NARİMAN CELAL’DEN KIRIM TATARLARINA; PES ETMEYİNİZ!

NARİMAN CELAL’DEN KIRIM TATARLARINA;

PES ETMEYİNİZ!

4 Eylül 2021 günü işgalci Rusya kuvvetlerince evine yapılan baskınla göz altına alınan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan yardımcısı Nariman Celal’in el yazısıyla kaleme aldığı bu mektubunu avukatı Nikolay Polozov 11 Eylül 2021 günü Facebook sayfasından yayınlamıştır

 

Arkadaşlar!

 

Seçkin katılımcılar ve yakın arkadaşlar önünde hazır bulunma ve konuşma onuruna eriştiğim “Kırım Platformu”ndan tam dönüşümün ardından tutuklanmam, yalnızca Rus hükümetinin intikamcı doğasını kanıtlıyor.

Halkının ve devletinin çıkarları adına demokratik değerler ve özgürlükler için açıkça savaşmaya devam eden insanları kovmaya ve tecrit etmeye hazır olduğunu göstermeye devam ediyor.

Böyle bir gelişmeye hazırdım ve örnek ağabeylerimi izleyerek kendi inançlarımdan sapmayacağım! Sonuç olarak burada benim için mevcut olan şekillerde savaşmaya devam edeceğim.

Evimde yapılan arama sırasında, diğer şeylerin yanı sıra, bunu yapan görevli şunları söyledi:

“Silahınız kelimedir ve bu çok daha tehlikelidir.”

Yani “silahım” benimle. Sözüm benimle. Sözüm Sizinle!

Geri çekilmeyiniz! Durmayınız! Tereddüt etmeyiniz!

Halkım!

Şiddete maruz kalanın, kendisine uygulanan şiddetten kendisinin suçlu olduğunu ihtar edecek ikiyüzlü suçlayıcılara güvenmeyin! Kendi kendinin “Başını belaya soktuğunu” söyleyerek, sessiz olsaydın evde ailenle kalırdın diyecekler. Ama böyle davranmamız imkânsızdır.

Sekiz yıl önce, siz, halkım, haklarınızı temsil etme hakkını, yetkisini bana verdiniz. Karşısında sessiz kalamadığım ve saklanamadığım yüksek bir statü ve sorumlulukla ödüllendirildim.

Bu yolu bilinçli olarak seçtim ve bundan sapmayacağım. Sevgili eşim, yakın arkadaşlarım, tüm halkım ve tüm dünya yanımda. Ve hiçbir duvar bunu değiştiremez.

Pes etmeyiniz!

Bana yaptıklarının, sizi korkutmasına izin vermeyiniz, zira bu, onların amaçlarından biridir.

Atalarımız Altın Tamgalı Gökbayrağı gururla taşıdı. Biz de böyle yapmalıyız!

Emel Dergisi 276, Temmuz-Ağustos-Eylül 2021. Sayfa .

TAVSİYELER

RUSYA’NIN ESİR TUTTUĞU SİYASİ MAHKUMLARA KARTPOSTAL VE MEKTUP KAMPANYASI

RUSYA’NIN ESİR TUTTUĞU SİYASİ MAHKUMLARA KARTPOSTAL  VE MEKTUP KAMPANYASI 10 Aralık İnsan Hakları Günü vesilesiyle …