İki Dünya Savaşı Arasında Romanya’daki Kırım Tatar Milli Hareketi

“Fikir-Kültür Konferansları” kapsamında geçtiğimiz hafta 10 Ocak 2021 Pazar günü saat 12.00’de düzenlediğimiz, “Ölümünün 25.yılında Müstecib Ülküsal’ı Anma ve Konferans” ile başlayan programımızın bu haftaki konuşmacısı Romanya’dan Dr. Melek Fetislâm oldu.

Dr.Melek Fetislâm Bükreş Üniversitesi’nde Prof.Dr.Tahsin Cemil danışmanlığında özellikle Romanya arşivlerinde geniş çaplı araştırma yaparak “İki Dünya Savaşı Arasında Romanya’daki Kırım Tatar Milli Hareketi” başlıklı bir doktora tezi hazırladı. Halen Romanya’nın Cluj-Napoca şehrindeki Babeş Bolyai Üniversitesi’nin Türkoloji Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta olan Fetislâm 17 Ocak 2021 Pazar günü saat 13.00’te başlayan etkinlikte de doktora tezi ile ilgili bir sunum yaptı.

Moderatörlüğünü Namık Kemal Bayar’ın yapmış olduğu etkinlik Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay’ın kısa bir konuşması ile başladı. Dr.Melek Fetislâm yapmış olduğu sunum sonrasında da katılımcıların sorularını cevaplandırdı. İnternet aracılığı ile düzenlenen programa ilgi büyük oldu.

Dr.Melek Fetislâm’ın “İki Dünya Savaşı Arasında Romanya’daki Kırım Tatar Milli Hareketi” başlıklı doktora tezi yakın bir zamanda Romence olarak Bükreş’te neşredilecektir.

“Fikir-Kültür Konferansları” salgın günleri süresince her pazar saat 13.00’te internet aracılığıyla periyodik olarak yapılacaktır.

TAVSİYELER

İSLÂM TOHLU”NUN YL TEZİ:KIRIMLI SÛFÎLER: TARİH ve LİTERATÜR

Kırım Tatarı gencimiz İslâm Tohlu, Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temel Bilimler Ana Bilim Dalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir