DENİZLİ’DE KIRIM KONFERANSI VE KIRIMOĞLU KİTABI İMZA GÜNÜ

Yayın merkezi Denizli’de olan ve kısa süre içerisinde Türkiye’nin dört bir tarafında özellikle de gençlere ulaşan Yeni Ufuk Dergisi’nin 6. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri 21-22 Şubat 2020 günlerinde Denizli’de gerçekleştirildi. Bu çerçevede Denizli’ye davet edilen Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı başkanı etkinliklere katıldı, konuşmalar yaptı, gençlerle sohbet etti ve Kırımoğlu, Bir Halkın Mücadelesi kitabını imzaladı.

Yeni Ufuk Dergisi 6 yaşında

Denizli’de 6 yıl önce kurulan ve yayın çizgisiyle hem gençlere hem de genç kalemlere düşüncelerini paylaşma imkanı sağlayan Yeni Ufuk Dergisi kuruluşunun 6. Yıl dönümünü Dedeman Otel’de düzenlenen muhteşem bir gece ile kutladı. Kutlamaya tanınmış  yazarlarda aydınlar, sanatçılar, öğretim üyeleri ve Türkiye’nin dört bir tarafından gençler davetli olarak katıldılar

Yeni Ufuk Dergisi İmtiyaz Sahibi Nuri Serbest, Yeni Ufuk Derneği olarak koca bir 6 yılı geride bıraktıklarını, birçok fikir ve düşünceyi Yeni Ufuk Derneği sayfalarıyla milyonlarca okuyucuya ulaştıklarını belirtti. Genel Yayın Yönetmeni Berkan Sözer’de Yeni Ufuk Dergisi olarak gençlerle böyle bir gecede bir araya gelmekten dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, 6 yıl içerisinde 71 ilde temsilciliklerinin oluştuğunu ve bunun yanında çok sayıda yeni kalemi yetiştirdiklerini ifade etti. Nuri Serbest ve Berkan Sözer’in Yeni Ufuk olarak yola çıkma ve 6 yıllık serüvenlerini ve gelecek hedeflerini anlatan güzel konuşmalarından sonra Yeni Ufuk ailesinin bir mensubu olan emekli öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Yakıt, KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay İran Türklüğünün mücadele adamı Rahim Cavadbeyli  birer konuşma yaptılar. Zafer Karatay, Milli yolbaşçımız Kırımoğlu’nun, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubar ve işgal altında mücadele eden Kırım Tatarlarının selamını iletti ve, Yeni Ufuk alisene ve Milli Devlet Gazetesi’ne yayınlarında ve gençlerinin her türlü faaliyetinde Kırım’a verdikleri destek için teşekkür etti.

Gece İrfan Gürdal ve Yeni Ufuk Dergisi korusunun seslendirdiği birbirinden güzel türkülerin seslendirilmesiyle sona erdi.  İrfan Gürdal’ın seslendirdiği Ey Güzel Kırım şarkısını salonu dolduran 400’ü aşkın davetlinin hep bir ağızdan söylemesi çok anlamlıydı. (Videosu)

GENÇLERLE SOHBET

22 Şubat 2020  sabahı Türkiye’nin dört bir yanından gelen üniversiteli gençlerle, Yeni Ufuk Dergisi Genel Yayın yönetmeni Berkan Sözer’in yönetiminde, Prof. Dr. İsmail Yakıt, Zafer Karatay ve Rahim Cevadbeyli 4 saati aşkın bir sohbet geçirdiler ve gençlerin sorularını cevapladılar. Zafer Karatay, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini ve Kırım Tatarlarının direnişini anlattı ve Kırım ile ilgili çok sayıda soruya cevap verdi. Sohbetin sonunda, gençlik yıllarında Mustafa A Kırımoğlu için açlık grevi yapan, Kırımoğlu’nun ilk Türkiye Kayseri ziyareti sırasında karşılayanlardan olan Mahmut Yaraş, katılımcılara, Ayyıldızlı ve Doğu Türkistan bayraklarının birlikte olduğu özel rozetler takdim etti ve çok duygulandıran bir konuşma yaptı.

İMZA GÜNÜ

Konferans bitiminde Denizli Yeni Ufuk kitabevinde yazarların imza gününe geçildi. Zafer Karatay üç saatten fazla süre Kırımoğlu, Bir Halkın Mücadelesi kitabını çoğunlukla üniversiteli geçlerden oluşan okuyuculara imzaladı. İmza sonrası gece yarısına kadar gençlerle Kırım ve Türk Dünyası üzerine sohbetler sürdü.

İmza gününe katılanlar arasında aynı zamanda Yeni Ufuk ailesinin aktif mensuplarından olan eğitimci yazar Hasan Kallimci’de vardı. Hasan Kallimci, Mustafa A Kırımoğlu’nun 1975-76 yıllarında 303 gün süren açlık grevi ve öldüğü yolundaki haberler döneminde İstanbul Ülkü Ocaklarının açtığı yarışmada Cemiloğlu piyesiyle birincilik ödülü kazanmıştı.

Emel Kırım Vakfı başkanı Zafer Karatay tesadüfen şimdi Denizli’de imam hatip olarak görev yapan ve Kırım işgal edildiği zaman Kırım’da Diyanet İşleri Başkanlığının son temsilcisi olan Hikmet Yuvacı ile de tanıştı. Hikmet Yuvacı, işgalden sonra işgalciler tarafından gözleri bağlanılarak göz altına alınması ve sorgulanması da dahil Kırım hatıralarını Emel dergisi için yazma sözü verdi.

Emel olarak Yeni Ufuk Dergisi ve Milli Devlet gazetesi mensuplarına ve gençlerine Kırım’a gösterdikleri ilgi ve destek için teşekkür ederiz.

TAVSİYELER

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM ETKİNLİĞİ

İstanbul Medipol Üniversitesinde Sürgünün 80. Yılında Kırım Etkinliği İstanbul Medipol Üniversitesi Türk Kültür Birliği Topluluğu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir