Kırım Hanlığı ve Ukrain Kozakları

Emel Fikir Kültür Konferanslarında, bu hafta “Kırım Hanlığı ve Ukrain Kozakları” konferansı gerçekleştirildi. Konferansın konuşmacısı Yeniçağ Osmanlı Tarihi, özellikle Kırım Hanlığı’na dair araştırmalar yapan Tarihçi Andriy Jıvaçivskiy (Andriy Zhyvachivskyi) oldu.

Emel Kırım Vakfı’nın her hafta düzenlediği Emel Fikir – Kültür Konferanslarına, bu haftaki konuşmacısı Andriy Jıvaçivskiy, “Kırım Hanlığı ve Ukrain Kozakları” başlıklı konuşmasında Kırım Hanlığı ile Ukrain Kozaklarının dönem dönem kurulan ittifaklarını ve aralarındaki kültürel etkileşimi anlattı.

Çevrimiçi olarak Zoom platformu üzerinden 14 Şubat 2021 tarihinde düzenlenen konferansa katılanlar arasında; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanlığı Kurulu üyesi, KTMM Üyesi ve Kırım Haber Ajansının kurucularından Gayana Yüksel, Kırım Derneği Genel Merkezi Başkanı Mükremin Şahin,  Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, yazar Serra Menekay da vardı.

Takdimi DQTK Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar yaparken, teşekkür konuşmasını Emel Kırım Vakfı Denetim Kurulu üyesi ve Emel dergisi Yazı İşleri Müdür Özgür Karahan gerçekleştirdi. Açılışta Irak’ın kuzeyinde bölücü terör örgütü PKK’nın katlettiği Gara’daki şehitler ve 120 yıl önce bugün doğan Kırım Tatar şair Hamdi Giraybay anıldı.

KIRIM HANLIĞI VE UKRAİN KOZAKLARI

Yeniçağ Osmanlı Tarihi, Kırım Hanlığı, Kefe Sancağı, Osmanlı-Moskova Knezliği ve sonrasında Rusya Çarlığı ilişkileri üzerinde çalışan, Kırım Tatar kültürünü de merak edip araştırarak Kırım Tatarca öğrenmiş olan, tarihçi Jıvaçivskiy, konferansa Kırım Hanlığı’nın kuruluşu ve Geraylarla başlayarak Osmanlı ile Kırım Hanlığı arasındaki siyasi-kültürel ilişkilere, Ukrain Kozakları ile Kırım Hanlığı’nın dönem dönem gerçekleştirdikleri ittifaklara değindi.

TAVSİYELER

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM ETKİNLİĞİ

İstanbul Medipol Üniversitesinde Sürgünün 80. Yılında Kırım Etkinliği İstanbul Medipol Üniversitesi Türk Kültür Birliği Topluluğu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir