HÜRRİYET GAZETESİNİ TEKZİP ETTİK

7 Aralık 2023 günü Hürriyet Gazetesinde Yalçın Bayer’in köşesinde, Rusya işgali altındaki Kırım’a işgalcilerin davetiyle gitmiş bir kişinin Kırım’ ve Kırım Türkeri hakkında tamamen Rusya propagandasına yönelik gerçek dışı ve çarpıtılmış  bilgiler yayınlandı. Vakıf başkanımız  Zafer Karatay, Yalçın Bayer ile uzun bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Geçmişte Kırım Türklerine destek veren pek çok yayınlar yapan, Emel dergimizin duyurularını yapan Yalçın Bayer, 8 Aralık 2023 günü Zafer Karatay’ın şu açıklamasını yayınladı:

TÜRKİYE’DEKİ KIRIMLILARDAN YANIT

(‘PUTİN parasını verdi, Türklere cami yaptırdı’ başlıklı Kırım notları ile ilgili dünkü yazımıza yanıttır.)

Kırım Türklerinin lideri Mustafa A. Kırımoğlu, bu perşembe günü kendisine verilen Fahri doktora için Konya’daydı. Cuma günü Ankara’da Ukrayna İnsan Hakları Ombudsmanı ile Ukrayna ve Kırım’da Rusya’nın insan hakları ihlalleri konusunda konuşacak.

Kırımoğlu’nun 1991 yılından 2013 yılına kadar seçilerek başkanlık ettiği Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetleri işgalden sonra Rusya tarafından yasaklandı. İki başkan yardımcısı Ahtem Çiygöz ve Dr. İlmiy Umerov hapse atılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimiyle Türkiye’ye getirilmişlerdi. Kırım’da kalan diğer KTMM Başkan Yardımcısı gazeteci yazar Nariman Celal’e Rusya 17 yıl hapis cezası verdi ve Sibirya’da bir hapishaneye gönderildi.

Kırım’da 200 civarında siyasi tutuklunun 135’ü Kırım Tatarı ve 200’den fazla çocuk babasız büyüyor.

Rusya’da sıradan katillere 20 yıl hapis cezası verilirken işgale razı olmayan Kırım Tatarlarına 5-24 yıl arasında ceza veriliyor.

Mustafa A. Kırımoğlu’nun, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin adının dahi anılması yasak. Kırım’da aşırılıkla mücadele merkezi Kırım Tatarlarının sosyal medya vb her hareketini kontrol ediyor. Kırım, Kırım Türkleri için adeta açık bir cezaevi.

Türkiye 2014’ten beri Kırım’ın işgalini tanımıyor, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunuyor, Kırım Türklerinin haklarını savunuyor.

Bunu yaz ayında Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın İstanbul ziyaretinde Cumhurbaşkanımız net bir şekilde dile getirdi hatta Ukrayna’nın NATO üyesi olması gerektiğini belirtti.

Kırım’daki insan hakları ihlalleri, baskılar, mahkûm edilenlerin listesi vb bilgileri Emel dergimizin internet sitesinden öğrenebilir, Kırım’daki gerçekleri bilmek isteyenler.

Zafer KARATAY

Emel Kırım Vakfı Başkanı ” https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/yalcin-bayer/chp-siyasetinin-yeni-kutup-yildizi-helallesme-yok-kilicdaroglu-ozele-sahip-cikin-42372889 

Yönetim Kurulu Üyemiz Bülent Tanatar’ın Yalçın Bayer’e Mektubu:

Kimden: Bülent Tanatar <bulenttanatar@gmail.com>
Tarih: 7 Aralık 2023 21:20:53 GMT+3
Kime: “ybayer@hurriyet.com.tr” <ybayer@hurriyet.com.tr>
Konu: 7 Aralık 2023 tarihli Hürriyet gazetesindeki yazınız

Sayın Yalçın Bayer,

Hürriyet gazetesindeki köşenizde yer alan7 Aralık 2023 tarihli yazınızda Kırım’ın Karadeniz sahilindeki Yalta’da yapılmış bir toplantı vesilesiyle yapılan bir geziden Kafkas kökenli bir dostunuzun izlenimleri şeklinde aktarılan “bilgilerin” en hafif tabirle manipülatif, kötü niyetli ve propagandif içerikli olduğunu söylemeliyim. Bir kere Rusya tarafından 2014’deki yavuz hırsızlıkla Ukrayna’dan çalınan ve pişkince üstüne oturulan Kırım’a niye işgal öncesinde olduğu gibi İstanbul’dan direkt gidilmemiş de kulağı tersten gösterir gibi yolu uzatarak Soçi üzerinden gidilmiş sorusuna acaba sizin bu dostunuz ne yanıt verirdi. Biz söyleyelim: yasadışı işgal sebebiyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararıyla hava sahası kapalı olduğundan.

Sözü hiç uzatmadan bu müphem dostunuzun eline tutuşturulmuş hazır yalanlar metninin hiçbir değeri olmadığını söylemeliyim. Bunlar Rusların ustası oldukları Potyomkin köyü taktikleridir. Bugün Kırım’da mutlu mesut yaşayan Kırım Tatarlarını ancak mumla ararsanız bulursunuz. Kuşkusuz sansür ve baskı harcıalem olduğundan (bu durum sadece Kırım’a özgü olmayıp Rusya’nın birçok bölgesi de halihazırda az çok bu durumdadır) kimse uluorta hislerini beyan edecek durumda değil. Ağzını açan 15 ila 20 yıl arası hürriyetinden mahrum kalmayı göze alıyor demektir. Tek bir örnek: Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı 4 çocuk babası, 43 yaşındaki Nariman Celal Eylül 2021’den bu yana, katıldığı Kırım Platformu diplomatik girişiminden dönüşünden beri esir ve düzmece bir mahkemeyle 17 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şu an Minusinsk, Krasnoyarsk cezaevinde ömür çürütüyor. Kırım Tatar Milli Meclisi’nin yasaklanarak kapatıldığını, bütün mal varlığına el konduğunu, Kırım Fonu’na el konduğunu, Kırım Tatar ATR televizyonunun yasaklandığını, KTMM başkanı Refat Çubar’ın ülkeden sürüldüğünü, en başta da KTMM’nin onursal başkanı, Kırım Tatarlarının efsanevi önderi Mustafa Cemiloğlu’nun (Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu) aynı şekilde yasaklı olduğunu duymamış olamazsınız.

Yılların çok değerli ve saygın bir gazetecisi olarak sizden bu tür kurnaz Rus oyun  ve hileleri karşısında daha dikkatli olmanızı, mümkünse tekzipvari bir karşı yazıyla pozisyonunuzu değiştirmenizi istirham ediyorum.

Saygılarımla,

Bülent Tanatar

Emel Kırım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Emel Dergisi editörü”

Emel Kırım Vakfı  Başkan Yardımcısı Nurten Bay’ın tekzibi:

From: Nurten BAY <nurtenbay@hotmail.com> Sent: Friday, December 8, 2023 2:44:43 PM To: ybayer@hurriyet.com.tr <ybayer@hurriyet.com.tr> Subject: Kırım İle İlgili 7 -8 Aralık 2023 Günkü yazı.

Sayın Yalçın Bayer Bey,

 İyi günler diliyorum.

 7 Aralık 2023 günü köşenizdeki Kırım ile ilgili yazınızı üzülerek, şaşırarak okudum.  “Kafkas kökenli bir dostunuzun izlenimlerine”  dayanan yazınız maalesef tarihi ve şimdiki gerçeklerle hiç uyuşmamaktadır.

8 Aralık 2023 günü yine köşenizde  Kırım’daki  işgal sonrasındaki gerçekleri ifade eden Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay’ın yazısını “Türkiye’deki Kırımlılardan Yanıt” başlığıyla paylaştığınız için teşekkür ederiz. Ben de kısaca  ek bilgi sunmak istiyorum.  

 Yazınızda  yakınınızın aktardığına göre okuyanlar, “ Kırım, herhalde  şu anda cennet gibi bir yer”  diye düşündürecektir. Ancak   Rus işgali altındaki Kırım’da gerçekler maalesef  hiç öyle değil.   Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcı Nariman Celal,      ( Kırım’da, 200 kişi civarındaki siyasi tutuklu da benzer şeyler yaşamıştır,  ) 4 eylül 2021 gecesi sabaha karşı evine yapılan baskın ardından götürülmüş, alıkonulmuş, onu sormak, yerini öğrenmek için gidenler de  göz altına alınmıştı.  

Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi tarafından, kurmaca suçlamalar çerçevesinde alıkonulan KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal hakkında 21 Eylül 2022’de,  17 yıl hapis cezası kararı verildi. Kırım’ın işgalci yönetiminin,  Nariman Celal’i, Ekim ayının başında yasa dışı olarak Kırım’dan Rusya’ya sevk ettiği öğrenildi. Ekim ayı başından yapılan bu sevkten sonra, nereye, nasıl götürüldü, Narıman Celal’den  2 ay haber alınamadı.  Eşi  Laviza Celal,  Kasım ayının sonunda eşinden Rusya’nın Krasnodar belgesindeki Minusiysk cezaevinde olduğuna dair haber alabildi. (https://www.qha.com.tr/ukrayna/rus-esaretindeki-nariman-celal-in-bulundugu-yer-belli-oldu-482170)

İşte, Rus işgalindeki Kırım şimdi bu durumda….

Kırım Tatar Türklerinin lideri Mustafa A. KIRIMOĞLU için  de, yazıda  “Kırım’da şimdi  kimse söz etmiyor” ifadesi yer almakta,  doğrudur çünkü Kırım’ı  işgal eden Rusya,  çeşitli bahanelerle Kırım Türklerinin evlerine baskınlar düzenliyor, götürüyor, sözde suçlamalarla tutukluyor, götürülenleri merak edip sormaya gidenleri de göz altına alıyor. İnsan hakları savunucusu Mustafa A. Kırımoğlu yıllarca Sovyetlerin  sürgün, hapis her çeşit  baskısına karşı mücadele etti, şimdi de işgalci Putin Rusya’sına karşı mücadele etmekte ve bu mücadelesi Türkiye’mizde de desteklenmektedir.

 Kırımoğlu’na; 7 Aralık Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nde Fahri Doktora tevdi edildi.

Sayın KIRIMOĞLU, 9 Aralık’ta Düzce’de, Kırım Türkleri Kültür ve Eğitim Merkezi’nin açılışına, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde de, Ankara’da “İşgal Altındaki Ukrayna’da İnsan Hakları ve Kırım Tatarları” konferansına katılacaklardır.

Kırım Tatar Türkeri’nin lideri KIRIMOĞLU mücadelesine devam etmektedir.

İyi çalışmalar dilerim. 

Nurten BAY

Emel Kırım Vakfı Başkan Yardımcısı”

EMEL Dergisi Yazı İşleri Müdürü Özgür Karahan’ın Tekzip Yazısı:

  • Merhaba Yalçın Bey,

Bugünkü yazınızın Kırım ile ilgili kısmını üzülerek okudum.

Rusya’nın Ankara büyükelçiliği 2014 yılındaki işgalden beri ara ara “Kırım Gerçekleri” başlıklı propaganda metinleri dağıtıyor. Yazınızdaki ifadelerin oradan kopyalanıp yapıştırılmış olduğunu düşündüm.

İşgalden sonra Kırım Tatarlarının ne kadar mutlu ve müreffeh bir hayat sürdürdüklerini, kültürel canlanma yaşadıklarını vs. anlatır dururlar. Tam da yazınızdaki sırayla…

Oysa kaybolan gençler, faili “meçhul” cinayetler; Kırım Tatarlarının önder ve aydınlarına uygulanan takibat, tutuklama ve düzmece mahkemelerle cezalandırılmaları bizlerin her gün takip ettiği, şahit olduğu gerçekler. İşgalden sonra binlerce Kırım Tatarı Kırım’dan ayrılmak zorunda kaldı. Bugün otosansür uygulayarak hayatlarını sürdürüyorlar.

Kırım Tatarları bu işgali kabul etmediler, sözde referandumda oy kullanmadılar. Ne Kırım’da yaşayanlar ne de diasporadaki Kırım Tatarları Rusya’nın işgalini kabul ediyor. Türkiye Cumhuriyeti de resmen buna karşı çıkıyor.

Buna mukabil bilhassa Ukrayna’ya saldırdıktan sonra Rusya dünyanın paryası haline düştü. Bu ambargo ve dışlamaları aşabilmek için milyarlarca rublelik bütçelerle tüm dünyada propaganda çalışması yürütüyorlar.

Avrupa’daki aşırı sağ akımları besleyerek kendilerini mengeneden kurtarmaya çabalıyorlar. Kremlin Sputnik , Russia Today gibi pek bilindik propaganda makineleri haricinde pek çok basın kuruluşu ve gazeteciyi besleyerek küresel bir kara propaganda yürütüyor.

Türkiye’de de bariz bir şekilde ve zaman zaman çok da çirkin bir üslupla bu propagandayı sürdüren kişiler var. Sizin bunlardan biri olmadığınıza inanıyorum.

Sadece diyebileceğim şu: Bu basmakalıp propaganda metinlerini Yalçın Bayer adının saygınlığına yakıştıramadım.


Sağlıcakla Kalın,

Özgür Karahan

 

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir