YUSUF AKÇURA VE RUSYA TÜRKLÜĞÜ KİTABI YAYINLANDI

Marmara Üniversitesi Genel Türk Tarihi  Ana Bilim Dalı başkanı Prof. Dr. Ahmet Kanlıdere’nin  kaleme aldığı Yusuf Akçura ve Rusya Türklüğü adlı eser Ötüken Neşriyat tarafından yayınlandı. Ahmet Kanlıdere Çarlık Rusyası esareti altında yaşayan Türkler arasında ve Türk Dünyasında fikir hareketleri üzerine çalışan, bu konuda çok kıymetli eserleri ve makaleleri bulunan bir uzman. 448 sayfa olan ve sert kapaklı olarak çok kaliteli basılan bu çok kıymetli eserini Prof. Dr. Ahmet Kanlıdere twitter hesabından “Yeni kitabın heyecanı Yusuf Akçura ve Rusya Türklüğü” yazısıyla ve kitabı  Ötüken Neşriyat Genel Müdürü Göktürk Ömer Çakır’dan eline ilk aldığı anda çekilen fotoğrafla duyurdu.

 

Yusuf Akçura, İdil (Volga) üzerindeki Simbirsk şehrinde doğdu, küçük yaşta İstanbul’a geldi, Osmanlı askerî terbiyesi aldı. Ancak, cesur atılışları yüzünden sürgüne gönderildi. Sürgünden Paris’e kaçtı ve orada zamanın tanınmış hocalarının tedrisatından geçti, Avrupa’daki fikir hareketlerine vâkıf oldu. Mezuniyetinden sonra Paris’ten Rusya’ya gitti, 1903-1908 yıllarında Rusya Müslümanlarının siyasi ve kültürel faaliyetlerini örgütleyen önemli bir sima hâline geldi. Yazılarının önemli bir kısmını Rusya Türklüğünün meselelerine hasretti, Türk – Rus ilişkileri, Pan-Slavizm, dinî ıslahçılık, eğitim reformu, kadın hakları ve tarihçilik sahalarında özgün çözümlemeler ortaya koydu. II. Meşrutiyet’in ilanıyla Türkiye’de yeni bir faaliyet sahası gördü, Türk Derneği, Türk Ocağı ve Türk Yurdu dergisi gibi oluşumlara öncülük etti.

Akçura hakkında birçok eser ve makale yazılmış olsa da Rusya döneminde yazdıklarının çok azı incelenmiştir. Prof. Dr. Ahmet Kanlıdere, Akçura’nın (Ahmed Ferid’e, Müfide Hanım’a ve diğer bazı dostlarına gönderdiği) mektupları ve tebrik kartlarını okumak gibi zahmetli bir işi üstlenmiş, onun Rusya’dayken yazdıklarını tespit ve tahlil etmenin yanında, mektuplardaki bilgileri gün ışığına çıkarmıştır. Bu mektuplar, başka yerde bulamayacağımız birçok bilgiyi, samimi itirafları, iç dünyasında yaşadığı çatışmaları “makyajsız bir şekilde” ortaya koymakta, çağdaşlarıyla olan ilişkilerine, hayatındaki bazı karanlık noktalara ışık tutmakta ve fikrî gelişiminin anlaşılmasına yardım etmektedir. Bu yeni bilgi ve belgeler sayesinde bazı olgusal ve düşünsel yanlışları da tashih etmek mümkün olmaktadır. Kısacası, bu eser, Yusuf Akçura’nın Rusya’daki faaliyetlerini ve Kuzey Türklüğü hakkındaki çözümlemelerini derinlemesine anlamak için bir başucu kitabı olmayı hak etmektedir.

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir