RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi Leviza Celal ve Çocukları Rus İşgalindeki Kırım’dan Çıkarak  Türkiye’ye Üzerinden Kıyiv’e Gittiler.  

Rusya tarafından Şubat 2014 tarihinde işgal edilen Kırım’da Kırım Tatar Millî Meclis (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, 4 Eylül 2021 tarihinde evinde sabaha karşı yapılan ev baskınının ardından tutuklanmıştı.  28 Haziran 2024 tarihinde Ukrayna ile Rusya arasında gerçekleşen esir takası ile hürriyetine kavuştu. Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan Nariman Celal’in eşi Leviza Celal ve çocukları Kırım’dan çıkarak Türkiye’ye geldi.

 

Leviza Celal ve çocuklarını Türkiye’de, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy, Kırım Tatar halkının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi Safinar Cemil, KTMM Üyesi Gülnara Bekir, Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, Emel Kırım Vakfı Başkan Yardımcı Nurten Bay ve Kırım Haber Ajansı Türkiye İrtibat Bürosu Müdürü Esma Kasar karşıladı.

“MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR”

Mutluluğunu Kırım Haber Ajansı (QHA) ile paylaşan Leviza Celal, hâlâ Rus esareti altında olan 200’ü aşkın siyasi mahkûm için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. Nariman Celal’in serbestliğinin Rus esaretinde olanlar için birer umut olduğunu ifade eden Celal, “Mahkûmların ailelerini unutmuyoruz, onlara yardım ediyoruz.” dedi. Bu süre zarfında zor yıllar yaşadıklarını vurgulayan Celal, öncelikle 3 yıl içinde destek olan Kırım Tatar halkına ve Nariman Celal’in Rus esaretinden kurtulmasına yardımcı olan herkese teşekkür etti.

                                                                       

 

Kırım Tatar halkının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi Safinar Cemileva, Türkiye’ye gelen Nariman Celal’in eşi Leviza Celal ve çocuklarını karşıladı. Cemileva, Kırım Haber Ajansı (QHA) mikrofonlarına yaptığı konuşmasında Nariman Celal’in Rusya’nın pençesinden kurtulmasının çok zor bir iş olduğuna işaret ederek emeği geçen herkese teşekkür etti. Cemilev, Rus esaretinde kalan diğer siyasi mahkûmların da kurtulmasını beklediklerini belirtti. “Nariman Celal’in çocuklarını kucakladık, bağrımıza bastık” diyen Cemileva, buradan ailece Kıyiv’e giderek çocukların babalarına kavuşacaklarını söyledi.

                                                                   

 

2014 yılından bu yana Rus işgali altında olan Kırım’dan çıkarak Türkiye’ye gelen Nariman Celal’in eşi Leviza Celal ve çocuklarını karşılayanlardan  Emel Kırım Vakfı Başkan Yardımcısı Nurten Bay, Emel Kırım Vakfı olarak tüm siyasi mahkûmların yanında olduklarını kaydetti. 

Nariman Celal’in 2021 tarihinde evine yapılan baskın sonrasında alkonulduğunu anımsatan Bay, şu anda 132’si Kırım Tatarı olmak üzere 200’ün üzerinde siyasi tutuklu olduğunu, 10 Aralık 2023 İnsan Hakları Günü’nde “Rusya Esaretindeki Siyasi Tutuklulara Kart- Mektup Kampanyası” başlattıklarını, Nariman Celal’in bu mektuplara karşılık olarak, “Karanlık ve dipsiz  kuyu kenarındaki bizler için bu kartlar, bu mektuplar uzatılan birer iplerdir.” yanıtı verdiğini ifade etti. Bay, esaret altındaki Kırım Tatarlarının ailelerinin ümit dolu olduğunu belirttiği konuşmasına, “Çok yakında Kırım özgür olacak. 26 Haziran Kırım Tatar Millî Bayrak Günümüz’ün en büyük hediyesi Nariman Celal’in serbest kalması oldu. İnşallah o günü seneye Akmescit’te, özgür Kırım’da kutlayacağız” ifadeleriyle son verdi.

                                                                 

KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal ailesine kavuştu! 28 Haziran’da gerçekleşen esir takasıyla Ukrayna’ya gelen KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, 6 Temmuz 2024 tarihinde   işgal altındaki Kırım’dan çıkarak Türkiye üzerinden Kıyiv’e ulaşan  ailesine;  eşi Leviza Celal ve çocukları Adile, Emine, Cemil ve Nial’ e kavuştu.

                                                             

 Rusya esaretinde bulunan bütün siyasi tutuklu kardeşlerimizin esaretten kurtularak özgürlüklerine, ailelerine kavuşmalarını, Kırım’ın özgürlüğüne kavuşmasını diliyoruz.

 

 

 

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir