EMEL KIRIM VAKFI’NDAN

EMEL KIRIM VAKFI’NDAN

 

Hazırlayan: Nurten CAMCI BAY

Emel Dergisi ve Emel Kırım Vakfı olarak 2022 yılının üçüncü çeyreğinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerden bazılarına özet olarak burada yer verdik.

Yaptığımız faaliyetlerin tamamına; geniş haber, fotoğraf ve videolara internet sitemizden ( www.emelvakfi.org) erişebilirsiniz 

 

LİDERİMİZ MUSTAFA A. KIRIMOĞLU HAKKINDAKİ “MUSTAFA” FİLMİNİN GÖSTERİMİNE KATILDIK

Kırım Türklerinin Milli Lideri, Türk Dünyasının Aksakalı Sayın Mustafa A. KIRIMOĞLU hakkında 2017’de Ukrayna’da hazırlanan “MUSTAFA” filmi, “2. ON5SIFIR7 Film Haftası” etkinlikleri çerçevesinde 3 Temmuz 2022’de saat 16:00 da Beyoğlu İstiklal caddesindeki Atlas sinemasındaki gösterimine Emel Kırım Vakfı olarak Başkanımız Zafer Karatay ve Neşe Sarısoy Karatay, Nurten Bay, Lilya Tanatar, Bülent Tanatar, Melek Maksudoğlu ile katıldık.

 

KIRIM TATAR TÜRKLERİNİN LİDERİ YOLBAŞÇIMIZA TOBB ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN VERİLEN DOKTORA TÖRENİNE KATILDIK

Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa A. Kırımoğlu’na TOBB ETÜ Üniversitesi tarafından 5 Temmuz 2022 tarihinde saat 14.00’de, Ankara’da, verilen onursal doktor unvanının tevcihi münasebetiyle düzenlenen törene Emel Kırım Vakfı Başkanımız Zafer Karatay ve Neşe Sarısoy Karatay katıldı.

 

 

MACARİSTAN’DA DÜZENLENEN TURAN KURULTAYI’NA EMEL KIRIM VAKFI OLARAK KATILDIK.  ESTERGON KALESİNİ, GÜL BABA TÜRBESİNİ ZİYARET ETTİK

12-14 Ağustos 2022 tarihleri arasında Emel Kırım Vakfı olarak Macaristan’da Turan Kurultayına katıldık. Vakıf Başkanımız Zafer Karatay, Başkan yardımcımız Nurten Bay Genel Sekreterimiz Melek Maksudoğlu vakıf üyelerimiz Ekrem Bay ve Neşe Sarısoy Karatay ile Turan Kurultayı’na katıldık. Çok güzel hatıralar içinde belki de en duygulandıranlardan biri de rastgele gidip oturmamızdan bir süre sonra organizasyonda görevli arkadaşların başımızın üstünde Gökbayrak getirip çekmeleri idi.

MACARİSTAN’DA KIRIM ÜZERİNE ÇALIŞMALAR YAPAN İMRE BASKİ’Yİ EMEL KIRIM VAKFI OLARAK ZİYARET ETTİK.

Kırım üzerine de çok kıymetli çalışmaları var. Emel dergimizin 1995 yılı 208.sayısında “Dobruca’daki Kırım Tatar Tamgaları” adlı bir makalesi yayınlanan İmre Baski’yi Emel Kırım Vakfı Başkanımız Zafer Karatay ve Emelci arkadaşımız Neşe Sarısoy Karatay 13 Ağustos 2022 tarihinde evinde ziyaret ederek yine Kırım’la ilgili yaptığı çalışmaları hakkında görüştüler.

EMEL KIRIM VAKFI OLARAK DOBRUCA’YA YAPTIĞIMIZ ZİYARETTE PROF. TAHSİN CEMİL’İ ZİYARET ETTİK

Emel Kırım Vakfı Başkanımız Zafer Karatay ve Emelci arkadaşımız Dobruca’ya yaptıkları ziyarette, Emelci büyüğümüz, yolbaşçımız Müstecib Ülküsal’ın Başkanımıza; 1981-82 yıllarında; “Tasin Cemil ile tanışın, irtibat kurun. O tarihçi ve vatansever biri, dava arkadaşlığı yapın” diye bahsetteği Prof. Dr. Tahsin Cemil’i 16 Ağustos 2022’de ziyaret ettiler. Çavuşesku rejiminin devrilmesinden hemen sonra Bükreş’te bir grup Kırım Tatar aydınıyla harekete geçerek Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokratik Birliği’nin kuruluşunu yapan, ilk başkanı olan ve Romanya Parlamentosu’nda da ilk Kırım Tatar milletvekili olarak görev yapan saygılı hocamız Romanya’nın Azerbaycan ve Kazakistan Büyükelçiliğini yaptı.

Hocamız, en son Avrupa’nın en prestijli üniversitelerinden biri olan ve Romanya’nın ilk üniversitesi Cluj Napoca’da Babeş Bolyai üniversitesinde Türkoloji bölümünü kurdu ve orayı yaşatmaya çalışıyor. Dr. Melek Fetislam hanım da onun danışmanlığında çok önemli bir doktora tezi hazırladı. Yine o akşam birlikte olduğumuz, Romanya’da en sevdiğim ve takdir ettiğim gençlerden Eden Kurtasan da onun rehberliğinde ikinci üniversite olarak tarih bölümünü bitirdi ve Romanya Gizli servisi arşivlerinde Müstecib Ülküsal ile ilgili belgeleri yayına hazırlamakla meşgul.

Tasin Cemil ağamız gibi bir dava adamı ve çok kıymetli bir bilim insanını Romanya’da olması Kırım davamız için, Romanya’daki Türkler ve Müslümanlar için Türkiye ve Romanya için büyük bir şans, bir değer.

 

DOBRUCA’YA EMEL KIRIM VAKFI OLARAK ZİYARETİ-MİZDE DR. MELEK FETİSLAM İLE DE GÖRÜŞTÜK.

17 Ağustos 2022’de Emel Kırım Vakfı olarak Vakıf Başkanımız ve Emelci arkadaşımız Neşe Sarısoy Karatay Dobruca’ya yaptığı ziyarette, Emel Fikir Kültür Konferansımıza katılmış ve değerli bir sunum yapmış olan Dr. Melek Fetislam’la çalışmaları ile ilgili görüşmeler yaptılar. Dobrucada EMEL’in doğduğu topraklarda, EMEL ve Emelcilerin Kırım için verilen mücadelenin unutulmayıp araştırılması yayınlanması çok çok önemli.

 

İSTANBUL’DA TEDAVİ GÖREN EDEM BEKİROV’U HASTANEDE EMEL KIRIM VAKFI OLARAK ZİYARET ETTİK

Kırımlı aktivist, vatanseverlerden Edem Bekir’i, Emel Kırım Vakfı’ndan Nurten Bay ve Melek Maksudoğlu 23 Ağustos 2022 tarihinde ziyaret ettiler.  Eşi, Kırım Tatar Milli Meclis üyesi olan Gülnara Hanım Geniçesk Kaymakam yardımcısı idi. 2018 yılında Rus kolluk görevlileri tarafından alıkonan Edem Bey’e Rusya 7 yıl hapis cezası vermişti. Amnesty International ve Human Rights Watch bu konuyu Avrupa İnsan Hakları mahkemesine taşıdı.

Eylül 2019’da Ukrayna ve Rusya arasında 10 siyasi tutuklunun değiştirilmesi arasında Edem Bekirov’da vardı. Ama bir yıl Rus hapislerinde kalması sağlığını iyice bozmuştu.

Allah şifa versin.

 

YENİ UFUK DERGİSİ’NCE DENİZLİ’DE DÜZENLENEN TOPLANTIYA EMEL KIRIM VAKFI BAŞKANI ZAFER KARATAY DA KATILDI.

Yeni Ufuk Dergisi’nin Türkiye’nin çeşitli illerinde, öğrencilerin genel kütür ve bilgilerini geliştirmek, milli şuurlarını kuvvetlendirmek amacıyla faaliyet gösteren Mefkure Mekteplerinden başarılı 100’den fazla lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katıldığı yaz okuluna 29-30 Ağustos 2022 tarihlerinde Zafer Karatay da katıldı. Çeşitli sahalarda yazar, aydın ve öğretim üyesinin konferans verdiği yaz okulunda bir gün Kırım konuşuldu. Emel Kırım Vakfı başkanı Zafer Karatay, Kırım’ı Kırım Türklerinin mücadelesini ve özellikle Kırım’ın 2014 yılında, Ukrayna’nın da Şubat 2022’de Rusya tarafından işgali ve savaşı değerlendirdi. Karatay Rusya’nın Türkiye’deki propagandalarını ve Türkiye’ye olan tehlikelerini anlattı ve soruları cevaplandırdı.

Zafer Karatay Yeni Ufuk Dergisi ve Milli Mefkure mektebini yöneticileri ve gençlerine Kırım mücadelesine Türkiye çapında verdikleri destek için teşekkür etti.

ÖNCE VATAN GAZETESİ’NDE KIRIMOĞLU, BİR HALKIN MÜCADELESİ KİTABININ TANITIMI YAPILDI.

2 Eylül 2022’de Önce Vatan Gazetesinin Kitabiyat sayfasında, Emel Kırım Vakfı başkanı Zafer Karatay beyin yazmış olduğu, Kırımoğlu, Bir Halkın Mücadelesi kitabının tanıtımı yapıldı. Gazetenin yazı işleri müdürü M. Kemal Sallı beye ve kitabın tanıtımını yapan Oğuz Çetinoğlu beye teşekkür ederiz.

KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİ TÜRKİYE TEMSİLCİSİ, ZAFER KARATAY GENÇ FREKANS’TA KONFERANS VERDİ.

Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, 7 Eylül 2022’de Genç Frekans’ta “Kırım: Rusya Ukrayna Savaşının Gölgesinde Güç Dengeleri” konulu konferans verdi. Kırım neden önemli, iki devletin politikalarını Kırım ne yönde etkiliyor, konularını anlattı.

https://www.youtube.com/watch?v=D56PLUUcPPo

 

TAVSİYELER

Kırım’da 18-24 Şubat Haftasında Neler Oldu