Kırım Tatar bayrağı İstanbul’da dalgalandı

Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla düzenlenen uluslararası “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyası çerçevesinde, Kırım Tatar bayrağı İstanbul’da açıldı.

22 Haziran 2019 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilciliği, Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, Ukrayna Dayanışma Derneği, Emel Kırım Vakfı ve Emel Dergisinin iş birliğinde gerçekleşen etkinlikte, 9 ay boyunca dünyayı dolaşan Kırım Tatar bayrağı Üsküdar Meydanı’nda Boğaz kenarında dalgalandı.

Etkinliğe, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman ve Başkonsolosluk görevlileri ile Ukrayna Dayanışma Derneği yönetimi ve dernek mensupları da aktif bir şekilde katılım gösterdi. Kırım Tatarları ve İstanbul’da yaşayan Ukrain diasporası, Kırım Tatar bayrağını birlikte karşıladı.

Etkinlikte; Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Gaman, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi Başkanı Turgut Güngez ve Ukrayna Dayanışma Derneği Tetiana Fecan-Baştepe tarafından konuşmalar gerçekleştirildi.

Dünyayı 9 ay boyunca dolaşan Kırım Tatar bayrağı, 23 Haziran 2019 Pazar günü, son durağı olan tarihi Ankara Kalesi’nde dalgalanacak. Kırım Derneği Genel Merkezinin organizasyonuyla burada açılmasının ardından Kıyiv’e (Kiev) gönderilerek 26 Haziran 2019’da Kırım Tatar Bayrak Gününde de Kıyiv Şehir Meydanında dalgalanacak.

[QHA]

TAVSİYELER

SAMSUN’DA SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM KONFERANSI

Samsun Türk Ocağı “Sürgünün 80 Yılında Kırım” Konferansı düzenliyor Samsun Türk Ocağı’nın Kırım Türklerinin vatanlarından …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir