1944 KIRIM SÜRGÜNÜ BU CUMA FİLMİ BEYOĞLU SİNEMASINDA

Kırım Türklerinin vatanları Kırım’dan sürgün edilmesini anlatan 1944 filmi Kırım Tatar Türkçesinde, Ukraince ve İngilizce alt yazılı olarak 22 Aralık Cuma günü saat 16 00 da Beyoğlu Sinemasında gösterilecek.
Fatima Osmanova ve Yunus Paşa’nın yönetmenliğini birlikte yaptığı filmin ücretsiz gösterimi için dileyenler biletlerini (İstanbul Senin) uygulaması  üzerinden alabilirler…. Film daha önce de Antalya film festivalinde gösterilmişti.

Filim gerçek hikayelere dayanıyor. Filmin kahramanlarının yaşadıklarını daha önce kaleme alan ve senaryosuna yardım eden Nenenkecan Dergisi Genel yayın Yönetmeni Zera Bekirov, filmin konusu hakkında şu açıklamayı yaptı:

Filmdeki Sadıq Aci Selim, Fetiye Kurda ve Hatice Qurtasanın sürgün hatıralarını men çoktan yazıp alğan ve gazetlerde, dergilerde, ayrı kitapta neşir etken edim. Sonra film için mahsus tekrar çekimini yaptım. Şu beş yıl içinde Sadıq ağam, Fetiye ablaçığım rahmetli oldılar. Fetiye ablam filmni vefatından 1 kün evel pek agır hasta alında izlep yetiştirdi ve çoqta mutlu olarak “Men meşur oldım” diye, vefatından soñ filmi onıñ üçü duasına gelenlere göstermek vasiyetile Allahnıñ rahmetine kavuştı. Men de çok mutluyım ki, milliy hareketimizin aktiv vekili, ailemizin yakını Fetiye ablaçıgımı mutlu ettim.
Kendisi hakkında 35 yıl önce makale yazdıgım ressam Sadık Acı Selim ise maalesef filmi göremedi. Şu an üçünden tek Hatice ablam hayattadır. Film çekimlerini kışta kar altında nice meşaqatlarla kameraman Damir Yakubov ile nasıl yaptıklarımızı çok iyi hatırlayım.

TAVSİYELER

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM ETKİNLİĞİ

İstanbul Medipol Üniversitesinde Sürgünün 80. Yılında Kırım Etkinliği İstanbul Medipol Üniversitesi Türk Kültür Birliği Topluluğu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir