MOĞOLLARIN DEŞT-İ KIPÇAK SEFERİ

Emel Fikir Kültür Konferanslarında, bu hafta “Moğolların Deşt-i Kıpçak Seferi” konferansı gerçekleştirildi. Konferansın konuşmacısı korku hikayeleri yazarı, Tarih doktoru adayı, Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Sayfa Editörü Mehmet Berk Yaltırık oldu. Yaltırık, Moğolların 1240’lara kadarki Deşt-i Kıpçak harekâtını ve bölgedeki etkilerini anlattı.

Emel Kırım Vakfı’nın her hafta düzenlediği Emel Fikir Kültür Konferanslarının bu haftaki konuşmacısı korku hikayeleri yazarı, Tarih doktoru adayı, Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Sayfa Editörü Mehmet Berk Yaltırık‘tı. Yaltırık, “Moğolların Deşt-i Kıpçak Seferi” başlıklı konuşmasında Moğolların Deşt-i Kıpçak bölgesindeki hareketlerini ve bölgede Hunlardan itibaren takip edilebilen Türk varlığından bahsetti.

Çevrimiçi olarak Zoom platformu üzerinden 7 Mart 2021 tarihinde düzenlenen ve Emel Kırım Vakfı’nın Facebook sayfası üzerinden canlı yayınlanan konferansa katılanlar arasında; Kırım Derneği Genel Merkezi Başkanı Mükremin Şahin,  Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, yazar Serra Menekay da vardı.

Takdimi  Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar yaparken, teşekkür konuşmasını Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Başkanı Erhan Baştuhan gerçekleştirdi. Baştuhan konuşmasına, Bitlis’te 4 Mart 2021’deki helikopter kazasındaki 11 şehit askerimizi ve 3 Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgalini protesto etmek amacıyla tek kişilik eylem düzenlerken işgalciler tarafından kaçırılıp vahşice öldürülen Kırım Tatar şehidimiz Reşat Ametov’u anarak başladı.

“MOĞOLLARIN DEŞT-İ KIPÇAK SEFERİ”

Konferansa Moğolların, Deşt-i Kıpçak seferleri ile ilgili bazı güncel araştırma eserlerinden bahsederek başlayan Yaltırık, 1206’da Cengiz Han’ın “büyük han” ilan edilişinden 1242’de Cengiz Han’ın torunu Batu Han’ın Lehistan ve Macar Krallığı üzerine seferlerine kadar uzanan süreçteki Moğol seferlerini anlattı.

Moğolların Deşt-i Kıpçak seferlerini özetleyen Yaltırık, genel olarak Moğol Seferlerinin Deşt-i Kıpçak’ta ve buradaki Türk varlığı üzerinde yol açtığı değişikliklere, Hunlardan itibaren Kırım ve Deşt-i Kıpçak’taki Türk varlığının sürekliliğine, Altın Ordu yahut diğer adıyla Kıpçak Hanlığı’nın kuruluşuna, Altın Ordu’nun Rus knezlikleri üzerindeki etkilerine değindi.

Kırım başta olmak üzere Deşt-i Kıpçak’taki Türk varlığının Altın Ordu Devleti’ne etkisinden ve “Kıpçak Hanlığı” adıyla da anılan Altın Ordu’nun Türk devletleri arasındaki yerinden de bahseden Yaltırık, bu tarihi sürecin yok sayıldığını, özellikle 2014’te Rus işgaliyle birlikte Kırım’dan Türk izlerinin silinmeye çalışıldığını da dile getirdi.

Daha sonra soru-cevap kısmına geçildi.

Konferansın video kaydını Emel Kırım Vakfı’nın Facebook sayfası üzerinden bu bağlantıya tıklayarak seyredebilirsiniz.

TAVSİYELER

İSLÂM TOHLU”NUN YL TEZİ:KIRIMLI SÛFÎLER: TARİH ve LİTERATÜR

Kırım Tatarı gencimiz İslâm Tohlu, Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temel Bilimler Ana Bilim Dalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir