Kırım Tatar Milli Hareketinde Maarif, Alim ve Öğretmenler

Emel Fikir Kültür Konferanslarının bu haftaki konuşmacısı Taha Bayraktar’dı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tarih Bölümü yüksek lisans öğrencisi, “Kırım Tatar Milli Hareketinde Maarif, Alim ve Öğretmenler” başlıklı konuşmasında Kırım Tatar milli hareketi tarihindeki eğitim hamlelerinden ve İsmail Bey Gaspıralı başta olmak üzere Kırım Tatar entelektüellerinin “milli maarif” çalışmaları üzerindeki etkilerinden bahsetti.

Çevrimiçi olarak Zoom platformu üzerinden 11 Nisan 2021 tarihinde düzenlenen ve vakfımızın Facebook sayfası üzerinden canlı yayınlanan konferansın takdimini Av. Namık Kemal Bayar yaparken, teşekkür ve açılış konuşmasını Emel Kırım Vakfı Başkan Yardımcısı Nurten Bay gerçekleştirdi. Bayraktar sunumunu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tarih Bölümünde, Prof. Dr. Nuri Kavak danışmanlığında hazırladığı “Kırım Tatar Milli Hareketinde Maarif, Alim ve Öğretmenler” başlıklı yüksek lisans tezini temel alarak gerçekleştirdi.

TAVSİYELER

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİNDE KIRIM KERKÜK DOĞU TÜRKİSTAN İRAN TÜRKLERİ KONUŞULDU

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİNDE KIRIM,KERKÜK,DOĞU TÜRKİSTAN VE İRAN TÜRKLERİ KONUŞULDU Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Turkuaz Fikir Topluluğu ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir