80. YILINDA KIRIM TÜRKLERİ SÜRGÜNÜ

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü 14.00’te, İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Konferans Salonunda, Doç. Dr. Muzaffer Ürekli ve Safinar Kırımoğlu‘nun konuşmacı oldukları; Adile Çerkezova‘nın da Kırım sürgünü ezgileri söylediği, “80. Yılında Kırım Türkleri Sürgünü” başlıklı bir program gerçekleştirdi.

Programın açılış konuşmasını Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilsky yaptı. Kırım Tatar Milli Meclisi Üyesi Gülnara Bekirova, Genel Türk Tarihi’nin üstat hocası Doç. Dr. Muzaffer Ürekli, son olarak da önde gelen Kırım Tatar kadın aktivisti ve aynı zamanda Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu’nun hayat arkadaşı Safinar Kırımoğlu konuşmalarını yaptılar.

80. Yılında Kırım Türkleri Sürgünü” Programı, sanatçı Adile Çerkezova’nın seslendirdiği ve Sürgün’ün acısının yüreğimize burgu burgu işlediği şarkı ve türkülerle sona erdi.

Emel Kırım Vakfı üyelerimizden İnci Bowman’ın hayata geçirdiği Altuğ Fonu‘nun katkılarıyla düzenlenen programın tamamını bu videodan izleyebilirsiniz.

 

 

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir