MÜSTECİB ÜLKÜSAL’ı VEFATININ 25. YILINDA ANMA TOPLANTISI

MÜSTECİB ÜLKÜSAL’ı VEFATININ 25. YILINDA ANMA TOPLANTISI

 

Emel Kırım Vakfı tarafından tertip edilen “Müstecib Ülküsal’ı Vefatının 25.yılında Anma ve Konferans” programı internet ortamında gerçekleştirildi.


Emel Kırım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi, Osman Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr.Erşahin Ayhun tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ve yapılan duanın ardından Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi ve Vakıf Başkanı Zafer Karatay Çin virüsü salgını sebebiyle kabri başında çok katılımlı anma düzenleyemediklerini ancak Cuma günü Müstecip Ülküsal’ın kabrini, türbedarı Vakfımız yönetim kurulu üyesi Cevdet Tahiroğlu ile  ziyaret ederek dua ettiklerini belirtti. Daha sonra Karatay, Müstecib Ülküsal’ın Vatan Kırım yolunda mücadele ile geçen  hayatının çarpıcı yönlerini, onu özel bir insan yapan niteliklerini ve kendilerine yaptığı tavsiyeleri anlattığı bir konferans verdi.

Zafer Karatay’dan sonra değerli büyüğümüz Müstecib Ülküsal’ın hayatı üzerine tez çalışması yapan Romanya’dan Eden Kurtasan, Müstecib Ülküsal’ın mücadelesinden çok etkilendiğini çalışmasını O’nun hayatı üzerine yapmaya karar verdiğinden bahsetti.

Günün anlamlı bir katılımcısı da Bükreşte yaşayan, Azaplar’dan, Hacı Fazıl ailesini doğrudan tanıyan, Müstecib Ülküsal’ı Dobruca’da son gören insanlardan olan, akrabası,  oğlu Timur’un okul arkadaşı, Şefkati Abdurraim Müstecib Ülküsal  ile hatıralarından bahsetti, Hacı Necip Fazıl’ı  anlattı.

 Konya’daki  Genç Tatarlar’dan Fazıl Can, bu projemize başlarken bu büyüğümüzün çıkardığı EMEL Dergilerini, O’nun hayatını rehber edindik, Bursa’dan Taha Bayraktar, Müstecib Ülküsal’ın Kırım Yolunda Bir Ömür kitabını okudum çok etkilendim. Evimize gelen  Emel’i okuyup lütfen bir kenara koymayın, çünkü Emel demek Müstecib Amca demek, unutmayalım. dediler.

Emel Kırım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Müstecib Ülküsal’In türbedarı Cevdet Tahiroğlu, Ülküsal’ın Bulgaristan’daki faaliyetlerini, Programa Kırım’dan iştirak eden araştırmacı yazar Zehra Bekirova da Müstecib Ülküsal’ın çalışmalarının Kırım’daki milli harekete tesirlerini anlattı. Fethi Kurtiy Şahin, Müstecib Ülküsal’ın yaptığı en önemli işlerden biri 1917’lerde, hatta Gaspıralı ile başlayan,  Kırım’da yanan meşaleyi Dobruca’ya, Türkiye’ye bütün diasporaya aktarmasıdır, dedi. 

Romanya’dan Metin Ömer söz alarak çok  yararlı bir program olduğunu söyledi. Namık Kemal Bayar da Müstecib Amca gibi Vatan Kırım yolunda hepimize bir ömür nasip olmasını diledi.
Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay programa katılanlara teşekkür ederek vakıf olarak sohbet toplantıları da yapacağımızı söyleyerek toplantıyı bitirdi.

Programın tamamı Emel Kırım Vakfının facebook sayfası YouTube kanalında yayınlanacaktır.

 

 

[QHA]

TAVSİYELER

SAMSUN’DA SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM KONFERANSI

Samsun Türk Ocağı “Sürgünün 80 Yılında Kırım” Konferansı düzenliyor Samsun Türk Ocağı’nın Kırım Türklerinin vatanlarından …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir