Edaye Yartubaşeva’yı kaybettik

Emel Kırım Vakfı Yönetim Kurulu üyemiz, Emel Dergimizin editörü Bülent Tanatar arkadaşımızın sevgili eşi Lila Tanatar’ın annesi Edaye Yartubaşeva 9 Temmuz 2020’de Ukrayna’nın İvano-Frankivsk şehrinde 91 yaşında hakkın rahmetine kavuştu.
Edaye Yartubaşeva kartanamız 1929 yılında Vatan Kırım’ın Aluşta şehrinde doğdu. 15 yaşında ailesiyle beraber zalim Stalin’in ahlaksız sürgün emri kapsamında bütün Kırım Tatarıyla birlikte yurdundan sürgün edildi. Sürgün edildiği Özbekistan’da bütün Kırım Tatarlarının yaşadığı acıları ve zorlukları yaşadı. Okuyabilmek için evraklarında oynayarak “Erika” adını aldı. Öğretmen oldu. 45 yıl öğretmenlik yaptı ve bugün dünyanın dört bir yanına dağılmış, her milletten sayısız öğrenci yetiştirdi. 1995’te Kırım’ın Sak şehrine avdet edinceye dek uzun yıllar Semerkand’da yaşadı. İnşaat mühendisi Dilaver Kangiyev’le evlendi ve çocukları Refat fizik doktoru, Ennura filolog, Lila tıp doktoru oldu. Ennura Kangiyeva’nın yazdığı bir şiir Lila Tanatar’ın tercümesiyle daha önce Emel dergimizde yayımlanmıştı.
Kırım’ın Rusya tarafından işgalinden sonraki yıllarını Ukrayna Karpatlarındaki küçük İvano-Frakivsk’te gurbette geçirdi. Horlanmadan doya doya vatan Kırım’ı yaşamak ona da kısmet olmadı. Lviv’de Müslüman mezarlığına gömülecek. Vatan Kırım’ın sürgün çocuklarından, zorluklara baskılara boyun eğmeyen dirayetli kadınlarından Edaye kartanamıza Allah rahmet etsin. Ruhu şad mekanı cennet olsun. Çocukları ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

TAVSİYELER

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİNDE KIRIM KERKÜK DOĞU TÜRKİSTAN İRAN TÜRKLERİ KONUŞULDU

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİNDE KIRIM,KERKÜK,DOĞU TÜRKİSTAN VE İRAN TÜRKLERİ KONUŞULDU Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Turkuaz Fikir Topluluğu ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir