikinci başkanı olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay’ın da bulunduğu sempozyuma yoğun bir katılım sağlanmıştır.

Sempozyumdan önceki gün Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden Doç Dr. Aynur Çiftçi, Doç. Dr. Ayten Erdem, Arş. Gör. Zeynep Uzun Aktaş ile yüksek lisans öğrencileri Tuğçe Vatansever ve Müzeyyen Betül Turan Mesudiye Köyü’ne yaptıkları teknik gezi sırasında köyde yaşayan Basri ve Behice Demir, İrfan Poltara, Hatice Poltara ve Serap Poltara tarafından misafir edilip, lezzetli çiböreklerinden tatma fırsatı bulmuşlardır.

Sempozyuma Mesudiye Köyü muhtarı Bülent Işık ve köy sakinlerinden olan Serap Poltara da dinleyici olarak katılım sağlamıştır. Sempozyum sonunda yapılan değerlendirmede kırsal yerleşimlerde gözlemlenen özellikle genç nüfusun şehirlere göç etmesi ile ilgili tartışmada söz alarak köy için bir yeniden canlandırma projesi geliştirme fikrinden bahsetmiştir. Köyde günümüzde kullanılmayan iki okul binasının yeniden işlevlendirilmesini hedefleyen proje, kadınların, çocukların ve okuma – yazma bilmeyenlerin yararlanabileceği bir eğitim merkezi haline getirilmesini hedeflemektedir. Tezinin final aşamasında kırsal yerleşmelerdeki geleneksel yapıların korunması yönünde proje geliştirecek olan Tuğçe Vatansever de köy muhtarı ile birlikte yeni fikirler üretebileceğinden bahsetmiştir.

Emel Kırım Vakfı Tuğçe Vatansever’e tez çalışmalarında danışmanlık desteği vermektedir.

 

TAVSİYELER

SAMSUN’DA SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM KONFERANSI

Samsun Türk Ocağı “Sürgünün 80 Yılında Kırım” Konferansı düzenliyor Samsun Türk Ocağı’nın Kırım Türklerinin vatanlarından …

Bir yorum

  1. tebrikler tuğçe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir