KIRIMOĞLU’NA SAYGI GECEMİZ

Üsküdar Belediye Başkanlığının desteğiyle Emel Kırım Vakfımız tarafından düzenlenen KIRIMOĞLU’na saygı gecemiz muhteşem oldu.
Yolbaşçımız Kırımoğlu, eşi Safinar Hanım, KTMM Başkanımız Refat Çubarov ve beraberindekiler Kongre merkezi girişinde meşaleler ve bayraklarla karşılandı. “Kırımoğlu ve Kırım Türklerinin Mücadelesi” konulu fotoğraf sergisinin açılışı, Yolbaşçımız Kırımoğlu, KTMM Başkanımız Refat Çubarov, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sıbiha ve Emel Vakfı Başkanımız Zafer Karatay’ın kurdelayı birlikte kesmeleriyle açıldı. Zafer Karatay fotoğraflar hakkında bilgilendirme yaptı.
“İstiklal Marşımız” ve “And Etkenmen” Marşımızın okunmasının ardından “Kırımoğlu, Bir Halkın Mücadelesi” Belgeseli’nden, yönetmeni Neşe Sarısoy Karatay’ın bu gece için hazırladığı Kırımoğlu’nun hayatından kesitler sunan bölüm izlendi.
Sunuculuğunu, EMEL Dergimizin Yazıişleri Müdürü Özgür Karahan’ın yaptığı gecede,” Kırımoğlu ve Mücadelesi” konulu panelin ilk konuşmasını, gecenin de organizatörü Başkanımız Zafer Karatay yaptı. Daha Sonra KTMM Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Büyükelçisi Ardrii Sıbiha konuştu. Gecenin sürpriz konuşmacısı yolbaşçımız Kırımoğlu’nun eşi Safinar Kırımoğlu oldu.
Üsküdar Belediye Başkanı Kırımoğlu’nun gecenin hatırasına hediyesini takdim etmesinden sonra, Zafer Karatay’ın matbaadan o günü gelen KIRIMOĞLU; Bir Halkın Mücadelesi kitabının büyük boy renkli özel tek nüsha baskısını Kırımoğlu’na hediye etti. Ayrıca Neşe Sarısoy Karatay’da Kırımoğlu belgeselinin tam kopyasını sundu. Kırımoğlu da Emel Kırım Vakfı adına, Hilmi Türkmen’in Üsküdar-Bahçesaray Kardeş şehir anlaşması esnasında Bahçesaray’da çekilmiş fotoğrafından hazırlanmış özel hediyeyi verdi. Düzce Belediye Başkanı Farük Özlü de, Özlü soyadının Özi sözünden kaynaklandığını, atalarının Kırım’dan göç ettiğini, Düzce’de bir parka Kırımoğlu adını vermeyi ve parka bir Kırımoğlu büstü koymayı kararlaştırdıklarını ve en kısa zamanda bu parkın açılışı için Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu Düzce’de görmek istediklerini söyledi.
Yolbaşçımız KIRIMOĞLU’nun sıcak, samimi, esprilerle süslediği, ancak Kırım’ı işgal eden Rusya’ya sert mesajlar da gönderdiği muhteşem bir konuşma yaptı.
Elif Bağış’ın sunduğu konser programında, Metin Batur’un kemanıyla içimizi titreten performansından sonra, Kırım Gelişim Vakfı müzik ekibi ve Kırım Tatar Halk oyunları gösterisi, Dilaver Osman’ın konseri ile gece sona erdi.
Geceye gelenler fırsat buldukça Kırımoğlu’nun elini öpüp resim çektirdiler. Zafer Karatay’ın yazdığı “Kırımoğlu Bir Halkın Mücadelesi” kitabını imzalattılar.

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir