Romanya Müslüman Semineri ve Kırım Tatar Milli Hareketi

“Fikir-Kültür Konferansları” kapsamında 21 Şubat 2021 Pazar günü saat 13.00’de internet aracılığıyla düzenlenen toplantının başlığı “Romanya Müslüman Semineri ve Kırım Tatar Milli Hareketi” idi. Köstence Ovidiu Üniversitesi Öğretim görevlisi Dr. Metin Ömer konuşmasında Romanya’daki Kırım Tatar Milli Hareketi’nden ve Romanya Müslüman Semineri’nin millî harekete ve Dobruca’daki Müslüman toplumun hayatına etkilerinden  bahsetti.

Dr. Metin Omer

Çok sayıda dinleyicinin takip ettiği toplantı yaklaşık olarak 3 saat sürdü.

Moderatörlüğünü Namık Kemal Bayar’ın yapmış olduğu etkinlik Emel Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Emel Dergisi Editörü Bülent Tanatar’ın kısa konuşmasıyla başladı. Tanatar konuşmasında özellikle Numan Çelebicihan’ın şehit edildiği tarih olan 23 Şubat’ın önemine vurgu yaptı.

Bülent Tanatar

Daha sonra Dr.Metin Ömer görseller eşliğinde son derece ilgi çekici bir sunum yaptı ardından da katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Mezunları arasında Necip Hacı Fazıl gibi önemli Kırım Tatar aydınların bulunduğu eğitim kuruluşu Romanya Müslüman Semineri’nin tarihçesini anlatan Dr. Ömer, Romanya Tarihinde Kırım Tatarlarının etkisine, krallık döneminde, İkinci Dünya Savaşı (1939-1940) yıllarında ve sosyalist dönemde Kırım Tatarlarının Romanya’daki durumlarına da değindi.

Ömer konferans esnasında; İttihat ve Terakki Cemiyeti ile Kırım Tatar Milli Hareketi’nin ilişkileri ve Atatürk ile Türk devrimlerinin Dobruca’ya etkileri gibi önemli detaylardan da bahsetti. Ömer, Romanya Müslüman Semineri’nin mezunları arasında dünyaca tanınan Kırım Tatar tarihçi Kemal Karpat’ın da olduğunu, Karpat’ın ilk buradan mezun olup sonradan İstanbul’da eğitimine devam ettiğini hatırlattı. Ayrıca Karpat’a ait sınav belgelerini de gösterdi. Kurumun 1935’te oluşturulan programının, o dönemdeki Türkiye’nin Romanya Büyükelçisi Hamdullah Suphi Tanrıöver’in etkisiyle düzenlendiğini belirten Ömer, Tanrıöver’in kuruma yardımlarda bulunduğunu da belirtti.

Zoom ve Emel Kırım Vakfı Facebook sayfamızdan canlı olarak yayınlanan programın tamamı Emel Kırım Vakfı YouTube kanalında da izlenebilir.

TAVSİYELER

İSLÂM TOHLU”NUN YL TEZİ:KIRIMLI SÛFÎLER: TARİH ve LİTERATÜR

Kırım Tatarı gencimiz İslâm Tohlu, Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temel Bilimler Ana Bilim Dalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir