EMEL KIRIM VAKFI’NDAN

EMEL KIRIM VAKFI’NDAN

 

Hazırlayan: Nurten CAMCI BAY

Emel Dergisi ve Emel Kırım Vakfı olarak 2023 yılının ilk yarısında gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerden bazılarına özet olarak burada yer verdik.

Yaptığımız faaliyetlerin tamamına; geniş haber, fotoğraf ve videolara internet sitemizden ( www.emelvakfi.org) erişebilirsiniz.

 

YOLBAŞÇIMIZ KIRIMOĞLU’NUN KATILIMIYLA MÜSTECİB ÜLKÜSAL’I KABRİ BAŞINDA ANDIK

7 Ocak 2023 – Emel Dergimizin kurucusu, başyazarı, ömrünü Kırım ve Türklük davasına adamış Emelci büyüğümüz Müstecib Ülküsal’ı 27. vefat yılında Yolbaşçımız Mustafa A. Kırımoğlu’nun katılımıyla, Çengelköy’deki kabri başında andık, dua ettik.

Yolbaşçımız Kırımoğlu; Müstecib Ülküsal’ın Kırım Millî Hareketinde çok önemli bir isim olduğunu, Sovyetler zamanında onun ismini, Emel dergisini duyduğunu ve O’nu Sovyetlerin kötülediğini okuduğunda, “tamam bu adam yahşı bir adam, Milletimize hizmet eden adam demiştim. Gerçekten de öyleymiş. Biz ona söylediğimiz gibi bir sokağa Müstecib Ülküsal adını verdik. İşgalciler değiştirmediyse hâlâ vardır. Değiştirdilerse de önemi yok, işgalden sonra tekrar adını yerine koyacağız” dedi.

Müstecib Ülküsal’ı kabri başında anmaya gitmeden önce millî liderimiz Mustafa A. Kırımoğlu’nun ve eşi Safinar Hanımın onurlandırdığı, TURKSİD, Kırım Türkleri Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi üyelerinin de katıldığı kahvaltılı toplantıya Emel Kırım Vakfı’ndan Başkanımız Zafer Karatay ile yönetim kurulumuzdan Nurten Bay, Melek Maksudoğlu ve Bülent Tanatar katıldılar.

 

EMEL FİKİR KÜLTÜR KONFERANSI:

VEFATININ 27. YILINDA ÖĞRETMEN, YOLBAŞÇI VE DAVA ADAMI MÜSTECİB ÜLKÜSAL:

10 Ocak 2023 – Emel Dergimizin, Emel Kırım Vakfımızın kurucularından Müstecib Ülküsal’ın 27. ölüm yılında Zoom üzerinden “Vefatının 27. Yılında Öğretmen, Yolbaşçı ve Dava Adamı Müstecib Ülküsal” top lantısı gerçekleştirdik. Toplantıda; Emelci arkadaşımız, Vakfımızın üyelerinden Prof. Dr. Zuhal Yüksel: Öğretmen ve Yolbaşçı Müstecib Ülküsal’ı, Zafer Karatay; Dava Adamı Müstecib Ülküsal’ ı anlattı.

Emel Kırım Vakfı Facebook sayfasından da canlı olarak yayınladığımız programı Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

EMEL FİKİR KÜLTÜR KONFERANSI

KIRIM SEVDALISI BİR EMELCİ: EMİN BEKTÖRE

29 Ocak 2023 – Emel Dergimizin ve Emel Kırım Vakfımızın kurucularından biri olan, Kırım Tatar Halk oyunlarının ve müziğinin tanınması ve Kırım’dan uzaklarda, Dobruca ve Anadolu topraklarında yaşatılması için büyük emekler sarf eden Emin Bektöre’nin Kırım davası için yaptığı faaliyetleri ve hayatından kesitleri, yine bir Emelci olan, bir dönem Ankara Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığı da yapan oğlu Dr. Yalkın Bektöre anlattı. Zoom üzerinden gerçekleşen toplantı Emel Kırım Vakfı Facebook sayfasından da canlı olarak yayınlandı. 

Toplantıya Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat ÇUBAR da katıldı.

BELGESELCİ KARATAYLAR GEBZE KIRIM DERNEĞİ’NDE

26 Mart 2023 – Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’mizin Gebze Şubesi’nin her ay düzenlediği “Kırım Sohbetleri” programının 26 Mart 2023 tarihindeki konukları tanınmış belgesel film yönetmenleri Neşe Sarısoy Karatay ile Zafer Karatay oldu.

Gebze Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Emel Kırım Vakfı Başkan Yrd. Nurten Bay, Sekreteri Melek Maksudoğlu, Vakıf mensupları Ekrem Bay, Lebip, Aytül ve Elif Bağış ile Gebze Şubemiz mensuplarının katıldığı iftar ve duanın ardından Kırım sohbetleri etkinliğine geçildi.

Kırım Derneği Gebze Şubesi Gençlik Komisyonu Başkanı Çınla Er’in sunumu ve Şube Başkanımız Ahmet Atayşen’in açılış konuşması ile başlayan programda, genç kardeşimiz Abdurrahman Abdurrahmanov, doğumunun 172. yıldönümü vesilesiyle İsmail Bey Gaspıralı’yı anlattı.

Ardından Emel Kırım Vakfı Başkanı ve KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ile “Kırımoğlu – Bir Halkın Mücadelesi”, vb. birçok başarılı belgesellerin yönetmeni Neşe Sarısoy Karatay’ın sohbetine geçildi.

Zafer Karatay, 1783 yılında Kırım’ın Rusya tarafından ilk işgali ile başlayan Rus zulümleri ve baskılarını genel hatlarıyla anlatarak, yakın zamanda 172. doğum gününü kutladığımız İsmail Gaspıralı’nın Kırım ve Türk Dünyası için önemi üzerinde durdu ve kadınlarımıza verdiği hakları anlatarak, bunun güzel bir örneğini Gebze Şubemiz kadınlarının aktif çalışmalarıyla çok başarılı faaliyetleri olduğunu söyledi. Şimdi en önemli meselenin “Kırım’ın işgalden kurtulması olduğunu ve bunun kısa zamanda gerçekleşeceğine” inandığını belirtti.

Birçok ödüllü, başarılı yönetmen Neşe Sarısoy Karatay, 1993 yılında ilk defa Kırım belgeseli çekimleri için Kırım’a gittiğini belirterek, Kırım belgeseli, İsmail Gaspıralı belgeseli, Gamalı Haç ile Kızıl Yıldız Arasında, Özü Türk, Cengiz Dağcı ve Kırımoğlu – Bir Halkın Mücadelesi belgeselleri ve bu belgeselleriyle ilgili ilginç anı ve gözlemlerini paylaştı.

Gebze Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit’te güzel bir konuşma ile Kırım sohbetlerine katıldı.

EMEL KIRIM VAKFI İFTARINDA KIRIM TATARLARI BULUŞTU.

3 Nisan 2023 – Emel Kırım Vakfı ve Emel Kırım Dergisi tarafından bir iftar programı düzenlendi.

İftar davetimize, Kırım Tatarlarının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi, Kırım Tatar Kadınlar Birliği Başkanı Safinar Cemileva, Kırım Tatar Millî Meclisi (KTMM) Üyesi Gülnar Bekirova, Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, derginin ve vakfın yönetim ve denetim kurulu ile idarî kadrosu, Rus işgal saldırıları nedeniyle Kırım’dan Türkiye’ye sığınan gençler ve öğrenciler İstanbul’daki Yalta Otel’de bir araya geldi.

İftar yemeğinin ardından Zafer Karatay, Kırım Tatar Kadınlar Birliği Başkanı Safinar Cemileva, KTMM Üyesi Gülnar Bekirova, Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel konuşma yaptı. Konuşmacılar, Kırım’ın bir an önce Rus işgalinden kurtarılmasını ve Doğu Türkistan’da baskı altında kalan Uygur Türklerinin Çin zulmünden bir an önce kurtulmasını diledi. İftara ev sahipliği yapan Yalta Oteline ve Bağış ailesine teşekkür ederiz.

TERCÜMAN’IN 140. YILDÖNÜMÜNDE EMEL KIRIM VAKFI BAŞKANI “İSMAİL GASPIRALI’NIN İZİNDE YÜRÜYEN GAZETECİLERE İHTİYACIMIZ VAR”

10 Nisan 2023 – KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Kırım Tatar Gazetecilik Günü kapsamında “…İsmail Bey Gaspıralı’nın Tercüman Gazetesi ve Kırım Tatarlarının en uzun süreli yayın organı Emel Dergisi’nin Kırım Tatar millî hareketi için önemini ve günümüzde millî yayın organlarının gerekliliğini…” Kırım Haber Ajansına değerlendirdi.

ZAFER KARATAY TARİHİSTAN’A YAZDI; “MUHTEŞEM VE EŞSİZ TERCÜMAN 140 YAŞINDA”

10 Nisan 2023 – Başkanımız Zafer Karatay Tarihistan’a yazdı. “2014 yılından beri Rusya’nın işgali ve baskıları altında olan Kırım, Doğu Türkistan’daki kardeşleri gibi umutla, Türk Dünyasında “Dilde Fikirde İşte Birlik” şiarının hayata geçmesini ve kardeşlerinin kendilerine tam olarak sahip çıkmalarını bekliyor.”

 

EMEL KIRIM VAKFI OLARAK KIRIM’DAN TÜRK DÜNYASI’NA UZANAN KARDEŞLİK YIRLARI KONSERİ’NE KATILDIK.

15 Nisan 2023 – Dragos Musıki Derneği tarafından Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kırım’dan Türk Dünyası’na Uzanan Kardeşlik Yırları” Konserine Emel Kırım Vakfı adına Başkan Yardımcımız Nurten Bay katıldı. Bu güzel program için Dragos Derneğine teşekkür etti.

 

EMEL KIRIM VAKFI GENEL SEKRETERİ MELEK MAKSUDOĞLU KIRIM DERNEĞİ GEBZE ŞUBESİNDE ÜNLÜ KIRIM TATAR YAZAR CENGİZ DAĞCI’YI ANLATTI.

16 Nisan 2023- Kırım Derneği Gebze Şubesinde her ay tertip edilen Kırım Sohbetleri programında bu ay, ünlü Kırım Tatar roman yazarı Cengiz Dağcı anıldı. Aynı zamanda, iftar programının da düzenlendiği etkinlikte, Emel Kırım Vakfı Genel Sekreteri Melek Maksudoğlu, Cengiz Dağcı’nın hayat hikâyesini anlattı ve Dağcı’nın Kırım Tatar halkı için önemini dile getirdi.

EMEL KIRIM VAKFI-EMEL DERGİSİ BAYRAMLAŞMA

23 Nisan 1923 – Emel Kırım Vakfı-Emel Dergimizin bayramlaşması, Türkiye’de bulunan Kırım Tatar öğrenciler, savaş sebebiyle Kırım’dan gelenler, Romanya’dan gelen misafirler ve hemşerilerimizin katılımıyla Yalta Otelinde yapıldı. Ramazan Bayramının 3. günü, 23 Nisan’da gerçekleşen bayramlaşma da hem Ramazan Bayramı hem de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı.

Yalta otelindeki bayramlaşmada, ev sahipliğini Niran Bağış, Lebip Bağış ve bağış ailesinin yaptığı yemekten sonra duayı Romanya’dan gelen Nidal bağış okudu.

Emel Kırım Vakfı başkanı Zafer Karatay yaptığı kısa konuşmadan sonra, Ukrayna’da Rusya işgaline karşı süren özgürlük savaşının, Kırım’daki durumun konuşulduğu sohbetlerin yapıldığı bayramlaşma, oynanan kaytarmalar ve söylenen Kırım’a hasret şarkılarıyla sona erdi.

KIRIM TATAR KÜLTÜR GÜNLERİ’NDE EMEL KIRIM VAKFI BAŞKANI ZAFER KARATAY “MUHACERETTEKİ KIRIM EMEL’İ”Nİ ANLATTI 

30 Nisan 2023 – Kırım Tatar Kültür Günleri programında Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Emel Dergisi’ni ve Kırım Tatarlarının Muhaceretini anlattı.

Kırım Derneği Genel Merkezi’nde, Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifinin 27-30 Nisan 2023 tarihlerinde düzenlediği Kırım Tatar Kültür Günlerinde, Karatay’ın, Emel Dergisi’ni ve Kırım Tatarların muhaceretini anlattı.

EMEL KIRIM VAKFI BAŞKANIMIZ ZAFER KARATAY, TÜRKBİLİM SANALTAYLARI’NDA “SÜRGÜN VE İŞGALDE KIRIM TATAR DİLİ VE KÜLTÜRÜ”NÜ ANLATTI 

10 Mayıs 2023 – Türk Bilim Sanal Toplantıları’nda Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, 10 Mayıs Çarşamba günü “Sürgün ve İşgalde Kırım Tatar Dili ve Kültürü”nü anlattı.

Türkbilim Sanaltayları’nın 112.sinde Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Akartürk Karahan yaptığı konferansta Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak “Kırım’daki Türk Halkları”nı, Vakıf Başkanımız Zafer Karatay “Sürgün ve İşgalde Kırım Tatar Dili ve Kültürü”nü anlattı.

 

TARİH TV’DE DİP NOT PROGRAMINDA EMEL KIRIM VAKFI BAŞKANIMIZ ZAFER KARATAY KIRIM VE KIRIM SÜRGÜNÜ’NÜ ANLATTI 

17 Mayıs 2023 – 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 79. Yıldönümünde TARİH TV’ de Dip Not programında Başak Koç’un konuğu Emel Kırım Vakfı Başkanımız Zafer Karatay oldu.

Karatay, Kırım’ı ve Kırım Sürgünü ‘nü anlattığı programda Başak Koç’un sürgün ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

EMEL FİKİR KÜLTÜR KONFERANSI’NDA GAZETECİ YAZAR ZERA BEKİROVA ANLATTI

KIRIM SÜRGÜNÜ: RAKAMLAR ŞAHİTLİK EDİYOR

18 Mayıs 2023 – 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 79. Yılında Sürgün yolunda hayatını kaybedenleri andığımız programımıza gazeteci yazar Zera Bekirova,” Kırım Sürgünü; Rakamlar Şahitlik Ediyor” konulu sunumuyla katıldı.

18 Mayıs 1944’te, Ne kadar insanımız sürgün edildi? Sürgün esnasında neler yaşandı? İnsanlarımız nerelere sürgün edildiler? Sovyet rejimi sürgün edilenlerin sayısını niçin az gösterdi? Bütün bu sorulara Zera Bekirova cevap verdi. Sürgün edilen insanlarımız birbiriyle irtibatı kurmaya başladıklarında ilk iş; sürgünde hayatını kaybeden insanlarımızın sayısını tespit etmeye başladılar.  Kırım Tatar Milli Hareketi’nin mensuplarının 423 bin Kırım Tatarının sürgün edildiğini hesapladığını belirten Zera Bekirova “Rakamlar Şahitlik Ediyor” eserinin belgelere dayanarak hazırlandığını anlattı.

 

EMEL KIRIM VAKFI BAŞKANIMIZ ZAFER KARATAY “KIRIM’DA KIRIM, SÜRGÜN VE ZULÜM”Ü YAZDI.

18 Mayıs 2023 – 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 79. Yılını andığımız bugün Vakıf başkanımız Zafer Karatay’ın Kırım’da Kırım, Sürgün ve Zulüm” makalesi TARIHISTAN.ORG’ da yayınlandı.

Karatay makalesinde; “Sovyet rejiminin savaş açtığı takdirde Türkiye’ye yardım eder diye 2 Kasım 1943’te Karaçay Türklerini, 27 Aralık 1943’te Kalmukları, 23-24 Şubat 1944’de Çeçenler ve İnguşları, 8 Mart 1944’te Malkar Türklerini ve nihayet 14-15 Kasım 1944’te, Ardahan’ın hemen yakınlarında sınır ötesinde yaşayan ve Alman işgaline uğramayan Ahıska Türklerini de Kırım Tatarları gibi yurtlarından sürgün ettirdiğini” yazdı.

ZAFER KARATAY, VAV TV, ENDERUN SOHBETLERİ’NDE “KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI” NI ANLATTI 

18 Mayıs 2023 – VAV TV’nin Enderun Sohbetleri isimli programında “18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı” konuşuldu. 18 Mayıs 2023 tarihi saat 23.00’te başlayan Programa; Emel Kırım Vakfı Başkanımız Zafer Karatay ile Emekli Öğretim Üyesi Dr. Zekeriya Başarslan katıldı.

Kırım Sürgünü’nün 79. yılında katil Stalin rejiminin Kırım Tatar halkına karşı işlediği insanlık suçu ve Kırım’ın ve Kırım Tatarlarının dünden bugüne yaşadığı zorluklar konuşuldu.

18 MAYIS 1944 KIRIM TÜRKLERİ SÜRGÜN VE SOYKIRIMINI PROTESTO MİTİNGİNE EMEL KIRIM VAKFI OLARAK KATILDIK

Kırım sürgünlerini anma ve Rusya’nın Ukrayna’yı ve Kırım’ı işgal etmesini protesto için 20 Mayıs 2023 günü Beyoğlu ODAKULE’de düzenlenen mitinge Emel Kırım Vakfı-Emel Dergisi olarak katıldık.

EMEL KIRIM VAKFI BAŞKANIMIZ ZAFER KARATAY, KIRIM HABER AJANSINA KONUŞTU: SÜRGÜN RUSLARIN TÜRKSÜZLEŞTİRME POLİTİKASININ SON HALKASI

18 Mayıs 2023 – Emel kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımında hayatını kaybedenleri andı. Sürgünün 79. yıldönümünde QHA’na konuşan Karatay’ “Sovyet rejiminin sürgün edilenlerin sayısını düşük göstermeye çabasına rağmen Kırım Tatarlarının sürgün bölgelerinde bir araya gelmeye çalışıp ilk iş, sürgünde hayatını kaybeden insanların sayısını tespit etmekle başladılar. Kırım Tatar Milli Hareketi’nin mensuplarının 423 bin Kırım Tatarının sürgün edildiğini tespit etmişlerdir” dedi.

EMEL KIRIM VAKFI OLARAK GENEL KURULUMUZU DÜZENLEDİK.

22 Mayıs 2023 – Vakfımızın 2023 yılı olağan Kurucular Genel Kurulu aşağıda yazılı gündem ile 21 Mayıs 2023 Pazar Günü saat 13 00’de İstanbul’da Altunizade, Tophanelioğlu caddesi no:19 adresinde bulunan Adile Sultan Öğretmen Evinde gerçekleştirdik.

KARATAY ATR’YE KONUŞTU

22 Mayıs 2023 – Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, ATR TV’de Gülsüm Halilova’nın programına konuk olarak son gelişmeleri değerlendirdi.

 

EMEL KIRIM VAKFI BAŞKANI ZAFER KARATAY “KIRIM TATAR TÜRKLERİ VE BİTMEYEN HASRET” İ GENİŞ AÇI’DA ANLATTI.

23 Mayıs 2023 – Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer KARATAY “KIRIM TATAR TÜRKLERİ VE BİTMEYEN HASRET” konusu ile İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Dr. Zebiniso Kamalova’nın Geniş Açı Programı’na konuk olarak katıldı. Vakıf başkanımız Zafer Karatay’ın Kırım Türklerinin vatan Kırım’dan sürgün edilmesini ve vatan mücadelesini anlattığı programda Dr. Zebiniso Huseyn Kamalova’nın Emel Dergimizde okuduğu Safter Nagayev’in “Keldin mi Balam” hatıratının onda yarattığı etkiyi anlattığı bölüm hepimizi çok duygulandırdı.

EMEL FİKİR KONFERANSI; KIRIM VE UKRAYNA’DA İŞGAL, KAÇIRMA-HAPİS İŞKENCE

24 Mayıs 2023 – Emel Fikir Kültür Konferansları’nda Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) üyesi Ervin İBRAGİMOV’un kaçırılışının 7. Yılında “Kırım ve Ukrayna’da İşgal, Kaçırma-Hapis İşkence” programı yapıldı.  

Zoom üzerinden yapılan ve Facebook sayfamızdan canlı yayınlanan 24 Mayıs 2023 Çarşamba yapılan olan programın konuğu Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Gulnara BEKİROVA ve 5 yıldır hapiste olan Server Mustafayev’in Anası Venera Hanım ve Babası Rüstem Mustafayev oldu.

Programa Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubar, KTMM üyesi Rıza Şevkiy ve Abmecit Süleymanov katıldılar.  Toplantıda Refat Çubar, Ukrayna’daki ve Kırım’daki insan hakları ihlalleri ile ilgili bilgi verdi. Programın tamamını Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

ZAFER KARATAY ATR KANALINDA GÜLSÜM HALİLOVA’NIN PROGRAMINA KONUK OLDU

Zafer Karatay 29 Mayıs 2023 ve 28 Haziran 2023 tarihlerinde ATR TV’de Gülsüm Halilova’nın programına konuk olarak son gelişmeleri değerlendirdi.

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …