KIRIMOĞLU’NA MEHMET NİYAZİ ÖDÜLÜ

Dobruca’da Kırım ruhunu canlandıran, Kırım Türklerinin sesi Emel Dergimizin isim babası Kırım Tatar şairi ve aydını Mehmet Niyazi adına verilen ödül bu yıl Kırım Türklerinin efsane lideri Mustafa A.Kırımoğlu’na verildi.
Mecidiye’de faaliyet yapan Mehmet Niyazi Kültür Derneği tarafından düzenlenen “13 Aralık Romanya Kırım Tatar Milli Günü” etkinliğinde ödül, Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad tarafından yolbaşçımız Kırımoğlu’na takdim edildi.
Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad, Mehmet Niyazi’yi anma ve ödül törenlerini her sene ölüm yıl dönümü olan kasım ayında yaptıklarını, ancak bu seneye mahsus olmak üzere, Dünyadaki bütün Kırım Tatarlarının lideri Mustafa A Kırımoğlu’nun programındaki yoğunluk, aynı zamanda 2010 yılında Romanya Parlamentosu’nda kabul edilen kararla resmi olarak her yıl 13 aralıkta kutlanan Kırım Tatar Milli günü etkinliklerine katılabilmesi ve Romanya’da problemler yaşayan Kırım Tatar toplumu liderleriyle görüşmeler yapabilmesi için ödül törenini 13 Aralık’ta yapmayı kararlaştırdıklarını ve davetlerini kırmayıp gelen Kırımoğlu’nu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’la hem ödül töreninin hemde milli gün kutlamalarının ayrı bir anlam kazandığını belirtti.
Mecidiye Kültür merkezindeki ödül töreni ve Kırım Tatar Milli günü kutlamasına, Türkiye Büyükelçisi Füsun Aramaz, Elçilik müsteşarı Evren Gürel, Türkiye’den bir çok Kırım Tatar sivil toplum örgütü başkan ve mensupları da katıldı.
Törende Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad, Kırım Gelişim vakfı Başkanı Ümit Şilit, Emel Kırım Vakfı başkanı ve Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay Meclis Başkanımız Refat Çubarov ve Türkiye Büyükelçisi Füsun Aramaz birer kutlama konuşması yaptılar. Konuşması sonrasında daha önce üç yıl Köstence Başkonsolusu olarak ta görev yapan Büyükelçi Füsun Aramaz’a Kırımoğlu Kırım Tatar fesi hediye etti.  
Mustafa A Kırımoğlu’nun Kırım ve Kırım Türklerinin mücadelesi, Kırım’da yapılan baskılar ile ilgili konuşmasından sonra, Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad ve Başkan yardımcısı Ekrem Gafar Kırım Tatar Şairi Mehmet Niyazi Ödülünü Kırımoğlu’na takdim ettiler. 
Yönetmen Neşe Sarısoy Karatay’ın Kırımoğlu Bir Halkının Mücadelesi belgeselinin gösteriminin de yapıldığı  törende Emel Kırım Vakfı ve Emel Dergisini, Başkanımız Zafer Karatay, Başkan yardımcımız Nurten Bay, Londra temsilcimiz Melek Maksudoğlu ve Neşe Sarısoy Karatay temsil etti.

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir