İki Dünya Savaşı Arasında Romanya’daki Kırım Tatar Milli Hareketi

“Fikir-Kültür Konferansları” kapsamında geçtiğimiz hafta 10 Ocak 2021 Pazar günü saat 12.00’de düzenlediğimiz, “Ölümünün 25.yılında Müstecib Ülküsal’ı Anma ve Konferans” ile başlayan programımızın bu haftaki konuşmacısı Romanya’dan Dr. Melek Fetislâm oldu.

Dr.Melek Fetislâm Bükreş Üniversitesi’nde Prof.Dr.Tahsin Cemil danışmanlığında özellikle Romanya arşivlerinde geniş çaplı araştırma yaparak “İki Dünya Savaşı Arasında Romanya’daki Kırım Tatar Milli Hareketi” başlıklı bir doktora tezi hazırladı. Halen Romanya’nın Cluj-Napoca şehrindeki Babeş Bolyai Üniversitesi’nin Türkoloji Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta olan Fetislâm 17 Ocak 2021 Pazar günü saat 13.00’te başlayan etkinlikte de doktora tezi ile ilgili bir sunum yaptı.

Moderatörlüğünü Namık Kemal Bayar’ın yapmış olduğu etkinlik Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay’ın kısa bir konuşması ile başladı. Dr.Melek Fetislâm yapmış olduğu sunum sonrasında da katılımcıların sorularını cevaplandırdı. İnternet aracılığı ile düzenlenen programa ilgi büyük oldu.

Dr.Melek Fetislâm’ın “İki Dünya Savaşı Arasında Romanya’daki Kırım Tatar Milli Hareketi” başlıklı doktora tezi yakın bir zamanda Romence olarak Bükreş’te neşredilecektir.

“Fikir-Kültür Konferansları” salgın günleri süresince her pazar saat 13.00’te internet aracılığıyla periyodik olarak yapılacaktır.

TAVSİYELER

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİNDE KIRIM KERKÜK DOĞU TÜRKİSTAN İRAN TÜRKLERİ KONUŞULDU

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİNDE KIRIM,KERKÜK,DOĞU TÜRKİSTAN VE İRAN TÜRKLERİ KONUŞULDU Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Turkuaz Fikir Topluluğu ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir