SAMSUN TÜRK OCAĞI’NIN KIRIM SÜRGÜNÜ KONFERANSI

Samsun Türk Ocağı’nn  “Sürgünün 80. Yılında Kırım” başlıklı konferans  11 Mayıs 2024 Cumartesi günü gerçekleştirdi. Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay konuşmacı olduğu ve Cerrahi El Aletleri ve Sağlık Müzesi konferans salonunda gerçekleşen program büyük bir ilgiyle karşılandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Türk Ocağı Samsun şube başkanı Prof. Dr. M. Çağatay Tufan “Dünyanın neresinde bir Türk varsa; o coğrafya ve meseleleriyle ilgilenmek biz Türk Ocaklıların sorumluluğundadır” sözleriyle başlayan açılış konuşmasını yaptı.

Samsun Türk Ocağı Başkanı Prof Dr Çağatay Tufan sözlerini şöyle sürdürdü;

 

Başkan Çağatay Tufan  konuşmasının ardından  Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay’ı “Sürgünün 80. Yılında Kırım” başlıklı bir  konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti.

Zafer Karatay,  Kırım Sürgünün 80. Rusya’nın kırım’ı işgalinin 10.yılında Kırım’ı ve Kırım Türklerini unutmayan Samsun Türk Ocağı yönetimine ve konferansa gelenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında 18 Mayıs 1944’de yapılan insanlık suçu ,Kırım sürgünün dehşetli detaylarını da anlattı.1993 yılında TRT için hazırladığı 6 bölümlük Kırım belgeselin Kırımda çekimlerini yaparken sürgünü yaşayan Kırımlıları dinlerken duygusal açıdan zor anlar yaşadığını beliren Karatay 18 Mayıs Sürgünün dehşeti ve yarattığı travmanın korkunçluğu ile gerçek manada ilk kez o zaman yüzleştiğini ifade etti. Sürgün sırasında ve sonrasında Kırım Türklerinin yaşadığı acıları anlatan Zafer Karatay sürgünü, sürgünün gerçek sebebplerini ve kırım Tatarlarının sıradışı vatan mücadelesini ana hatlarıyla çarpıcı örneklerle anlattı. çarlık Rusyasının kırım’ı işgal ettiği 1783 senesinden itibaren başladığı Kırım’ı Türksüzleştirerek Slavlaştırma siyasetinin son  ve korkunç eylemini Sovyet Rusya’nın Stalin döneminde kırım türklerini topyekün sürerek yaptığın belirten Karatay,” Sürgünün bebebi Stalin’in II.Dünya Savşa’na gireye Türkiye’yi cezalandırmak bahanesiyle, Türkiye’ye saldırdığı zaman, Türkiyeye yardımedeceklerinden şüphelendiği halkları sınır boylarından arındırma planı gereğince yapılmıştır. Kırım tatarları,Çeçenler,İnguşlar,Karaçay ve Malkar Türkleri, Ahıska türkleri bu Türkiye’ye saldırma planının kurbanları olmuşlardır” dedi.Rusya tarafından 2022 yılında Ukrayna’ya yönelik başlatılan işgal girişimine yönelik “Bu savaş sadece iki slav halkının arasındaki bir savaş değildir. Yüzlerce yıldır birçok Türk yurdunu işgal etmiş, Türk yurtlarındaki doğal kaynakları sömüren Rusya’nın saldırılarıdır. Bu savaşı Putin Rusyasının kazandığı takdirde Türk Dünyasının aleyhine sonuçlar doğurabilecek potansiyele sahiptir.” İfadelerini kullandı.
Konferansında Kırım Türklerinin lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun mücadelesine de değinen Karatay, Kırımoğlu’nun Türkiye ile olan iyi ilişkilerinden ve yıllardır süren direnişinden söz etti.

Karatay, Soruları cevaplandırdı.

Konuşmasından ve katılanlardan gelen çok sayıda soruları cevaplasından  sonra Samsun Türk Ocağı başkanı Prof. Dr. M. Çağatay Tufan tarafından Zafer Karatay’a Türk Dünyası’na olan katkıları ve verdiği konferans nedeniyle hatıra hediyeyi takdim edildi.

    

Konferansa katılanlar arasında, İstanbul Kırım derneğinin cefakar ve fedakar hadimi, herkesin sevgili Abdurrahman amcası, Abdurrahman Baturşah’ın yakınları da vardı.

TAVSİYELER

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM ETKİNLİĞİ

İstanbul Medipol Üniversitesinde Sürgünün 80. Yılında Kırım Etkinliği İstanbul Medipol Üniversitesi Türk Kültür Birliği Topluluğu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir