İSMAİL BEY GASPIRALI VE TÜRKİSTAN

“Fikir-Kültür Konferansları” kapsamında 21 Mart 2021 Pazar günü saat 17.00’de internet aracılığıyla düzenlenen toplantının başlığı “İsmail Bey Gaspıralı ve Türkistan” idi.

Konferansın konuşmacısı Taşkent Ali Şir Nevai Üniversitesi Rektör Yardımcısı Zaynabidin Abdiraşidov idi.

Programın moderatörlüğünü üstlenen KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay aynı zamanda etkinliğin açılış konuşmasını da yaptı.

Daha sonra Kırım’dan canlı olarak bağlanan gazeteci Zera Bekirova, konuklara Zincirli Medrese’den seslenerek hep birlikte İsmail Bey Gaspıralı’nın ruhu için dua etmeyi arzuladığını ancak yetkililer giriş izni vermediği için Gaspıralı’nın ayak izlerinin hâlâ var olduğunu düşündüğü Bahçesaray’dan selâmlarını yolladığını belirtti. Bu sözlerinin ardından Bekirova programın konuğu Zaynabidin Abdiraşidov hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Emel Kırım Vakfı’nın Facebook sayfasında canlı olarak ta yayınlanan konferansta Zaynabidin Abdiraşidov‘du. Abdiraşidov, Türk dünyasındaki millî uyanış hareketinin büyük öncüsü İsmail Bey Gaspıralı’nın Türkistan’daki etkisinden bahsetti.

Çevrimiçi olarak düzenlenen toplantıya katılanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov ile İsmail Bey Gaspıralı’nın torunlarından Gülnar Seyitvanieva da vardı.

TAVSİYELER

İSLÂM TOHLU”NUN YL TEZİ:KIRIMLI SÛFÎLER: TARİH ve LİTERATÜR

Kırım Tatarı gencimiz İslâm Tohlu, Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temel Bilimler Ana Bilim Dalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir