EŞREF BENGİ ÖZBİLEN’İ KAYBETTİK

Vakfımızın kurucu üyesi, Emel Dergimize pek çok hizmeti geçen, değerli Türk aydını idi Eşref Bengi Özbilen 13 Şubat 2021 tarihinde İzmit’te vefat etti.

Bir “Emelci” gibi Kırım çalışmalarına katılan ve Emel’e gönüllü olarak özellikle Prof.Dr. Alan Fischer’in Kırım Tatarları eserini İngilizceden ve Edige Kırımay’ın Kırım Türklerinin Milli Mücadelesi adlı eserini Almanca’dan çeviren, ayrıca Türk kültürüne sayısız tercüme eserler kazandıran, Emel Kırım Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi, iyi ve dost insan Eşref Bengi Özbilen 14 Şu.at 2021 pazar günü toprağa verildi.

Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve camiamıza başsağlığı dileriz. Ruhu şâd, mekânı cennet olsun.

Eşref Bengi Özbilen

Eşref Bengi Özbilen , Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın öğretmenlerinden merhume Fatma Doğdaş ve Mehmet Nihat Özbilen’in ikici çocuğu olarak Çanakkale’de doğdu. Çanakkale’de temel eğitimlerini aldıktan sonra Almanya’da yüksek kimya mühendisi olmuş, Almanya’da ve Türkiye bilhassa ilaç sanayiinin en önemli şirketlerinde üst düzey görevlerde bulunmuştu. Ancak bütün bunların yanında çok iyi bir okuyucu olan Eşref Bengi Özbilen, çocukluğundan itibaren tarihe olan merakı dolayısıyla bilhassa tarih sahasında okumalarına daha ağırlık vermiş zengin bir kütüphane oluşturmuştu ve bu sahada dünyanın mühim âlimlerinin eserlerini İngilizce ve Almancadan tercüme etmeye başlamıştı. 1980’li yılların başında  Müstecib Ülküsal’ı ziyaret ederek Alan Fischer’in eserini İngilizceden Dr.Edige Kırımal’ın eserini Almanca’dan tercüme etmeye Emel dergisinde yayınlanmaya başlandı. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfına ve pek çok dergiye de gönüllü tercümeler yapan Özbilen’in makale, kitap vs. tercümelerinin toplamı  100 bin sayfadan fazla olduğu tahmin edilmektedir.
Eşref Bengi Özbilen, Türklük için yaşamış biriydi. Tam bir ideal ve kültür adamıydı. Onun gibi sessiz fakat kaliteli iş yapanlarımızın sayısı gittikçe azalıyor ne yazık ki. O bu âlemde hep iyiyi, güzeli, doğruyu hayatıyla gösteren birisiydi.

Emel Kırım Vakfı / Emel Dergisi

TAVSİYELER

SAMSUN’DA SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM KONFERANSI

Samsun Türk Ocağı “Sürgünün 80 Yılında Kırım” Konferansı düzenliyor Samsun Türk Ocağı’nın Kırım Türklerinin vatanlarından …

2 comments

  1. Gülseren Öztürk

    Tüm sevenlerinin başı sağ olsun. Kıymetlimizdi😪Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaAllah.

  2. Allah Rahmet Eylesin. Çok üzüldüm. Yeni haberim oldu, çok değerli bir insan kaybedilmiş, çok yazık. Yakınlarının başı sağ olsun. Mekânı cennet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir