KIRIM DERNEĞİ GEBZE ŞUBESİ’NİN KIRIM TATAR MİLLİ BAYRAK GÜNÜ KUTLAMASINA KATILDIK

KIRIM DERNEĞİ  GEBZE ŞUBESİ’NİN  KIRIM TATAR MİLLİ BAYRAK GÜNÜ KUTLAMASINA EMEL KIRIM VAKFI OLARAK  KATILDIK

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gebze Şubesi’nin 30 Haziran 2024 tarihinde  “Kırım Tatar Milli Bayrak Günü” münasebetiyle düzenlediği  kutlamaya ve Çibörek etkinliğine Emel Kırım Vakfı olarak katıldık.

Bayrak Günü Kutlamasına;  Gebze Derneğimizin faaliyetlerine her zaman destek olan Gebze Kaymakamı Sayın Mehmet Ali Özyiğit, Safinar Cemil Kadın Birliği Başkanı Safinar Cemil,  Ukrayna Başkonsolosu Roman Nedilskyi ile eşi Liudmyla Nedilska, Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Hüseyinçelebi ve Emel Kırım Vakfı adına Başkan Yrd. Nurten Bay ve geniş bir katılım vardı.

Saygı duruşu ve Milli Marşların okunmasından sonra günün anlam ve önemi ile ilgili Gebze Derneği Başkanı Nermin Ekim Hanım, Safinar Cemil Hanım, Gebze Kaymakamımız Sayın Mehmet Ali Özyiğit Bey konuşma yaptılar.

Safinar Cemil Kadınlar Birliği Başkanı Safinar Cemil konuşmasında; “Bayrak Günü’nün önemi ile Rusya’nın işgali altındaki Kırım’da “Milli Bayrak Günü “ kutlamasının yapılamadığını, Kırım işgalden kurtulduğunda kutlamalarımızı yapacağımızı, Eylül 2021’ den bu yana tutuklu olan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in, Ukrayna ile Rusya arasındaki esir takası ile özgürlüğüne kavuştuğunu ve bütün siyasi tutukluların, Kırım’ın özgürlüğüne kavuşmasını dilediğini” ifade etti.

Gebze Kırım Derneğimizin faaliyetlerine katılan ve her zaman destek olan Gebze Kaymakamı Sayın Mehmet Ali Özyiğit Bey konuşmasında; Kırım Tatar Türklerinin çok büyük sıkıntılar çektiklerini ancak  haklı davalarında  gerçekten büyük bir inançla, yılmadan mücadelelerine devam etmelerinin önemine dikkat çekti.

Gebze Şube Başkanımız Nermin Ekim ise sözlerine, Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından 2010 yılında kabul edilen Kırım Tatar Millî Bayrak Günü’nü kutlayarak başladı. Ekim, “Kırım Tatar kimliğinin, adaletinin, özgürlüğünün sembolü olan Tarak Tamgalı Gökbayrak günümüzde Rus işgaline karşı duruşun bir sembolü olarak da biliniyor. ” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Genel Merkezimiz Müzik ve Halk Dansları Topluluğu Cıyın Ansambli üyesi Anife Derman, Kırım Tatar yırlarını kemanı ile icra etti.

 Dernek üyesi hanımların yaptıkları çiböreklerin misafirlere ikramı ve samimi bir sohbet ile program devam etti.

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir