RUSYA İŞGALİ ALTINDAKİ KIRIM’DA TUTUKEVİ VE HAPİSHANELERDE BULUNAN SİYASİ MAHKÛMLAR

RUSYA İŞGALİ ALTINDAKİ KIRIM’DA TUTUKEVİ VE HAPİSHANELERDE BULUNAN SİYASİ MAHKÛMLAR*

 

 

(27 Şubat 2014-24 Şubat 2022)

 

 

Adları                     Evlerine Baskın yapılma ve Gözaltına alınma tarihi

 

“Kırım Tatar Milli Meclisi Bşk Yrd Nariman Celal Davası” Eylül 2021

Ahtem Aziz Eskenderoğlu                                                  03.09.2021

Ahtem Asan İslamoğlu                                                       03.09.2021

Celal Nariman Enveroğlu                                                    04.09.2021

 

“Kırım Müslümanları Davası”                                         Ağustos 2021

Abdullayev Zavur Abibullaoğlu                                          17.08.2021

Bekirov Cebbar S.                                                             17.08.2021

Murasov Rüstem Sebatoğlu                                                 17.08.2021

Tairov Rüstem Mansuroğlu                                                 17.08.2021

Fevziyev Raif                                                                     17.08.2021

 

“Kırım Müslümanları Davası”                                             Şubat 2021

İbrahimov Ernest İlyasoğlu                                                 17.02.2021

Seydametov Lenur Lümanoğlu                                            17.02.2021

Oleg Vladimiroviç Fedorov                                                 17.02.2021

Şikametov Yaşar Rustemoğlu                                             17.02.2021

Eyüpov Azamat Serveroğlu                                                 17.02.2021

Yalkabov Timur Muminoğlu                                               17.02.2021

 

“Kırım Müslümanları Davası”                                        Temmuz 2020

Bektemirov Vadim Zayetdinoglu                                         07.07.2020

Ziyadinov Emil İsmailoğlu                                                  07.07.2020

İbrahimov İsmet Tairoğlu                                                   07.07.2020

Muratov Zekirya Saidoğlu                                                  07.07.2020

Sufyanov Alim Nuritdinoğlu                                               07.07.2020

Hayretdinov Seyran Nurioğlu                                              07.07.2020

 

“Kırım Müslümanları Davası” 3. Bahçesaray grubu

Seyitmemetov Rustem Abduramanoğlu                               11.03.2020

Seyitumerov Osman Şükriyeoğlu                                        11.03.2020

Seytumerov Seytumer Şükriyeoğlu                                      11.03.2020

 

“Kırım Müslümanları Davası” Aluşta grubu

Kantimirov Eldar Şukuroğlu                                               10.06.2019

Mesutov Ruslan Ametoğlu                                                  10.06.2019

Nagayev Ruslan Seyranoğlu                                               10.06.2019

Halilov Lenur Abduramanoğlu                                            10.06.2019

 

 

“Kırım Müslümanları Davası” Karasubazar grubu

Cepparov Ayder Enveroğluv                                               10.06.2019

Ömerov Rıza Enveroğlu                                                     10.06.2019

Enver Viktoroviç Ömerov                                                   10.06.2019

 

“Kırım Müslümanları Davası” 2. Akmescit grubu

Abdulgaziyev Tofik Sultanoğlu                                           27.03.2019

Abdulkadirov Vladlen Vasilyeviç                                        28.03.2019

Abdullayev İzzet Mustafaoğlu                                                                           27.03.2019

Abdurahmanov Mecid Anafioğlu                                                           27.03.2019

Adilov Bilal Abdurahmanoğlu                                                                           27.03.2019

Ayvazov Raim Haliloğlu                                                                                   16.04.2019

Ametov Enver Esfindiyaroğlu                                                                            27.03.2019

Arifmemetov Osman Feratoğlu                                                                          28.03.2019

Bazarov Farkhod Egamberdievich                                       27.03.2019

Bekirov Akim Ekremoğlu                                                   27.03.2019

Bekirov Remzi Rüstemoğlu                                                28.03.2019

Gaziyev Servet Abduraimoğlu                                            27.03.2019

Gafarov Cemil Abdullaoğlu                                                27.03.2019

İzetov Rıza Mustafayoğlu                                                   27.03.2019

Karimov Alim Ehamberdioğlu                                            27.03.2019

Muedinov Yaşar Seyftidinoğlu                                            27.03.2019

Murtaza Seiran Kemadinoğlu                                              27.03.2019

Osmanov Erfan Serveroğlu                                                 27.03.2019

Seyitabdiyev Seitveli Eskenderoğlu                                     27.03.2019

Seyithalilov Rustem Nerimanoğlu                                       27.03.2019

Süleymanov Ruslan Serveroğlu                                           27.03.2019

Süleymanov Eskender Serveroğlu                                       10.06.2019

Umerov Şaban İzetoğlu                                                      27.03.2019

Şeyhaliyev Rüstem Dinaroğlu                                             27.03.2019

Yanikov Asan Alioğlu                                                        27.03.2019

 

“Kırım Müslümanları Davası” Kızıl Muhafız grubu

Abdulganiyev Eskander İzetoğlu                                         14.02.2019

Abkayirov Arsen Remzioğlu                                               14.02.2019

Emiruseyinov Rustem Reşatoğlu                                         14.02.2019

 

“Kırım Müslümanları Davası” 2. Bahçesaray grubu

Asanov Marlen Rifatoğlu                                                    11.10.2017

Belalov Memet Reşatoğlu                                                   11.10.2017

Zekiryayev Server Zekioğlu                                                11.10.2017

İbrahimov Timur İzetoğlu                                                   11.10.2017

Mustafayev Server Rustemoğlu                                           21.05.2018

Saliyev Seyran Alimoğlu                                                    11.10.2017

İsmailov Edem Nazimoğlu                                                  21.05.2018

 

“Kırım Müslümanları Davası”   1. Akmescit grubu

Abdullayev Teymur Rızaoğlu                                             12.10.2016

Abdullayev Üzeir Rızaoğlu                                                 12.10.2016

Cemadenov Emil Enveroğlu                                                12.10.2016

İsmailov Rüstem Yakuboğlu                                               12.10.2016

Saledinov Ayder Dilaveroğlu                                              12.10.2016

“Kırım Müslümanları Davası” 1. Bahçesaray grubu

Abiltarov Rustem Seyranoğlu                                             12.05.2016

Abseyitov Zevri Serdaroğlu                                                12.05.2016

Mamutov Enver Şevketoğlu                                                12.05.2016

Memetov Remzi Şevkayoğlu                                              12.05.2016

 

“Kırım Müslümanları Davası” Yalta Grubu

Aliyev Muslim Nurioğlu                                                     11.02.2016

Alimov Refat Mametoğlu                                                   18.04.2016

Bekirov Enver Nebioğlu                                                     11.02.2016

Cepparov Arsen Bormambetoğlu                                         18.04.2016

Kuku Emir Hüseyin Kemaloğlu                                           11.02.2016

Siruk Vadim Andreyeviç                                                    11.02.2016

 

“Kırım Müslümanları Davası” Sivastopol grubu

Zeytullayev Ruslan Borisoviç                                             23.01.2015

Seyitosmanov Enver Kazımoğlu                                          05/10/2018

 

“Ukraynalı sabotajcılar davası”

Bessarabov Alexey Evgenievich                                          10.11.2016

Davydenko Konstantin Alexandrovich                                 11.02.2018

Dovgopolaya Galina Pavlovna                                            27.11.2019

Dolgopolov Dmitry Aleksandrovich                                    29.09.2017

Dudka Vladimir Mihayloviç                                                09.11.2016

Esipenko Vladislav Leonidovich                                         10.03.2021

Zakhtey Andrey Romanoviç                                                08/07/2016

Limeshko Gennady Gennadievich                                       12.08.2017

Masharipov Yunus Turapoviç                                             27.09.2017

Parkhomenko Leonid Sergeevich                                        22.11.2016

Petrushin Evgeny Vadimovich                                            21.04.2021

Sukhonosova Anna Stanislavovna                                       29.09.2017

Khudoley Stanistav Pavloviç                                               22.06.2021

Shiring Konstantin Semenovich                                          15.04.2020

Shtyblikov Dmitry Anatolyevich                                         09.11.2016

Yatskin Ivan Grigorievich                                                   10/16/2019

 

Tek ceza davaları

Vygovsky Valentin Petrovich                                              17.09.2014

Karakaşev Evgeny Vitalievich                                            01.02.2018

Lomenko Yuri Viktoroviç                                                   10.11.2021

Prikhodko Oleg Arkadyeviç                                                09.10.2019

 

Müslümanlar için yardım

Malakhova Nina Vasilyevna                                               07.07.2021

 

Yehova’nın Şahitlerine Yapılan Zulüm

Gerasimov Artem Vyaçeslavoviç                                        04.06.2020

Lyulin Sergey Alexandroviç                                                12.08.2021

Staşevsky Victor Vladimiroviç                                            29.03.2021

Filatov Sergey Viktoroviç                                                   05.03.2020

Schmidt Igor Yakovleviç                                                    01.10.2020

 

“Numan Çelebi Cihan”Taburuna katılma ve yardım Davaları

Ablamitov Mecit Enveroğlu                                                19.08.2020

Gafarov Dilaver Alimoğlu                                                  30.10.2018

Kadirov Edem Olegoviç                                                     23.01.2019

Mamutov Aydın Rustemoğlu                                               22.04.2019

Mecmedinov Nariman Rızaoğlu                                          03.02.2020

Saganci Fevzi Memetoğlu                                                   11.04.2018

 

“Maydan” katılımcılarına yönelik zulüm

Kolomiets Andrey Vladimiroviç                                          15.05.2015

Şiptur Nikolai Stepanovich                                                 03/06/2014

* Bu liste, Rusya’nın Kırım’ı 2014 yılında işgal etmesinden sonra haksız yere tutuklanan ve halen hapishanelerde bulunan siyasi mahkûmları içermektedir. İşgalden sonra gözaltına alınan, mahkûm edilen ve şimdi serbest olanları kapsamamaktadır. Bu liste Kırım İnsan Hakları Grubunun (Crimean Human Right Group) internet sitesinden alınarak güncellenmiştir (EMEL): https://crimeahrg.org/wp-content/uploads/2022/02/prisoners-01-2022.pdf

TAVSİYELER

Zafer Karatay Denizli’de Rusya İşgalindeki Kırım’ı Anlattı

 YENİ UFUK DERGİSİ’NİN DENİZLİ’DE DÜZENLEDİĞİ TÜRK DÜNYASI PANEL’İNDE ZAFER KARATAY KIRIM’I ANLATTI.  Yeni Ufuk Dergisi’nin, …