MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİNDE KIRIM KONFERANSI

Milli Savunma Üniversitesi Atatürk Stratejik Araştırmaları Enstitüsü’nün düzenlediği Bahar Konferansları kapsamında 25 Mart 2019 pazartesi günü Emel Kırım Vakfı Başkanı ve Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ” Kırım’da Türk varlığı ve İşgal Altında Geleceği ” başlıklı bir konferans verdi.
 1,5 saat süren konuşmasına Kırım ve Kırım Türkleri tarihinin kısa ve ana özetini, Kırım’ın Türkiye için önemini, Kırım’ın 1783 senesinde Çarlık Rusyası tarafından işgali ve ilhakı ile başlayan süreci anlatarak başlayan Zafer Karatay, 1853-1856 Kırım Savaşı ve onun Kırım Tatarlarına ve Osmanlı Devletine yıkıcı etkilerini anlatarak sürdürdü. Türk Dünyası’nda aydınlanmanın öncüsü İsmail Gaspıralı ve onun etkilerini, 1917 yılındaki Kırım Halk Cumhuriyetini ve sonrasında gelen 18 Mayıs 1944 sürgün faciasını, Kırım Türklerinin vatana dönüş mücadelesini fotoğraflı sunumla anlatan Karatay. Rusya’nın Kırım’ı yeniden işgalini, İşgale direnen Kırım Türklerinin mücadelesini. Rusya’nın gerçek emelleri ve yanıltıcı güçlü propagandalarını anlattı.
İşgalin 5. yılında Rusya’nın Kırım’ı işgalini meşrulaştırmak için dayanak olarak  gösterdiği 16 Mart 2014 günü yapılan referandumunu  gerçekte katılım oranını %32.4 olduğunu vurguladı, hem işgali, hem referandumu, hem Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin yasaklanmasını hem de ilhakı Türkiye başta olmak üzere dünyadaki bütün demokratik ülkelerin tanımadıklarını, BM Genel Kurulunda da üç defa bu konuda karar alındığını ve her vesile ile tanımayacaklarını bildirdiklerini söyleyen Zafer Karatay, Türkiye Cumhuriyeti’ne destekleri için minnettar olduklarını söyledi.

TAVSİYELER

Bülent Tanatar ATR Televizyonunda

Emel Dergimizin editörü, Emel Kırım Vakfı yönetim Kurulu üyesi, yazar, çevirmen Bülent Tanatar, 11 Ekim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir